1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  İnsanlarda Boşaltım

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  İnsanlarda Boşaltım
  İnsanda boşaltım organı böbrektir. Böbrekler, idrar kanalı (üreter), idrar torbası (mesane), üretra insanda boşaltım sistemini oluşturur. İnsan böbreği dıştan içe doğru iç tabakadan oluşur.
  1- Kabuk (Korteks)
  2- Öz (Medulla)
  3- Havuzcuk (Pelvis)


  Böbreklere kan atardamar ile girer, toplardamar ile çıkar. İnsanda aaaabolik artıklar H2O, CO2, NH3, üre, ürik asit, mineraller, zehirler ve kullanılmayan ilaçlardır. Bu maddelerin atılmasında böbrekler, akciğerler, karaciğer ve deri görev yapar.

  Böbreklerdeki boşaltım birimi nefrondur.

  Nefronun Yapısı

  Nefron; malpigi cisimciği (glomerulus + bowman kapsülü), proksimal tüp, kıvrımlı kanallar, henle kanalı, distaltüp ve idrar toplama kanalından oluşur.

  Böbreklerde idrar oluşumu süzülme, geri emilim ve salgılama (aktif taşıma) olayları sonucunda olur. Süzülme malpigi cisimciğinde olur. Glomerulustan bowman kapsülüne kan plazmasının bir kısmı, su, tuzlar, glikoz, aminoasit, üre, ürik asit, vitamin, keratin gibi maddeler geçer. Kan basıncı arttıkça süzme hızı da artar.

  Geri emilim henle kanalında olur. Suyun büyük bir kısmı glikoz, aminoasit, madensel tuzlar vitamin, üre ve ürik asitin bir kısmı henle kanalını saran kılcallar tarafında emilerek kana verilir.
  Su, madenler tuzlar, kerantin, surfat, NH3, üre ve ürik asiti diğer kısmı nefroda kalarak idrarı oluşturur.
  Su dışındaki maddelerin geri emilimi aktif taşıma ile olur.
  Suyun geri emilimin de hipofizin salgıladığı entidiüretik hormon etkilidir.
  Na ve K atılımı ve geri emilimi böbrek üstü bezinden salgılanan aldosteron hormonu tarafından düzenlenir.
  Sağlıklı bir insanın idrarında glikoz bulunmaz.

  Süzülme

  Kan basıncı ile meydana gelir.

  Süzülemeyenler Süzülenler
  - Kan Hücreleri - Aminoasitler
  - Plazma - Su
  - Protein ve yağ - Glikoz
  - Çeşitli İyonlar
  - Üre ve ürik asit

  Geri Emilim

  Aminoasit ve glikozun tamamı, suyun çoğunluğu, iyonların bir kısmı ve az miktarda azotlu artıklar emilime uğrar. Su ozmozla, diğer maddeler aktif taşıma ile geri emilir.   
İnsanlarda Boşaltım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sindirim Boşaltım Hastalıkları

  Sindirim Boşaltım Hastalıkları

  bebeklerde kabızlık nasıl giderilir gaz problemi nasıl giderilir vücuttaki gaz atılır yetişkinlerde çıkarılır idrarda koku neden olur Anüri Böbreklerde idrar yapımının durmasıdır, idrar yapılmadığı için mesane boştur. Hasta hiç idrara çıkmaz. Böbrek fonksiyonları durduğu için, aaaabolizma artıkları kanda birikerek kanın Ph'sını bozar. Anüri, kanda üremiye neden olur. Üremi öldürücü bir...
 2. Boşaltım Sistemleri

  Boşaltım Sistemleri

  ornitin devri boşaltım sistemi şekli kadınlarda boşaltım kadınlarda sistemi BOŞALTIM SİSTEMLERİ BOŞALTIM SİSTEMLERİ Canlıda aaaabolik faaliyetler sonucunda vücud dışına atılması gereken zararlı ve artık maddeler oluşur. Bu zararlı ve artık maddelerin dışarı atılmasına boşaltım, boşaltımda görev yapan organ ve yapıların oluşturduğu sisteme de boşaltım sistemi denir. A. BİR HÜCRELİLERDE...
 3. Boşaltım sistemi.. :)

  Boşaltım sistemi.. :)

  kadın boşaltım sistemi kadınlarda boşaltım kadın sistemi soruları ile ilgili sorular ve cevapları Kendime ait bir anı değil fakat okurken hoşuma gitti ve sizlerle paylaşmak istedim... Bir gün okulda saglik dersindeyiz tabi herkes pür dikkat hocayi dinliyor. Sinifta çit yok. Dersimizin konusu ise hayvanlarda bosaltim. Neyse hoca konuyu anlatiyor, hocamiz tam "hayvanlarda bosaltim"...
 4. Kelebekler neyle boşaltım yapar

  Kelebekler neyle boşaltım yapar

  Kelebekler neyle boşaltım yapar merak ediyorum solermısıniz
 5. Arkadan boşalınca hamile kalinirmi

  Arkadan boşalınca hamile kalinirmi

  Sevgilim arkadan bosaldigini soyledi tuvalete gidip diskimi yapmaya calistim gelmedi ama sivi dustu bikac damla sonra sildim ardindan yikadim hamile kalma olasılığım nedir?

Sayfayı Paylaş