insanlık tarihini yazan resimler

esena

esena

Aktif Üye
Üye
insanlık tarihini yazan resimler


Joseph Nicéphore Niépce (1826)
Bu kayıtlara göre bilinen ilk fotoğraf. Niepce, Chalon-sur-Saône'da çektiği bu fotoğrafta bir kır evinin bahçesini görüntüledi. Bu kareden sonra görecekleriniz, geçmişten bugüne insanlık tarihinin ortak belleğinden silinmeyen, farklı kişilerin objektifleri aracılığıyla 'dondurulmuş' anlar.
İlk Uçuş (1913)
İnsanlığın kanatlandığı ilk anın fotoğrafı. ABD'deki Kongre Kütüphanesi'nin koleksiyonunda yer alan bu fotoğraf Orville ve Wilbor Wright'ın icadı olan ilk uçağı ölümsüzleştirdi.
Ian Wetherell (1934)
İskoçya'daki Ness Gölü canavarının görüntüsü olduğu iddia edilen bu kare çekildiği tarihlerde sansasyon yaratmıştı. Ama sonradan bu fotoğrafın gerçek olmadığı çevrede yaşayan bir köylünün 'şakası' olduğu ortaya çıktı

Robert Capa (1939)
Ünlü savaş fotoğrafçısı Capa 1936 ile 1939 yılları arasında İspanya İç Savaşı'nın dehşetini yansıtan yüzlerce fotoğraf çekti. Bu kare de onlardan biri. Capa'yı üne kavuşturan ilk fotoğraf. Cordoba'da çekilen bu kare kral yanlısı Federico Borrell García adlı militanın vurulma anını ölümsüzleştirdi. Bu militan bir kaç saniye sonra öldü.

Murray Becker (1937)
6 Mayıs 1937'de yaşanan Hinderburg zeplini faciasi Becker'ın objektifine böyle yansıdı.
Hayata son bakış (1941)
İnsanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yansıtan bu kare İkinci Dünya Savaşı'ndan. Ukrayna'yı işgal eden Alman birlikleri bölgedeki Yahudi nüfusu Babı Yar denilen bölgeye götürüp hepsini toplu halde infaz etti. Bu kare o dönemde Alman ordusunda görev yapan bir asker tarafından çekildi.Yevgeny Khaldei (1945)
İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın düştüğü an. İki Sovyet askeri Raqymzhan Qoshqarbaev ve Georgij Bulatov, Berlin'deki Reichstag binasına Sovyetler Birliği bayrağını dikiyorJoe Rosenthal (1945)
Deyim yerindeyse bir efsane haline gelen bu kare İkinci Dünya Savaşı sırasında Iwo Jima'da savaşan ABD askerlerinin mücadelenin sonunda ülkelerinin bayrağını Suribachi Dağı'na dikmesini gösteriyor.
Robert Capa (1944)
Capa'nın bir başka ünlü fotoğrafı. 6 Haziran 1944 tarihini taşıyan bu kare Normandiya Çıkarması'nın en hareketli anlarından birini gösteriyor.Amerikan Hava Kuvvetleri Arşivinden (1945)
6 Ağustos 1945'te Hiroshima semalarından kente atılan 'Little Boy' (Küçük Çocuk) 80 bin kişinin hayatına mal oldu. 9 Ağusto'ta da aynı omba bu kez Nagazaki'ye atıldı ve 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Bombanın etkileri ise kuşaklar boyunca silinemedi 
Son düzenleme:
M

Misafir

Forum Okuru
Ce: insanlık tarihini yazan resimler

emeğine sağlık paylaşımın için tşkler +100 :)
 
*jellibon*

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
Ce: insanlık tarihini yazan resimler

emeğine sağlık canım
 

Benzer İçerikler

Üst