Insulin kullanirken dikkat edilmesi gerekenler...

Insulin kullanirken dikkat edilmesi gerekenler...
Diyabetli çocuğun tedavisinde en önemli nokta, çocuğunuzun ihtiyacına göre insülin miktarının ayarlanmasıdır. İnsülin tedavisi ile ilgili kurallar Bölüm 4′te özetlenmiştir. Çocuklarda aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gereklidir.

a) Çocuğunuzun kullanacağı günlük insülin miktarı doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Hastaneden çıkışta doktortarafından belirlenen miktarda ve şekilde insülin yapınız. İnsülin tipini, dozlarını hatta enjektörlerinizi doktorunuza danışmadan değiştirmeyiniz.
b) İnsülini enjektöre çekerken ve
yaparken daha önce anlatılan (Bölüm 4)
kurallara titizlikle uyunuz. İnsülini her
seferinde farklı bir bölgeye yapmayı
unutmayınız.
c) Hastalığınızın dönemlerine göre ve bazı hastalıklara bağlı olarak insülin dozu değişiklik gösterebilir. Çocuk balayı döneminde ise sıkça kan veya idrar şekerine bakmayı ihmal etmeyiniz. Ateşli nastalık sırasında dikkatli olmalısınız.
d) Hastalığınızın tedavisinin yalnızca insülin yapmakla mümkün olmadığını, beslenme olanına uymanızın ve hareket yapmanızın önemini unutmayınız.
e) İnsülin gereksinimi normalden fazla ise nedeni araştırılmalıdır.
f) Orta ve ağır psikolojik stress
durumlarında insülin ihtiyacı artar. Bu
durumda hastanın günlük insülin dozunun
arttırılması gerekebilir. Bu artışa rağmen
idrar şekeri pozitif veya kan şekerleri
yüksek ise hekime başvurmalıdır.
g) Yaz aylarında okulların tatil olmasıyla birlikte çocuğun günlük aktivitesi artacağından kullandığı insülin fazla gelebilir. Bu nedenle yaz başlangıcı ve sonbaharda çocuğun hekim kontrolünden geçmesi gereklidir.
h) Ergenlik çağına giren çocukların insülin ihtiyaçları giderek artar. Bu dönemde hastaların hekime daha sık gitmeleri ve tedavi planını hekim kontrolünde yeniden düzenlemeleri gereklidir.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
K Insulin enjeksiyon yerlerine dikkat... Diabet Köşesi 0
K Insulin ve Tatil... Diabet Köşesi 0
K Insulin alirken dikkat edin... Diabet Köşesi 0
K Sisede ne kadar Insulin var??? Diabet Köşesi 0
Similar threads
Üst