1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Irak Yönetiminde Panik

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’nin sert tepkisi sonuç verdi. Irak ilk kez PKK kadrolarının sınırdışı edilmesi için somut adım attı. Irak’ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, PKK’ya “Topraklarımızı derhal terkedin!'' ültimatomu verdi Daha önce PKK ile mücadeleye hiç yanaşmayan Zebari, bu kez şöyle konuştu:
  “Resmi talebimiz PKK’nın topraklarımızdan çıkmasıdır. Bu örgütün daha fazla sorun yaratmasını istemiyoruz...'' Zebari, Irak’ın bu kararını tüm dünyaya İngiliz Reuters haber ajansı ile ilan etti: “Örgüt, ne Irak hükümetinin ne de Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin onayıyla bu topraklarda bulunuyor. Kesinlikle ve hiç şüphesiz resmi talebimiz Irak topraklarını terk etmeleridir. Zaten çekmekte olduğumuz sorunlardan daha fazlasına yol açmalarını istemiyoruz...'' Dışişleri Bakanı, Irak’ın kuzeyinin istikrarlı bir bölge olduğunu ve bu bölgenin istikrarını tehdit etmenin hiçbir partinin ya da tarafın çıkarına olmadığını ifade etti.

  Tezkere üstümüzde gezinen kılıç gibi
  Irak, Zebari’nin ardından ilk kez Türk ordusunun bölgeye yapacağı olası bir operasyona da yeşil ışık yaktı. Zebari, Türk Ordusu’nun topyekün bir operasyon yapacağını sanmadığını, PKK kamplarına sadece kısıtlı bir hava saldırısı beklediklerini ifade etti. Bağdat yönetiminin PKK’ya topraklarından ayrılması için süre verip vermeyeceği sorusunu ise Zebari, “Mümkün olan en kısa sürede'' diye yanıtladı.

  TBMM’de tezkerenin kabul edilmesiyle ilgili olarak hükümetinin “rahatsız olduğunu'' belirten Kürt Bakan şöyle devam etti: “TBMM’nin bu kararı, özellikle Türk ordusuna başka bir ülkenin egemenliğini ihlal etme yetkisini vereceğinden, Irak-Türkiye ilişkilerine zarar verir. Irak hükümeti tezkere kararından oldukça rahatsızdır. Bu izin, Irak’ın ensesinde, birliğinde ve egemenliğinde asılı bir kılıçtır ve biz bunu ciddiye alıyoruz'' diye konuştu. Irak Devlet Başkanı Talabani de önceki gün Fransa’da PKK’nın Kürt halkı çıkarlarına artık zarar vermeye başladığını söylemişti.


  TSK havadan glebilir Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine karşı bir hava saldırısı düzenleme olasılığı olduğunu söyledi. Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Türkiye'nin yakın zamanda büyük bir askeri operasyon düzenlemesini beklemediğini belirtti.

  Zebari, olası bir saldırının Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik hava operasyonu şeklinde olabileceğini belirtti.

  Milliyet


   
Irak Yönetiminde Panik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Irak

  Irak

  ırak şehir telefon kodları Irak Coğrafi Verileri Konum: Orta Doğu'da, Basra Körfezi kıyısında, İran ve Kuveyt arasında yer almaktadır. Coğrafi konumu: 33 00 Kuzey enlemi, 44 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Orta Doğu Yüzölçümü: 437,072 km² Sınırları: toplam: 3,631 km sınır komşuları: İran 1,458 km, Ürdün 181 km, Kuveyt 242 km, Suudi Arabistan 814 km, Suriye 605 km, Türkiye 331 km Sahil...
 2. panik

  panik

  http://images.repage.de/games/Panik.swf
 3. Iraq (Irak) Kağıt Paraları

  Iraq (Irak) Kağıt Paraları

  ırak paraları ırak parası ıraq parası 1/4 Dinar - 1958 1959 - 1 Dinar 1 Dinar - 1971 1971 - 5 Dinars 1980 - 5 Dinars 1986 - 25 Dinar 1991 - 50 Dinar 1993 - 1/4 Dinar 2001 - 25 Dinars
 4. Irak (Iraq) Hakkında Herşey

  Irak (Iraq) Hakkında Herşey

  bağdat erbil arası kaç km erbil kaç km bağdat arası istanbul süleymaniye Kökenbilim Irak kelimesi uzak anlamına gelir Bu ad, Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde iken merkeze olan uzaklığından dolayı verilmiştir. Bu konudaki diğer bir görüş de Uruk kelimesidir. Coğrafya Irak CoğrafyasıKörfez ülkeleri arasında Irak, Suudi Arabistan ve İran’dan sonra 437.072 km² ile en büyük yüzölçüme...
 5. ırak

  ırak

  2012 ırak ın nufusu ne kadardır

Sayfayı Paylaş