1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İnsan Kaynakları Uzmanı (Yöneticisi)

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  show tv insan kaynakları insan kaynakları yöneticisinin görevleri uzmanı ne iş yapar show tv iş başvurusu dost başvurusu İşletmede çalışacak insan gücünün sayısını ve niteliğini, çalışanların başarısını ve uyum düzeyini artırıcı çalışmaları planlayan ve yürüten kişidir.

  GÖREVLER -İşletmenin ihtiyacı olan insan gücünün sayısını ve niteliğini belirler, geleceğe yönelik insan gücü planlaması yapar, -İşletmeye başvuranların niteliklerini değerlendirir ve uygun görülenlerin işe alınmasını sağlar, -Çalışanların motivasyon ve verimliliklerinin artırılması için gerekli önlemleri belirler, ilgili kişilere bildirir, -Çalışanların yaptıkları işlerin nesnel olarak değerlendirilebilmesi için başarı ölçekleri geliştirir, -Çalışanların emeklilik, izin, yer değiştirme gibi işlemlerini yürütür, -İşe yeni alınanların uyumlarını sağlamak için oryantasyon programları ile çalışanların bilgi ve becerilerini artırıcı hizmet-içi eğitim programları düzenler, eğitim materyallerinin hazırlanmasını sağlar, -İşletmenin personel politikasının geliştirilmesi için araştırma yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Çeşitli büro malzemeleri, -Telefon, faks, bilgisayar, daktilo vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER İnsan kaynakları uzmanı olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe, düşüncelerini sözlü ifade edebilme gücüne sahip, -Bir işi planlayabilen ve uygulayabilen, -Başkalarını etkileyebilen, yönlendirebilen ve ikna edebilen, -Sosyal bilimlere özellikle ekonomi ve psikolojiye ilgi duyan, -İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, -Sorunlara çözüm bulma yeteneğine sahip, -Büro işlerine ilgili kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI İnsan kaynakları uzmanı, büro ortamında görev yapar ve birinci derecede uğraş konusu insanlardır. İşyerindeki tüm personelle iletişim halindedir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Mesleğin çalışma alanları, çeşitli özel kurumlar ve kamu kuruluşlarıdır. Özellikle şirketlerin orta ve üst kademelerinde ihtiyaç duyulan yöneticileri seçen, firmaların politika ve stratejilerini belirleyenler profesyonel yönetim danışmanlık ve insan kaynakları şirketleridir. Bu şirketler insan kaynakları uzmanı istihdam etmektedirler. İnsan kaynakları uzmanlığı kavramı büyük firmalarda yeni yeni tanınmakta ve yerleşmektedir. Bu alanda yetişmiş eleman az olup, ihtiyaç ise giderek artmaktadır. İşyerleri genellikle yabancı dil ve bilgisayar bilen elemanları tercih etmektedirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimini lisans düzeyinde veren herhangi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Ancak bazı üniversitelerde bu alanda yüksek lisans ve sertifika programları vardır. Ayrıca; işletme, iktisat, kamu yönetimi, psikoloji, çalışma ekonomisi, rehberlik ve psikolojik danışma, halkla ilişkiler ve iletişim bölümlerinden mezun olanlar bu meslekte çalışabilmektedirler.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Yüksek lisans ve sertifika programına katılmak için ilgili üniversitelerin belirleyeceği şartları taşımak gerekmektedir. Yukarıda belirtilen diğer programlara girebilmek için ise Öğrenci Seçme Sınavında adı geçen bölümlere girmede gereken türde yeterli puan almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Meslek için liseden sonra en az 4 yıllık üniversite eğitimi söz konusudur. Lisans eğitiminden sonra 2 yıl yüksek lisans yapmak mümkündür. Ayrıca çeşitli sürelerdeki sertifika programlarına da katılmak mümkündür.İnsan kaynakları eğitimi ekonomi, çalışma ekonomisi, psikolojik danışma ve araştırma, istatistik konularına ağırlık verir.

  MESLEKTE İLERLEME İşyerinin yükselme politikasına göre meslekte ilerleme söz konusudur. Meslek elemanlarının; insan kaynakları müdürlüğü, bölüm yöneticiliği ve daha üst düzey yönetim kademelerine yükselmeleri mümkündür.

  BENZER MESLEKLER: İş ve meslek danışmanlığı, çalışma ekonomistliği, endüstri psikologluğu. BURS,

  KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Yüksek öğrenim sırasında, şartları uygun olanlar Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen krediden yararlanabilirler. -Tecrübe, işletmenin büyüklüğü ve çalışılan ile göre ücrette değişiklik olmaktadır. Ortalama ücret asgari ücretin en az 4 katıdır. Ücretin üst sınırını vermek mümkün olmamaktadır.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


   
İnsan Kaynakları Uzmanı (Yöneticisi) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnsan Kaynakları Sözlüğü

  İnsan Kaynakları Sözlüğü

  İnsan Kaynakları Sözlüğü A Adanma: Çalışanın işine ve çalıştığı kuruma tutku derecesinde bağlanması; görevini büyük bir istekle yapması. Analitik düşünme: Bir problemi çözmek için, bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı. B Bağlılık: İşlerin olumlu veya olumsuz gittiği durumlarda çalışma arzusunu kesintisiz...
 2. İK (İnsan Kaynakları) Sözlüğü

  İK (İnsan Kaynakları) Sözlüğü

  A Adanma: Çalışanın işine ve çalıştığı kuruma tutku derecesinde bağlanması; görevini büyük bir istekle yapması. Analitik düşünme: Bir problemi çözmek için, bilgileri ayrıştırarak ve sorunu oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen sistematik düşünme tarzı. B Bağlılık: İşlerin olumlu veya olumsuz gittiği durumlarda çalışma arzusunu kesintisiz destekleyen duygusal bir...
 3. İnsan Kaynakları Yönetim Stratejileri

  İnsan Kaynakları Yönetim Stratejileri

  insan kaynaklarının hedefleri stratejik insan kaynakları yönetimi yönetim stratejileri ik stratejileri kaynakları TEMEL İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİM STRATEJİLERİ İnsan kaynakları yönetim stratejileri; bireysel ve örgütsel amaçları bütünleştirip işletmenin işgücünden en etkin bir biçimde yararlanılarak örgüt verimliliğinin arttırılmasını hedeflemektedirler. Dolayısıyla işe alma ve yerleştirme,...
 4. İnsan kaynaklarının gazetecilikteki yeri ve önemi nedir?

  İnsan kaynaklarının gazetecilikteki yeri ve önemi nedir?

  insan kaynakları açısından gazeteciliğin yeri ve önemi yetenek yönetimi ve gazetecilik insan kaynakları açısından gazeteciliğin önemi gazetecilik 1) İnsan kaynaklarının gazetecilikteki yeri ve önemi nedir? 2) Gazetecilik açısından yetenek yönetiminin yeri ve önemi nedir?
 5. Glukozamin ve Kondroitin' in Kaynağı

  Glukozamin ve Kondroitin' in Kaynağı

  Kondroitin sülfat da benzer biçimde vücutta bulunan ve eklem kıkırdağı oluşumunu bloke eden enzimleri azaltan bir maddedir. Bu maddelerin hayvanlardan elde edilen türevleri yaygın olarak satılmaya başlanmıştır. Glukozamin ve Kondroitin' in Kaynağı Bu maddeler vücut tarafından yapılmaktadır. Ancak kıkırdak hasarında uzmanlar tarafından önerilmektedir. İnsanlar bu ilaçları kireçlenmelere bağlı...

Sayfayı Paylaş