1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  İnternette Büyük Tuzak!

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  İnternet, internet kullanımı, anonim saldırılar hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.İnternet kullanımı her geçen gün belki de iyi gitmesi yerine kötüye gidiyor melekler. Anonim saldırılar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Anonim saldırıların ne olduğunu merak ediyorsanız ve sürekli bir internet kullanıcısı iseniz yazımızı okumanızda fayda var.


  İnternette Büyük Tuzak!


  Dayanılmaz Basur Acılarından 3 Günde Kurtulma Metodu! Türkiye, Anonim adlı hacker grubun kamu kurumlarının internet altyapısını çökertme tehditleri ile mücadele ederken, uzmanlar bireysel kullanıcıları asıl tehlikeye karşı uyardı.

  İnternet üzerinde her 44 saniyede bir kişinin dolandırıldığı belirtilirken, dünyada her gün 200 bin zararlı yazılımın tespit edildiği ifade edildi.

  Son dönemde İngiliz kraliyet düğünü, Japonya'daki Tsunami, Libya'nın bombalanması ya da Bin Ladin'in öldürülmesi gibi güncel konuların, internette virüslerin yayılması için kullanıldığını belirten uzmanlar çeşitli konularda sahte siteler oluşturulduğunu, "Kara şapkalı (black hat) arama motoru optimizasyonu" olarak nitelendirilen yöntemle merak edilen konuların yer aldığı sahte web sitelerinin, aramalarda üst sıralarda çıkarıldığını kaydetti.

  Ankara korumasız bilgisayarlara yerleştirerek bilgileri ele geçirmekte veya internete bağlı kurumdaki korumasız bilgisayarlara direk girebilmektedirler. Bu yöntemlere karşı bilgisayarınızı anti-spyware ve firewall programları ile korumanız gerekmektedir. Kullanıcılar örnek verecek olursak, 1000 liraya bilgisayar alırken 50 liralık lisanslı antivirüs programlarından kaçınıyor. Bu sebeple çöken bilgisayarların birkaç defa bakımı ve yeniden kurulum masrafı lisanslı ürünlerin fiyatını geçiyor" diye konuştu.

  Dünyada her gün 200 bin zararlı yazılımın tespit edildiğini, bu yazılımların çoğunluğunun bilgi ve para hırsızlığı peşinde olunduğu vurgulayarak zararlı programların, genellikle Rusya, Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinden yayınlandığını ifade etti. Bilgisayar korsanlarının özellikle Türkiye'de en belirgin hedef kitlesinin gençler olduğunu kaydeden Koçoğlu, sosyal medya sitelerinde bulunan uygulamalar, anlık ileti ve online Oyunlarla virüslerin yayıldığını belirtti. Türkiye'de internet kullanıcılarının korunma yöntemleri ve bilgi güvenliği konusunda bilinçsiz olduğunu da ifade eden Koçoğlu, "Türkiye'de virüslerin yaygınlaşma oranı Avrupa'dan daha fazla" dedi.

  İNTERNET BANKACILIĞI MAĞDURLARI

  Son dönemde özellikle internet bankacılığı mağdurlarının sayısındaki artışa dikkat çeken Koçoğlu, "Son 2 hafta içerisinde çeşitli bankaların müşterilerinden derneğimize 10'a yakın insan başvuruda bulunulmuş olup, derneğimize başvurmayanları da düşünürsek bu sayı çok daha fazladır. Bankalar kendi mevduatlarını sigortaladıkları gibi müşterilerine ait mevduatları da sigortalamalıdırlar. Bankalar her ne kadar müşterileri için güvenlik önlemleri alsalar da bilgisayar korsanları her alınan bu önlemleri bir şekilde aşmaktadır" dedi. Müşterilerin online işlem yapmaları için GSM operatörleri aracılığı ile SMS olarak gelen tek kullanımlık şifreleme sisteminin, korsanlar tarafından sahte belgelerle hatların kendi üstlerine geçirilerek hesapların boşaltılması sağlandığını belirten Koçoğlu bankaların da müşterilerinin güvenli bir ortamda elektronik işlem yapabilmelerini sağlamak için müşterilerini doğrudan bilgilendirecek yöntemler geliştirmesi gerektiğini söyledi.

  KARA ŞAPKALI ARAMA MOTORLARI

  Son dönemde İngiliz kraliyet düğünü, Japonya'daki Tsunami, Libya'nın bombalanması ya da Bin Ladin'in öldürülmesi gibi güncel konuların, internette virüslerin yayılması için kullanılırken, bu konularda sahte siteler oluşturuluyor ve "Kara şapkalı (black hat) arama motoru optimizasyonu' olarak nitelendirilen yöntemle merak edilen konuların yer aldığı sahte web siteleri, aramalarda üst sıralarda çıkıyor. Tıklandığında kullanıcının, farkında olmadan virüslü sayfalara yönlendirildiği bu sitelerde, aynı şekilde çeşitli uluslararası yardım kuruluşları ya da yabancı devlet fonlarını konu alan epostalar da kullanıcıyı yanlış yönlendiriyor.

  USB HAFIZALAR VE SOSYAL MEDYA TUZAĞI

  Araştırmalara göre dünyada her 44 saniyede bir kişi, bu tür dolandırıcılıkların kurbanı oluyor. Türkiye'de hackerlerın kullandığı yöntemlerin başında USB hafızalar, sosyal mecralar, mesajlaşma yazılımları ve online Oyunlar yoluyla virüs bulaştırmak geliyor. Özellikle sosyal platformlarda şahsi ve önemli iş bilgilerinin, şifre ve parolaların paylaşılmaması, dijital bANKA ve sigorta işlemlerinde farklı ve alfanümerik olarak tanımlanan harfli rakamlı şifrelerin kullanılması, ayrıca mutlaka güncel bir antivirüs programı kullanılması uzmanların tavsiyeleri arasında yer alıyor.   
İnternette Büyük Tuzak! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mahsun Kırmızıgül'e internette fotoğraflı tuzak

  Mahsun Kırmızıgül'e internette fotoğraflı tuzak

  mahsun kırmızıgül pkk bayrağı 'Beyaz Melek'le dikkatleri üzerine çeken sanatçı Mahsun Kırmızıgül'ün başı, internette dolaşan bir e-posta sebebiyle dertte. Konser vermek için gittiği Zaho'da Kürt Federe Devletinin yeşil, sarı, kırmızı renkli bayrağının bulunduğu salonda ağırlanan Kırmızıgül yıllar sonra başlatılan kampanya ile şaşkına döndü. Fotoğraf kadrajlanarak PKK bayrağı gibi...
 2. 15 yaşındaki kıza internette aşk tuzağı

  15 yaşındaki kıza internette aşk tuzağı

  15 yaşındaki kıza aşk tuzağı İnternette tanıştığı ve webcam (kamera) aracılığıyla görüntülü olarak konuştuğu 15 yaşındaki V.T.'yi, buluştukları gün arkadaşının evine götürüp tecavüz etmekle suçlanan 21 yaşındaki Yakup Özdil hakkında, 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olay, geçen aralık ayında İzmir'in Bornova İlçesi'nde meydana geldi. 15 yaşındaki V.T., MSN kullanıcısı olan...
 3. İnternette iğrenç tuzak

  İnternette iğrenç tuzak

  zmir'in de aralarında bulunduğu 9 kentte yaşayan, çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu erkek çocuklarla internetteki gay siteleri ve sohbet odalarında tanışıp samimi olduktan sonra cinsel ilişkiye zorladıkları ileri sürülen 5 kişi, polisin, ‘Sanal Tuzak’ adlı operasyonuyla yakalandı. 6 zanlının da değişik kentlerde yakalandığı suç örgütünün elebaşı olduğu ileri sürülen Cevdet G., aynı suçtan...
 4. Facebook'ta büyük tuzak

  Facebook'ta büyük tuzak

  Çinli hacker'ların yeni hedefi Facebook oldu. Çin'den gelen Facebook tuzağı nasıl işliyor? Facebook gibi sosyal ağların günden güne kullanıcı kitlesinin genişlemesiyle beraber hacker'ların da bu sitelere ilgisi hızla artmaya devam ediyor. Bunun son örneği ise bu sefer Çin'den gelen yoğun phishing saldırıları oldu. Facebook, bir süredir Çin kaynaklı phishing saldırılarının hedefi oluyor....
 5. Kadınların düştüğü büyük tuzak

  Kadınların düştüğü büyük tuzak

  Psikolog Şebnem Turhan’a göre kadının adı hala yok ve adı olmayanların düştüğü en büyük tuzak onların hâlâ şiddet görüyor olmasının en büyük nedeni Milenyum çağında da olsak global bir dünyada da yaşasak kadına yönelik şiddet tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Üstelik kadının ekonomik ve öğretim düzeyi ya da yaşadığı ülke de şiddete maruz kalmasına engel olamıyor. Yapılan araştırmalar;...

Sayfayı Paylaş