Etiketler:
 1. eylül

  eylül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  İnternette İş Bulma Önerileri ve Kaynaklar

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında eylül tarafından paylaşıldı.

  Ön Hazırlık; 1)Kendinize güzel bir özgeçmiş hazırlayın

  Bu işe gerçekten önem verin. Bugün bir çok firma sizden ilk önce özgeçmiş isteyecektir. Özgeçmişte kişisel özgeçmiş yazmanıza çok fazla gerek yoktur teknik ve karşıdakinin bilmesi gereken şeylere önem verin.
  a.Basit Olsun
  b.Bütün özelliklerinizi yazın ve bu noktada gerçekçi olun
  c.Azimli olduğunuzu özellikle belirtin. Firmalar teknik derecede çok güçlü elemanlardansa yetiştirilebilecek elemanlara yatırım yaparlar.
  d.Yaptığınız tüm işleri, Yarısını veya bir kısmını değil hepsini özgeçmişinize koyun. Eğer fazlaysa veya gerek yoksa seçtiklerinizi (güzel değil büyük firmalara olanlarına önem verin) sitenizde bir sayfada veya ayrı bir doküman olarak hazırlayın ve işverenin isterse onu da görebilmesini sağlayın.
  e.Tüm kişisel ulaşım bilgileriniz yazın (ad, soyadı, adres, telefon, cep telefonu, doğum yeri vs.) Bu firmanın size güven duymasını sağlayacaktır.

  f.Güzel bir dil kullanmaya dikkat edin, samimi olun.
  2)Özgeçmişinizi İnternet�ten yayınlayın.

  a.Kişisel siteniz yoksa yapın.
  b.Temiz olsun gereksiz şeyler olmasın, eğer gereksiz şeylere ihtiyacınız varsa kişisel sitenizi yeni bir adres altında sadece ticari ilişkiler için kullanılacak şekilde geliştirin edin.
  c.Hızlı olmasına dikkat edin.
  d.Özgeçmişiniz yüklenilebilir formatlarda (.doc, .pdf) ve online olarak orada aktif olsun (.html, .htm, .asp vs.).
  e.Özgeçmişinizin Online versiyonunda sayfa �title� larına anahtar özelliklerinizi yazın bu arama motorlarında bulunmanızı kolaylaştıracaktır. (http://www.google.com/addurl.html - Sitenizi Kaydedin), Diğer SEO (Arama motoru optimizasyonu) konularını da dikkate alın.

  3)Sitenizi kontrol edin ve bir işveren gibi dolaşın. Kendinizden
  emin olmadıkça harekete geçmeyin. Tasarım konusunu kafanıza çok takmayın sadece ilk adımda işlevselliği düşünün. Boş zamanınız olursa tasarım gene değişebilir.

  4)Son olarak bunları kendi domain adresinizde yapın ve e-mail adresinizde kendi domainiz üzerinden olsun. (www.sizinadiniz.com , siz@sizinadiniz.com veya http://www.sizikarsilayasuperingiliz...enerikisim.com gibi...) Özellikle e-mail adresi karşıdaki için çok önemlidir sakın @hotmail, @yahoo gibi bir e-mail sağlayıcı kullanmayın. Ucuza domain adresi için Ucuza Domain register konusunu okuyabilirsiniz.

  5)Bu işlemler tamamsa iş aramaya geçin...


  İş Arama ve Başvurma;
  Türkçe Siteler
  CV bırakma mantığı ile çalışan siteler;

  (Genelde aynı zamanda danışmanlık hizmeti veren siteler)

  Bu tip siteler daha çok akademik bazda çalışır, ek olarak bu siteler IT sektöründen öte web sektörü tabanlı olmadığından bu siteler üzerinden doldurduğunuz CV ler genelde pek bir anlam ifade etmez. Bu sitelerin bir çoğu size kendi önceden yazılmış özgeçmişinizi koymanıza izin verir. Özgeçmişinizi koyun ve iş arayın. Diğer kısımlarla ilk adımda kendinizi boğmayın bir siteye üyelik ve bilgileri doldurmak için 2 saatiniz gidebilir. Aç bir işsiz olarak bunu istemeyiz.

  İlk önce arama kısımlarından sizinle ilgili işleri bulun ve hepsine başvurun. Başvuru yaparken kendini notunuzda o firma ile niye çalışmak istediğinizi de belirtmeniz avantaj olabilir. Tabii ki kişisel sitenizin adresini de bildirin. Bir de tabii ki firmanın yeri ve firma hakkında bilgileri de önden taramayı unutmayın.

  Daha sonra bu sitelerin haber bültenlerine üye olun. Bu sayede bitirdiğiniz bir siteye bir daha bakmazsınız.

  Kaynaklar;
  www.kariyer.net
  www.insankaynaklari.com
  www.yenibir.com
  www.mulakat.net
  www.tekadres.com
  www.personelonline.com
  www.secretcv.com
  www.loginit.com [Sadece IT Sektörü]
  www.btinsan.com [Sadece IT Sektörü]
  www.eleman.net
  www.cvtr.net
  www.akariyer.com


  İlan bırakma yöntemi ile çalışanlar;
  Tembeller için özellikle bu siteler tavsiye edilir. Genelde daha efektif ve hızlı olabiliyorlar. Fazla prosedür yoktur sadece ilanları görür ve başvurursunuz. Bu noktada gene kendi sitemizi göndereceğiz.

  Ek olarak firmalara siteniz sadece adresini göndermeyin özgeçmişinizi ek olarak gönderin (attachment) ardından mesajınızda sitenizin adresini ve sitede ek olarak neler bulabileceğini belirtin. Aranan pozisyondaki önceki deneyimlerinizi ve o pozisyonda nasıl başarılı olabileceğinizi yazın. Potansiyel diğer başvuranlara göre olabilecek artılarınızı da ekleyin.

  www.elemanilan.com
  http://ilan.superonline.com

  Diğer Sistemler;
  1) Haber Grupları;
  News://News.Anet.net.tr (Haber Grubu)
  Is_Ilani kısmından da iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.
  2) Spesifik Siteler;
  Kendi sektörünüz ile ilgili spesifik sitelerde iş arayabilirsiniz. Bir çoğu bugün forumları üzerinden ya da ayrı özel bir şekilde bu hizmeti sağlıyorlar. Bunlarda çok faydalı olabilir.

  Bazıları;
  http://forum.zoque.net/forumdisplay.php?s=&forumid=33
  www.programcilik.com
  www.aspnedir.com

  3)Firmalar Başvurma;
  İlgilendiğiniz bir firmanın varsa sitesindeki kariyer kısmına yoksa da herhangi bir ulaşım e-mail aracılığı ile başvurabilirsiniz. Sakın spam tarzında bir mail çekmeyin. O firmaya mailin özel olarak yazıldığı belli olsun.


  İngilizce Siteler;
  Bu siteler için özgeçmişlerinizin İngilizce olması gerektiğini belirtmek gereksiz sanırım.
  Bu sitelerde de aynı kurallar geçerli ek olarak eğer başvurduğunuz firmanın bulunduğu ülke için çalışma izniniz varsa vizeniz varsa, gittiyseniz vs. bunları belirtmeniz çok önemlidir;

  http://www.dice.com/
  http://www.computerjobs.com/
  http://www.surfstation.lu/10.asp (Tasarımcı)
  http://www.evolt.org/category/Jobs/23/index.html (Web Sektörü Tasarım, Kodlama, Programlama)
  http://www.planetsourcecode.com/vb/j...s.asp?lngWId=4 (Programlama)
  http://directory.google.com/Top/Busi...nt/Job_Search/ (Diğer İngilizce iş arama siteleri)


  İşlere başvururken her firmadan yanıt alacağınızı ummayın dolayısıyla bir firmaya veya 10 firmaya başvurdum diye bir sonraki firmaya başvurmamalık ta etmeyin.

  Firmalara yapılan başvurular genelde geç cevaplanır veya cevaplanmaz bu durumda firmaya �Ne eksiğim var ?�,�Sonuç ne ?� gibi sorular sormayınız pek bir anlam taşımayacaktır, karşıdaki kişileri de rahatsız etmenin anlamı yoktur. Zaten bazı firmalar politika olarak kabul etmeyecekleri kişiye hiçbir sonuç bildirmeye biliyorlar (Ne kadar mantıklı tartışılır tabii ki).


  İnternet Sektörünün Geliştirici-Tasarımcı Yönünden Durumu; (13 May. 03)
  Sektörde bugün itibarı ile işsizlik yok bunu belirtmek isterim, Her hafta bir sürü farklı eleman ilanı görüyoruz. Eski çalıştığım firmalarda işe alacak eleman bulamıyorduk.

  Eğer ki yukarıdakileri dikkate alarak başvurularda bulunuyorsanız ve gene de (maksimum 1 ay) iş bulamıyorsanız, seviyenizi yükseltmeniz daha çok çalışmanız gerekiyor demektir. Hiçbir firma kendine bir yük daha almak istemez herkes iyi eleman arıyor. İnternet�in en güzel tarafı evde çalışıp deneyim yapabiliyor olmanızdır. Boş durmayın her zaman kendinizi geliştirin.

  Bol maaşlı günler  Dokümanı Word' de yazdıktan sonra buraya aktarırken biraz şekli kaydı aşağıdan orjinal şeklinde download edilebilir.

  Dokümanı PDF Formatında Download;
  http://ferruh.mavituna.com/articles/...e_oneriler.pdf

  Dokümanı DOC (Word2000) Formatında Download;
  http://ferruh.mavituna.com/articles/...e_oneriler.doc


   
İnternette İş Bulma Önerileri ve Kaynaklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Bulmanın Püf Noktaları Burada

  İş Bulmanın Püf Noktaları Burada

  Ekonomik krizin yoğun hissedildiği dönemlerde çalışanlar arasındaki rekabet de kızışır. İyi bir iş bulmanızı ya da istediğiniz işte çalışmaya başlamanızı sağlayacak 13 adım... 1 - Yeteneklerinize, deneyim ve hedeflerinizi göre istediğiniz miktarı velirleyerek ilgilendiğiniz iş alanlarını seçin. 2- Çevrenize iş aradığınızı ve istediğiniz işin özelliklerini söyleyin. Böylece çıkan...
 2. En Büyük Stres Kaynağı İş Ve Para

  En Büyük Stres Kaynağı İş Ve Para

  insanların en çok neleri gerginlik kaynağı olarak gördüğüne ilişkin 10 ülkede yapılan araştırmada, en büyük stres kaynağının iş ve mali durum olduğu orta çıktı. Associated Press (AP) ajansı, uluslararası araştırma şirketi Ipsosun desteğiyle 10 ülkede, insanların en çok neleri kendileri için gerginlik kaynağı olarak gördüğüne ilişkin kamuoyu araştırması yaptı. APnin haberine göre;...
 3. Glukozamin ve Kondroitin' in Kaynağı

  Glukozamin ve Kondroitin' in Kaynağı

  Kondroitin sülfat da benzer biçimde vücutta bulunan ve eklem kıkırdağı oluşumunu bloke eden enzimleri azaltan bir maddedir. Bu maddelerin hayvanlardan elde edilen türevleri yaygın olarak satılmaya başlanmıştır. Glukozamin ve Kondroitin' in Kaynağı Bu maddeler vücut tarafından yapılmaktadır. Ancak kıkırdak hasarında uzmanlar tarafından önerilmektedir. İnsanlar bu ilaçları kireçlenmelere bağlı...
 4. Üniversiteden Mezun Oldunuz, Sıra İş Bulmaya Geldi!

  Üniversiteden Mezun Oldunuz, Sıra İş Bulmaya Geldi!

  Üniversite Mezunu İş Arayanlar Üniversiye Mezunları Nasıl İş Bulur Üniversite mezunlarının korkulu kabusu işsizlik...Artık eskisi gibi ekmek aslanın ağzında filan değil midesine girmiş bulunmakta..Bizlerde avucumuzu yalıyoruz haliyle....Peki o kadar emek harcamış öğrenci okulunu bitirmiş bir birey olarak ne yapmalı...Türkiye şartlarında kuzu kuzu beklemeli ki iş gelsin onu...
 5. Kaynak saç çeşitleri ve fiyatları

  Kaynak saç çeşitleri ve fiyatları

  Uzun saçlara sahip olmak bir çok kadının hayalidir.Neyseki günümüz de uzun saçlara sahip olmak mümkün,saça kaynak yaptırarak.Bir çok neden den dolayı saçlarımızı kaybedebiliriz.Boyadan yanan saçlar ,yada kısa saça heveslenmekten ötürü saçlarımızı kestirebiliyoruz.Bu heves bir türlü şekil almayan saçlar yüzünden kısa sürüyor.İşte kaynak saçlar burda devreye girerek bayanların yüzünü...

Sayfayı Paylaş