İnternette Büyük Tuzak!

GREY

GREY

Daimi Üye
Üye
İnternette Büyük Tuzak!
İnternet, internet kullanımı, anonim saldırılar hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.403314dfc6f7e6e0f4.jpg

İnternet kullanımı her geçen gün belki de iyi gitmesi yerine kötüye gidiyor melekler. Anonim saldırılar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Anonim saldırıların ne olduğunu merak ediyorsanız ve sürekli bir internet kullanıcısı iseniz yazımızı okumanızda fayda var.


İnternette Büyük Tuzak!

Dayanılmaz Basur Acılarından 3 Günde Kurtulma Metodu!
Türkiye, Anonim adlı hacker grubun kamu kurumlarının internet altyapısını çökertme tehditleri ile mücadele ederken, uzmanlar bireysel kullanıcıları asıl tehlikeye karşı uyardı.

İnternet üzerinde her 44 saniyede bir kişinin dolandırıldığı belirtilirken, dünyada her gün 200 bin zararlı yazılımın tespit edildiği ifade edildi.

Son dönemde İngiliz kraliyet düğünü, Japonya'daki Tsunami, Libya'nın bombalanması ya da Bin Ladin'in öldürülmesi gibi güncel konuların, internette virüslerin yayılması için kullanıldığını belirten uzmanlar çeşitli konularda sahte siteler oluşturulduğunu, "Kara şapkalı (black hat) arama motoru optimizasyonu" olarak nitelendirilen yöntemle merak edilen konuların yer aldığı sahte web sitelerinin, aramalarda üst sıralarda çıkarıldığını kaydetti.

Ankara korumasız bilgisayarlara yerleştirerek bilgileri ele geçirmekte veya internete bağlı kurumdaki korumasız bilgisayarlara direk girebilmektedirler. Bu yöntemlere karşı bilgisayarınızı anti-spyware ve firewall programları ile korumanız gerekmektedir. Kullanıcılar örnek verecek olursak, 1000 liraya bilgisayar alırken 50 liralık lisanslı antivirüs programlarından kaçınıyor. Bu sebeple çöken bilgisayarların birkaç defa bakımı ve yeniden kurulum masrafı lisanslı ürünlerin fiyatını geçiyor" diye konuştu.

Dünyada her gün 200 bin zararlı yazılımın tespit edildiğini, bu yazılımların çoğunluğunun bilgi ve para hırsızlığı peşinde olunduğu vurgulayarak zararlı programların, genellikle Rusya, Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinden yayınlandığını ifade etti. Bilgisayar korsanlarının özellikle Türkiye'de en belirgin hedef kitlesinin gençler olduğunu kaydeden Koçoğlu, sosyal medya sitelerinde bulunan uygulamalar, anlık ileti ve online Oyunlarla virüslerin yayıldığını belirtti. Türkiye'de internet kullanıcılarının korunma yöntemleri ve bilgi güvenliği konusunda bilinçsiz olduğunu da ifade eden Koçoğlu, "Türkiye'de virüslerin yaygınlaşma oranı Avrupa'dan daha fazla" dedi.

İNTERNET BANKACILIĞI MAĞDURLARI

Son dönemde özellikle internet bankacılığı mağdurlarının sayısındaki artışa dikkat çeken Koçoğlu, "Son 2 hafta içerisinde çeşitli bankaların müşterilerinden derneğimize 10'a yakın insan başvuruda bulunulmuş olup, derneğimize başvurmayanları da düşünürsek bu sayı çok daha fazladır. Bankalar kendi mevduatlarını sigortaladıkları gibi müşterilerine ait mevduatları da sigortalamalıdırlar. Bankalar her ne kadar müşterileri için güvenlik önlemleri alsalar da bilgisayar korsanları her alınan bu önlemleri bir şekilde aşmaktadır" dedi. Müşterilerin online işlem yapmaları için GSM operatörleri aracılığı ile SMS olarak gelen tek kullanımlık şifreleme sisteminin, korsanlar tarafından sahte belgelerle hatların kendi üstlerine geçirilerek hesapların boşaltılması sağlandığını belirten Koçoğlu bankaların da müşterilerinin güvenli bir ortamda elektronik işlem yapabilmelerini sağlamak için müşterilerini doğrudan bilgilendirecek yöntemler geliştirmesi gerektiğini söyledi.

KARA ŞAPKALI ARAMA MOTORLARI

Son dönemde İngiliz kraliyet düğünü, Japonya'daki Tsunami, Libya'nın bombalanması ya da Bin Ladin'in öldürülmesi gibi güncel konuların, internette virüslerin yayılması için kullanılırken, bu konularda sahte siteler oluşturuluyor ve "Kara şapkalı (black hat) arama motoru optimizasyonu' olarak nitelendirilen yöntemle merak edilen konuların yer aldığı sahte web siteleri, aramalarda üst sıralarda çıkıyor. Tıklandığında kullanıcının, farkında olmadan virüslü sayfalara yönlendirildiği bu sitelerde, aynı şekilde çeşitli uluslararası yardım kuruluşları ya da yabancı devlet fonlarını konu alan epostalar da kullanıcıyı yanlış yönlendiriyor.

USB HAFIZALAR VE SOSYAL MEDYA TUZAĞI

Araştırmalara göre dünyada her 44 saniyede bir kişi, bu tür dolandırıcılıkların kurbanı oluyor. Türkiye'de hackerlerın kullandığı yöntemlerin başında USB hafızalar, sosyal mecralar, mesajlaşma yazılımları ve online Oyunlar yoluyla virüs bulaştırmak geliyor. Özellikle sosyal platformlarda şahsi ve önemli iş bilgilerinin, şifre ve parolaların paylaşılmaması, dijital bANKA ve sigorta işlemlerinde farklı ve alfanümerik olarak tanımlanan harfli rakamlı şifrelerin kullanılması, ayrıca mutlaka güncel bir antivirüs programı kullanılması uzmanların tavsiyeleri arasında yer alıyor.
 
Üst