1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Ipod’un beyazı evlere sıçradı

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Beyaz en asil renklerden biridir ve sadece giyimde değil evimizde de kendini gösterir.

  Dekorasyon sürekli kendini yeniliyor. Siyahların yerini beyazlar ahşabın yerini lakeler çizgilerin yerini ekoseler alabiliyor. Tabii bu modayı sürekli takip etmek zor. Ne de olsa koltuk takımınızdan bir tişört gibi hemen vazgeçemezsiniz. Ama kumaşlarla veya renklerle oynayarak evinizin modayı takip etmesini sağlayabilirsiniz.
  Tasarımcı Adnan Serbest Derin Design’ın ortağı tasarımcı Derin Sarıyer birçok markanın tasarımlarını ithal eden Mozaik Design’ın sahibi Yaman Erturan 34 dergisinin ve Haaz Galeri’nin kurucusu Murat Patavi ve mimar Hakan Helvacıoğlu’na bu sene dekorasyonda moda olacak üç akımı sorduk.
  Cevaplardan bu sene odalarda az yer kaplayan ve katlanabilen ürünlerin ön plana çıktığı görülüyor. Ipod’larla yükselişe geçen beyaz mobilyadan bütün teknolojik ürünlere kadar her yeri sarıyor. Organik ve doğaya dönük yaşama akımı evlerimizi ele geçiriyor.
  ADNAN SERBEST
  Nano kumaşlar her yeri kaplayacak
  Hayatı kolaylaştıran portatif ürünler

  Bence bu sezon hayatımızı kolaylaştıracak ürünler moda olacak. Tasarım ustalığın doğru kullanılan malzemenin ve bununla sentezlenen formun detayları demek. Bu düşünceyle doğru kullanılan malzeme ve doğru üretim tekniğiyle tasarlanan açılır kapanır mobilyalar ve aydınlatmalar hayatımıza girecek.
  Aydınlatma ve aksesuarlarda ise portatif ve kolay kullanımın yanısıra doğaya en yakın formlarda varlığıyla rahatsız etmeyecek ya da eklektik durmayacak kolayca mekana entegre olabilen ürünler moda olacak.
  Doğal renkler
  Yine doğaya yakın olma isteğinde olan insanoğlu için en uygun renkler naturel renkler olacak. Bu renklerle tüm mekanlar hem daha geniş ve ferah hem de daha saf ve doğal gözükecek. Beyaz ve açık tonlar yine favori.

  Teknolojik kumaşlar
  Kumaşta ise moda yüzünü yine eskiye ve doğala döndürecek. En yenilikçi teknolojinin kullanıldığı çevre dostu ürünler hayatımızın parçası olacak. Yağ itici kir tutmayan nano teknolojinin kullanıldığı kumaşlar her yeri kaplayacak. Keçe ve süet kumaşlar da evlerimizde yer bulacak.

  MURAT PATAVİ - Görülmemiş bir çeşitlilik var
  Eski ve yeninin birlikteliği
  Evlerimiz hayatımızdaki önceliklere göre şekilleniyor. Fonksiyonlar da dekorasyonla yeniden tanımlanıyor. Mesela banyolar tamamen dinlenme ve yenilenme mekanları olarak hatta meditasyon amaçlı kullanılabilecek bir altyapıyla karşımıza çıkıyor.

  Dekorasyonda tercihlerimizi tatlarımızı yansıtan daha önce hiç görülmedik bir çeşitlilik var. Bütün stillerin dekorasyondaki bütün dönemlerin çağdaş ve antikanın klasik ve yeninin bir arada olduğu karma bir stilden bahsetmek mümkün. Tabii ki tasarımcı imzalı mobilya ve aksesuarlar her zamankinden daha moda.
  Farklı tarzlar birleşiyor
  Bir taraftan smart house (akıllı ev) diye adlandırılan her şeyin program ve kumandayla kontrol edildiği konseptler bir yandan eco-chic evler (ekolojik ve şık) var.

  Diğer taraftan sıcak tonlardaki bakır bronz ve altın gibi metallerin ahşap ipek ve kadifeyle birleştiğini de görüyoruz. Yani çok farklı tarzlar var. Çağdaş sanat da değer kazanıyor antika ve klasik konseptlerden oluşan kozmopoliten lükse de rastlamak mümkün.
  Her yerde beyaz var
  Beyaz en net renk. Yeni değil belki ama çok baskın ve hiç olmadığı kadar moda bu sene. Saflığın ışığı Ipod’taki beyaz patlamasıyla başladı birçok farklı disipline kadar gücünü gösteriyor. Işık romantizm ve sadeliğin yanında zamansızlığı ve diğer renklerle kolayca uyumu da beyazı bu yılın modası yapıyor.

  DERİN SARIYER
  Çok fonksiyonlu ürünler ön planda
  Kalıcı malzemeler
  Ekolojik tavrı özünden koparan ve pazarlamanın yeni yakıtı haline getiren iki yüzlü anlayışın yavaş yavaş çözüleceğini düşünüyorum. Zamansız bir tasarım düşüncesi ve kalıcı malzemelerle güzel yaşlanan ürünler ve dürüst mobilyalarla nispeten etik bir davranış biçimine doğru geçişin olacağını umuyorum. İçtikçe susatan değil susuzluğu gideren tasarımlar.

  Teknolojik ürünlerde beyaz renk
  Teknolojik ürünler zihinlerimizde metalik gri ağırlıklı olarak yer etti. Artık bu imgenin yerini yeni dönemde naif high-tech formların tamamlayıcısı olan beyaz alıyor.

  Mekana göre şekil alan ürünler
  Ofis ya da evlerde mekana göre şekil alabilen çok fonksiyonlu ve farklı yerleşim olanakları sağlayan ürünler ön plana çıkıyor. Bunlara örnek olarak Derin koleksiyonundan Tide raf ve masa sistemiyle iç içe geçen ve ayrı ayrı kullanılabilen Birth masa-sandalye sistemini gösterebilirim.

  YAMAN ERTURAN
  Mobilya mimariden esinleniyor
  Zaha Hadid’İn etkisi
  Mimarinin tasarımla olan ilişkisinin giderek daha da kuvvetlendiği bugünlerde Zaha Hadid gibi büyük isimlerin etkisini çok daha fazla hissedeceğiz. Mimariyle dekorasyonun yakın ilişkisine çok güzel bir örnek de B&B Italia’nın Ben van Berkel ile beraber hazırladığı Tribeca evleri.

  B&B’nin Contract bölümüyle beraber çalışılmış bu projede binanın kendisi kadar içindeki dekorasyon ürünleri de mimar tarafından ortama uygun olarak seçilmiş. Zaha Hadid’in binalarında kullandığı eğimli hatlarla da mobilya tasarımında sık sık karşılaşıyoruz. Örneğin Established & Sons’ın ürettiği Aqua Table B&B Italia’nın Moon Sofa’sı gibi. İşte akıcılık ve kıvrımlı hatlar şu an çok moda.
  Organik tasarımlar
  Organik tasarıma sahip ürünlerin de büyük bir geri dönüş yaptığını görüyoruz. Vitra’nın yeniden üretime soktuğu Verner Panton klasikleri Noguchi’nin Freeform Sofa’sı gibi ürünlerle birçok markada sıklıkla karşılaşacağız.

  Masif yükseliyor
  Ahşap ağırlıklı mobilyalar özellikle de masif parçalar dikkat çekiyor. Alman e-15 firmasının masif meşeden ürettiği işlenmemiş gözüken ürünler ve özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılan thermo-treatment işlemiyle yapılmış B&B Italia’nın yeni sehpası Frank gibi parçalar bu tarzlar arasında.

  HAKAN HELVACIOĞLU
  Aşınmış deriyi koltuklarda göreceğiz
  Füme ve gri materyaller
  Füme ve gri tonlarındaki her türlü materyal bu sene ön planda. Bunlar flanel ve kaşe kumaş gri tonlardaki lake boya mermer taş olabildiği gibi mat yüzeyli cam ve metal de olabilir.

  Ekose
  Her türlü ekose deseni de unutmamak gerekiyor. Kumaş ve duvar kağıtlarından giysi ve döşemeliklere kadar örnek verilebilir. Ekosede parlak neon renkler ve soluk gri-füme tonları da karşımıza çıkıyor.

  Acı kahve tonlar
  Koltuk ve kanepe yüzeylerinde zemin kaplamalarında hatta giysilerde acı kahve tonlarında eskitilmiş ve aşınmış derileri bu sene sıkça göreceğiz.
   
Ipod’un beyazı evlere sıçradı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ajda Pekkan - Beyaz Ev

  Ajda Pekkan - Beyaz Ev

  Burdan geçerken seni ararım nedense Durur gözlerim o beyaz evin bahçesinde Hergün yüzünde aynı hüzünle gizlensen de Mutsuzluğun beni çağırıyor gel diye Dursam yanında tanımazsın ki görünce Nerden bilirsin sevdiğimi gönüllerce Oysa yakından sana dokunsam ben kendimce Bir de konuşabilsem neler söylerdim dinle Acı var gözyaşında topla ver bana Bir de gülen gözlerle bak dünyaya...
 2. Ergenekon orduevine sıçradı!

  Ergenekon orduevine sıçradı!

  Ergenekon orduevine sıçradı! Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir orduevi, polis tarafından arandı. Arama için Genelkurmay'dan özel izin alındı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez polis, orduevine girerek arama yaptı. Dün akşam saatlerine doğru polis Fenerbahçe Orduevi'ne baskın düzenledi. Polis, Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'nde bulunan ofisi arandı....
 3. Siyah-Beyaz ev eşyaları

  Siyah-Beyaz ev eşyaları

  siyah beyaz halı modelleri siyah beyaz halı ev aksesuarları dekorasyon hali Siyah-Beyaz birbirine çok yakışan bu iki rengin evinizdeki uyumuda süper olacak kızlar :tik:
 4. Beyaz Ev Dekorasyonu

  Beyaz Ev Dekorasyonu

  Beyaz Ev Dekorasyonu önerilerine ihtiyacım var kızlar evimi bembeyaz istiyorum ama dekorasyonda kararsızım :S

Sayfayı Paylaş