1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İnternet Sitesi Uygulamaları ve Türk Şirketleri

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İnternet sitesi uygulamamız: Benim de olsun ama kullanmasam da olur Soru: Türk şirketlerinin internet siteleri ne işe yarar?
  Yanıt: Onlar sadece süs içindir, iş için değil.

  “Türkiye’de internet sitesi olan şirketlerimiz, gerçek anlamda e-ticaretin potansiyel olanaklarından tam yararlanıyorlar mı, yoksa sadece görünüşte internet sitemiz var demek için mi kullanıyorlar?” şeklinde bir soru takıldı geçenlerde kafama. Bunu en iyi ölçmenin yolu da bazı iş alanlarında değişik kuruluşların internet sitelerini bulup, onlardan hizmet veya ürün alınabiliyor mu gibi sorular yöneltmeyi denemekti. Ben de öyle yaptım.

  Önce, bana gerçekten de gerekli olan ve mayıs sonundan 10 Ağustos’a kadar tatil yapacağım Silivride kullanmak için bir otomobil kiralamak üzere yurt dışı bağlantısı olmayan 6 tane otomobil kiralama (rent a car) şirketinin internet sitesini buldum. Orta büyüklükte bir araç seçtim ve sitelerdeki bağlantıları kullanarak isteklerimi belirttim ve fiyat teklifi vermelerini istedim. İster inanın, ister inanmayın ama, aradan nerede ise 3 haftadan fazla bir süre geçti, hiç birinden olumlu veya olumsuz tek bir yanıt alamadım. Belki yabancı dil bilmiyorlar diyerek -internet sitelerinde İngilizce de açıklamalar olmasına rağmen- isteklerimi Türkçe yazdım. Hala yanıt bekliyorum. Bu olayı nasıl açıklarsınız?

  -Birincisi; adamların işi başından aşkın, ellerinde o tarihlerde araç kalmayacak, onun için benim isteğimi dikkate almadılar.

  -İkincisi; Türkçe yazdığım için beni parasız buldular ve cazip bir müşteri olarak görmediler. Yanıt da vermediler.

  -Üçüncüsü; bu şirketlerin çoğu iş ciddiyetinden uzak ve işlerini rastlantılar prensibine göre yönetiyorlar. İnternet siteleri de göstermelik. Onu anlayacak, elektronik postaya yanıt verecek bilgileri, deneyimleri veya teknik alt yapıları yok. Yani cehalet, bilgisizlik ve eğitimsizlik içindeler ve iş kültüründen mahrumlar.

  - Dördüncü bir açıklama bulamadım. Yanıtı siz bulun.

  Bir başka deney daha yaptım
  Denediğim ikinci sektör ise elektronik sektörü idi. Buradaki şirketlerin bir kısmını bilgisayar satanlardan seçtim. Dizüstü bilgisayar satın almak istediğimi veya bilgisayarımını hafızasını yükselteceğimi yahut da kamera aradığımı belirterek bilgi istedim. 6 şirkete e-posta yolladım ve ayrıntılı yanıt bekledim. En erken yanıt 2 gün sonra geldi ve tanınmış bir yabancı markanın Türkiye ithalatçısından gönderildi. Ama o da pek yeterli bilgi vermiyordu, sadece bir fiyat listesi gönderiyordu. Diğerleri geç de olsa yanıt verdiler, ama burada da büyük bir gecikme söz konusu idi. Onların da tepki gösterme süresi uzadığı için, e-ticaretin potansiyelinden tam yararlanılıp yararlanılmadığını okurlarımın takdirine bırakıyorum.

  İnternet sitesi göstermelik olmamalıdır
  Kuşkusuz bu küçük deneme, gerçek anlamda tüm kuruluşlarımızı temsil etmekten uzaktır, ama ortaya çıkan tablonun pek öyle iç açıcı olmadığı da bir gerçek. İnternet siteleri süs için geliştirilmez, göstermelik olarak internet sitesi kurarak bir çeşit ticari uyanıklık peşinde olmak da çözümden çok sorun getirir. Başvurularına yanıt alamayan bir çok potansiyel müşteri, onları artık ciddiye almaz ve onlarla iş yapmaktan kaçınır. Benim bu küçük kişisel deneyimim de bana bir ders öğretti. Tatilde otomobil kiralamak için artık internet kullanmıyacağım.

  Tevfik Dalgıç


   
İnternet Sitesi Uygulamaları ve Türk Şirketleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. internet sitesi olanlar bu kanunları mutlaka okumalı!

  internet sitesi olanlar bu kanunları mutlaka okumalı!

  İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN Kanun No. 5651 Kabul Tarihi : 4/5/2007 Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Kanunun amaç ve kapsamı; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve...
 2. Devler liginde 12 Türk şirketi

  Devler liginde 12 Türk şirketi

  Petrol şirketleri bankacılık sektörünü geride bıraktı. Türk şirketleri dünyanın olmasa da Avrupa'nın ilk 500'üne girdik. Financial Times'ın (FT) her çeyrekte açıkladığı dünyanın en büyük 500 (FT 500) şirketi arasında Türkler yer alamazken 'Avrupa 500'de 12 Türk şirketi kendine yer buldu. Ocak-Mart dönemi FT 500 listesine göre dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında ABD'li petrol devi...
 3. BBP'nin internet sitesi değiştirildi

  BBP'nin internet sitesi değiştirildi

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesinin ardından partinin internet sitesinin ana sayfası değiştirildi. BBP Genel Merkezi, Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesinin ardından, partinin internet sitesinin ana sayfasını değiştirdi. Partinin ''www.bbp.org.tr'' adresli resmi internet sitesinin ana sayfasına Yazıcıoğlu'nun çiçekler içinde ayakta çekilmiş boy...
 4. Yurtdışı çıkış yasağı uygulamasında Şirketteki yöneticilerin durumları

  Yurtdışı çıkış yasağı uygulamasında Şirketteki yöneticilerin durumları

  yurtdışı çıkış yasağı limiti yurtdışı çıkış yasağı 2009 yurt dışına limiti 2010 vergi borcu 2010 Yöneticilik yaptığımız şirkette vergi borcu varsa, aşağıdaki yazılan limitler dahilinde bulunduğu taktirde yurtdışına çıkış yasağı verilebilir. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Yasa'nın 36/A maddesi uyarınca devlete ait olup Vergi Usul Yasası ile Gümrük Yasası kapsamına giren amme...
 5. Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi

  Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi

  Türkiye'nin İlk İnternet Sitesi hangisidir bilen var mı varsa cevabı yazsın:)

Sayfayı Paylaş