İnsanlık Tarihini Yazan Resimler!

UzakMavi

UzakMavi

Yeni Üye
Üye
İnsanlık Tarihini Yazan Resimler!
melek yazan resimler mustafa yazan resimler


Joseph Nicéphore Niépce (1826)
Bu kayıtlara göre bilinen ilk fotoğraf. Niepce, Chalon-sur-Saône'da çektiği bu fotoğrafta bir kır evinin bahçesini görüntüledi. Bu kareden sonra görecekleriniz, geçmişten bugüne insanlık tarihinin ortak belleğinden silinmeyen, farklı kişilerin objektifleri aracılığıyla 'dondurulmuş' anlar.
İlk Uçuş (1913)
İnsanlığın kanatlandığı ilk anın fotoğrafı. ABD'deki Kongre Kütüphanesi'nin koleksiyonunda yer alan bu fotoğraf Orville ve Wilbor Wright'ın icadı olan ilk uçağı ölümsüzleştirdi.
Ian Wetherell (1934)
İskoçya'daki Ness Gölü canavarının görüntüsü olduğu iddia edilen bu kare çekildiği tarihlerde sansasyon yaratmıştı. Ama sonradan bu fotoğrafın gerçek olmadığı çevrede yaşayan bir köylünün 'şakası' olduğu ortaya çıktı

Robert Capa (1939)
Ünlü savaş fotoğrafçısı Capa 1936 ile 1939 yılları arasında İspanya İç Savaşı'nın dehşetini yansıtan yüzlerce fotoğraf çekti. Bu kare de onlardan biri. Capa'yı üne kavuşturan ilk fotoğraf. Cordoba'da çekilen bu kare kral yanlısı Federico Borrell García adlı militanın vurulma anını ölümsüzleştirdi. Bu militan bir kaç saniye sonra öldü.

Murray Becker (1937)
6 Mayıs 1937'de yaşanan Hinderburg zeplini faciasi Becker'ın objektifine böyle yansıdı.
Hayata son bakış (1941)
İnsanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yansıtan bu kare İkinci Dünya Savaşı'ndan. Ukrayna'yı işgal eden Alman birlikleri bölgedeki Yahudi nüfusu Babı Yar denilen bölgeye götürüp hepsini toplu halde infaz etti. Bu kare o dönemde Alman ordusunda görev yapan bir asker tarafından çekildi.Yevgeny Khaldei (1945)
İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın düştüğü an. İki Sovyet askeri Raqymzhan Qoshqarbaev ve Georgij Bulatov, Berlin'deki Reichstag binasına Sovyetler Birliği bayrağını dikiyorJoe Rosenthal (1945)
Deyim yerindeyse bir efsane haline gelen bu kare İkinci Dünya Savaşı sırasında Iwo Jima'da savaşan ABD askerlerinin mücadelenin sonunda ülkelerinin bayrağını Suribachi Dağı'na dikmesini gösteriyor.
Robert Capa (1944)
Capa'nın bir başka ünlü fotoğrafı. 6 Haziran 1944 tarihini taşıyan bu kare Normandiya Çıkarması'nın en hareketli anlarından birini gösteriyor.Amerikan Hava Kuvvetleri Arşivinden (1945)
6 Ağustos 1945'te Hiroshima semalarından kente atılan 'Little Boy' (Küçük Çocuk) 80 bin kişinin hayatına mal oldu. 9 Ağusto'ta da aynı omba bu kez Nagazaki'ye atıldı ve 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Bombanın etkileri ise kuşaklar boyunca silinemedi

Alfred Eisenstaedt (1945)
Dünyanın en ünlü fotoğraflarından biri New York Times Square'da çekilen bu kare 2'nci Dünya Savaşı'nın bitişinin coşkusunu yansıtıyor.

Elliott Erwitt (1950)
Kuzey Carolina'da çekilen bu kare ırkçılığın boyutunu ortaya koyuyor. Siyahlarla beyazların çeşmeleri bile ayrı.Arthur Sasse (1951)
Ünlü bilim adamı Albert Einstein'ın en çok bilinen, neredeyse adı anıldığında ilk akla gelen fotoğrafı

Alberto Korda (1960)
Che Guevara'nın en ünlü fotoğrafı... La Coubre patlaması kurbanlarının cenaze töreninde çekilen bu fotoğrafta Che 31 yaşındaydı.
Yasushi Nagao (1960)
Japon Sosyalist Parti lideri Asanuma, sağcı öğrenciler tarafından idam edilmeden bir kaç dakika önce Nagao'nun objektifine böyle yansıdı.Malcolm W. Browne (1963)
Budist rahip Thich Quang Duc Güney; Vietnam Hükümeti'nin din adamlarına eziyet etmesini protesto etmek amacıyla Saygon'un ortasında kendini yaktı. Kimse ona yardım etmek için bir şey yapmadı. Bu kare de Pulitzer ödüllü.Donald McCullin (1964)
Rumlar tarafından öldürülen kocası için gözyaşı döken Kıbrıslı bir Türk kadının acısı McCullin'e Pulitzer kazandırdı.Kyoichi Sawada (1966)
ABD birlikleri Güney Vietnam'da Vietkong'lu ölü bir askeri sürüklüyor. Tanık olduğu dehşet yüzünden aldığı ödüllere sevinemeyen Sawada 1970'te Kamboçya'da öldürüldü.Freddy Alborta (1967)

Che'yi efsaneleştiren fotoğraf. Che'yi yakalayıp idam edenler daha sonra da yandaşlarına Büyük Che öldü mesajını vermek için bu kareyi çektirdi. Taraftarları Che'nin bu karedeki yüzünü Hz. İsa ile karşılaştırarak onu efsane haline getirdi.
Eddie Adams (1968)

Bakanı dehşete düşüren Pulitzer ödüllü fotoğraflardan biri daha. Güney Vietnamlı polis şefi Nguyen Ngoc Loan, Viet Kong'lu olduğundan şüphelendiği genci gözünü bile kırpmadan böyle öldürdü.
Catherine Leroy (1968)

Vietnam Savaşı'ndan bir kare. Khe Sanh yakınındaki bir çatışmada ölen arkadaşının başından ayrılmayan bir ABD askeri.
Edwin (Buzz) Aldrin (1969)

Ay yüzeyinde ilk insan izi... 20 Temmuz 1969'da Aya inen Neil Armstorg'un 'insanlıkiçin büyük adımını diğer atronot Aldrin böyle görüntüledi.


Ut Cong Huynh (1972)

Güney Vietnam uçaklarının bir köyün ortasına yanlışlıkla düşürdüğü napalm bombası geride bu görüntüleri bıraktı. Üzerindeki elbiseleri yanan ve "Çok sıcak" diye bağıran bu küçük kız bu acı anı yüzünden daha sonra ünlü oldu. Yaşadığı bu dehşetin üzerinden yıllar geçti ama o anı hiç unutamadı. Ödül Huynh'e Pulitzer kazandırdı.


Ölümden bir kaç saniye önce (1973)

Şili'nin askeri darbeyle devrilen başkanı Salvador Allende bu fotoğraf çekildikten bir kaç saniye sonra öldü.

Pablo Bartholomew (1984)

Hindistan'da Union Carbide adlı ABD şirketinin kimyasal madde fabrikasından sızan zehirli gazlar, çok sayıda kişinin ölmesine ya da sakat kalmasına yol açtı.


Stanley J. Forman (1975)

Marlborough Caddesi'nde yangın... Binada çıkan korkunç yangından kurtulmak için yangın merdivenine koşan Diana Bryant adlı genç kadın ve Tiare Jones merdivenin çökünce çaresiz bakışlar altında aşağıya düştü. Bryant o anda öldü. Küçük kız ise hayatta kalmayı başardı. Bu kare Stanley J. Forman'a Pulitzer ödülü kazandırdı.

Robin Moyer (1982)

Beyrut'taki kamplarda katledilen Filistinli mülteciler...

Mustafa Bozdemir (1983)

30 Ekim 1983'te Koyunören'de meydana gelen depremde, bir anne 5 çocuğunun cesetleri önünde gözyaşı döküyor.


Steve McCurry (1984)

Mc Curry'nin objektifinde ölümsüzleşen bu Afgan kızının bakışları milyonlarca kişiyi etkiledi.
Frank Fournier (1985) Kolombiya'daki Nevado del Ruiz yanardağının püskürttüğü lavların 25 bin kurbanından biri de Omayra Sanchez'di. 3 gündür sular içinde kalan 13 yaşındaki Sanchez bu kare çekildikten kısa süre sonra öldü. Bu fotoğraf Fournier'ye Pulitzer kazandırdı.
Charlie Cole (1989)

Çin'de meydana gelen Tiannanmen olaylarında çekilen bu fotoğraf hem olayların simgesi oldu hem de Cole'a Pumitzer kazandırdı.
William Snyder (1990)

Fotoğrafçıya Pulitzer kazandıran bu kare Romanya'nın başkenti Bükreş'teki çocuk hastanesinde AIDS'ten ölen bir çocuğu gösteriyor.
Carol Guzy(2000) Pulitzer ödüllü bir fotoğraf daha.2 yaşındaki Agim Shala, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Arnavutluk'ta kurduğu kampta dikenli teller üzerinden büyük anne ve büyük babasının ellerine teslim ediliyor
Erik Refner (2001)

Pakistan'daki kampa hayata veda eden bir Afgan mülteci çocuk cenazesi için hazırlanıyor
Jean-Marc Bouju (2003)

Çocuğuyla birlikte ABD askerlerine esin düşen bu genç adam minik oğlunu böyle yatıştırmaya çalışıyor.
Calorilyn Cole (2004)

Liberya'nın başkenti Monrovia'da çekilen bu kare hükümet yanlıları ile asiler arasında yaşanan çatışmadan arta kalan mermiler üzerinde hiç bir şey olmamış gibi dolaşan bir genci görüntülüyor.
Murad Sezer (2004)

Irak'ta ölen bir arkadaşları için gözyaşı döken ABD askerlerini görüntüleyen Sezer Pulitzer kazandı
Arko Datto (2004)

Güney Asya'daki tsunamı felaketinde yakınlarını kaybeden bir kadının acısını görüntülediği bu kareyle Pulitzer kazandı
 
gurbet kuşu

gurbet kuşu

Yeni Üye
Üye
Cevap: İnsanlık Tarihini Yazan Resimler!

ürkütücü görüntüler rabbim kimselere böyle kötü olayları göstermesin hele çocukların olduğu fotoğraflar beni daha çok etkiledi
paylaştığın için teşekkürler
 
PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Cevap: İnsanlık Tarihini Yazan Resimler!

çok güzel paylaşımdı
saol canım ellerine sağlık
 
ρємвє_мєℓєк

ρємвє_мєℓєк

Yeni Üye
Üye
Cevap: İnsanlık Tarihini Yazan Resimler!

bazıları çok acı paylaşım için teşekkürler canım
 
NuRoVSkİ

NuRoVSkİ

Yeni Üye
Üye
Cevap: İnsanlık Tarihini Yazan Resimler!

çok dehset yaa..su bebegın kefene sarılması..

paylasım için saol canım
 

Benzer İçerikler

esena
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
*jellibon*
*jellibon*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
2K
elfce
kaprisli
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
kaprisli
kaprisli
Üst