gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İran’da ilk kez batılı müzisyenler konser verdi

  Konu, 'Müzik Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  batı müzisyenleri İran’ın başkenti Tahran’da İslam devriminden bu yana ilk kez batılı bir müzik grubu konser verdi. Alman Senfoni Orkestrası’nın konseri ilgiyle izlendi.


  TAHRAN - İran’ın başkenti Tahran, yıllar sonra batı tarzı bir müzik grubunun konserine sahne oldu. Almanya’dan Tahran’a giden Osnabrück Senfoni Orkestrası başkentte muhteşem bir konser verdi.

  60 kişilik orkestrada yer alan bayan müzisyenler sahneye çıkarken başlarını örtmeyi ihmal etmedi.

  Yetkililerden Michael Dreyer düzenlediği basın toplantısında, “İsteğim, iki ülkenin insanlarına birbirlerinden korkmamaları gerektiğini göstermek. İran, Almanya ve Batı dünyası arasında kültürel alışverişin daha da normal hale gelmesini umarım” diye konuştu.

  Orkestranın İranlı sanatçıların eserlerine neden yer vermediği sorusu üzerine Dreyer, sanatçıların buna zaman bulamadığını söyledi.

  Alman orkestra şefi Hermann Baumer ise kadın müzisyenlerin Almanya’da başörtüsüyle prova yapmak zorunda kaldığını belirterek, kadın sanatçıların başörtüsüyle çalmaya alışkın olmadığını, ancak bunu denemelerinden çok memnun olduğunu ve provaların iyi geçtiğini, yine de en önemli şeyin müzik olduğunu kaydetti.

  İran’da batı müzğinin durumu belirsiz. 1979’daki devrimin ardından devrim karşıtı müzik yasaklandı. 1980’lerde Batı tarzı müzik yasağı devam ederken, 1990’larda cumhurbaşkanlığa Muhammed Hatemi’nin gelmesiyle müzik İran’a yeniden geri döndü.

  Ancak Aralık 2005’te Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, batı tarzı müziği devlet radyosu ve televizyonunda yasakladı.

   
İran’da ilk kez batılı müzisyenler konser verdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 75 Yaşında İlk Kez Okudu

  75 Yaşında İlk Kez Okudu

  Elazığ Valiliğinin başlattığı “Elazığ Okuyor” kampanyasının en büyük destekçisi, ilkokulun sadece birinci sınıfını okuyabilen 75 yaşındaki Huriye Kızıl oldu. Kızıl, Elazığ Valisinin bu kampanyayla kendilerine okuma talimatı verdiğini belirterek, oğlunun ve torununun yardımı ile de olsa her gün kitap okumaya başladı. Okumaya başlamak için yaşın öneminin olmadığını belirten Huriye Kızıl, Vali...
 2. 'Kadife sesli' İstanbul'da konser verdi...

  'Kadife sesli' İstanbul'da konser verdi...

  kadife sesli sanatçı kadife sesli sanatçılar ispanyol bayan şarkıcılar şarkıcılar ispanyol kadın şarkıçılar ''Kadife sesli'' lakabıyla tanınan ve romantik şarkılarıyla pek çok kişinin kalbinde taht kuran ünlü İspanyol şarkıcı Julio Iglesias, Kuruçeşme Sortie'de konser verdi. Sinpaş GYO Bosphorus City'nin katkısıyla, İstanbul Boğazı kıyısında açık havada gerçekleştirilen konserde Julio...
 3. Böylesi ilk kez görüldü!

  Böylesi ilk kez görüldü!

  Atlas Jet'in Siirt'ten İstanbul'a uçuşu vardı. Ancak hava sıcaktı ve rüzgar vardı. Onların çaresi ise akıllara zarardı. Bakın ne yaptılar! Siirt-İstanbul seferini yapan Atlasjet firmasına ait uçak, sıcak ve rüzgarın uçuş güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle biletli 70 yolcudan 34'ünü alarak uçtu. Onları da uçağa tartarak aldı... UÇUŞ GÜVENLİĞİ NEDENİYLE TARTMIŞLAR Devlet Hava Meydanları...
 4. İlk kez el eleler!

  İlk kez el eleler!

  "Melekler Korusun"daki Özgür rolüyle ünlenen Selin Şekerci ile oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu, bir süredir aşk yaşıyor. Sevgililer, ilk kez önceki gün birlikte görüntülendi. İstinye Park'ta alışverişe çıkan ikili, objektiflere aldırmadan el ele mağazaları gezdi.
 5. Gülşen İlk Kez Harbiye Açıkhava'da Konser Verecek!

  Gülşen İlk Kez Harbiye Açıkhava'da Konser Verecek!

  gülşen konserleri, gülşen açıkhava konseri, gülşen harbiye konseri Sevgili melekler, 2013 yılında "Yatcaz Kalkcaz Ordayım" parçasıyla ortalığı kasıp kavuran ve radyo-televizyonlarda en çok çalınan şarkıcı ünvanını alan Gülşen ilk kez Harbiye Açıkhava'da konser verecek. Bu konser için son derece heyecanlı olan Gülşen titiz bir şekilde konserine hazırlanıyor. İşte detaylar......

Sayfayı Paylaş