1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  İran, ilk yerli yapım uydu sistemini denedi

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İranlı bilim adamlarınca 10 yıllık bir çalışma sonucunda yapıldığı bildirilen roket, İran’ın ilk uzay üssü olduğu belirtilen bir alandan fırlatıldı. Roketin fırlatılma anı devlet televizyonunundan da canlı olarak yayınlandı.
  [​IMG]

  Ahmedinejad, ''İlerlemek için uzayda da aktif ve etkili bir şekilde bulunmalıyız'' dedi.

  İran, yerli yapımı ilk uzaya uydu gönderme sistemini başarıyla denedi.

  İran’ın yerli yapımı ilk uydusunu da uzaya taşıyacak sistemin nerede denendiğine ilişkin şu ana kadar açıklama yapılmadı.

  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, roket fırlatılmadan önce yaptığı konuşmada, otoriter güçlerin hakimiyetinden kurtulmak için dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olmak gerektiğini söyledi. “İlerlemek için uzayda da aktif ve etkili bir şekilde bulunmalıyız” diyen Ahmedinejad, şunları kaydetti:
  “Bugün, uzay bilimi alanına da ilk adımımızı, çok sağlam, dikkatli ve bilinçli bir şekilde attık. Bir uydunun yapılması ve fırlatılması çok büyük ve önemli bir kazanç. Bir milletin gururla yaşaması için uzayda bulunması şart.”

  İran, “Omid” (Ümit) adlı ilk yerel araştırma uydusunu da Mart 2009’da yörüngesine yerleştirmeyi planlıyor.

  Teknolojik gelişmeler devrimin yıl dönümünde açıklanıyor

  Ahmedinejad, teknoloji alanındaki gelişmeleri genellikle 1979 İslam devriminin yıl dönümünden önceki günlerde açıklıyor.

  Sağlık Bakanı Kamran Bakıri Lenkerani de dün, şeker hastalarının ayaklarında çıkan yaraların tedavisinde kullanılacak yeni bir bitkisel ilaç geliştirdiklerini açıklamıştı.

  İran, İslam devriminin 29. yıl dönümünü 11 Şubat’ta kutlayacak.

  Ahmedinejed, geçen yıl da devrimin yıl dönümünde İran halkına “güzel bir haber” vereceğini ifade etmiş ve kutlamalar sırasındaki konuşmasında “AIDS’e çare bulduklarını” söylemişti.
   
İran, ilk yerli yapım uydu sistemini denedi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İrade

  İrade

  İrade İrade eyleminde belli bir biçimde hareket etmek ve bir eylemi başlatmak için bilinçli ve kasıtlı bir karar söz konusudur. Karar verme, değişik eylemler arasında seçim yapma ve bu eylemlerin yöneldiği hedefleri bilme anlamına gelir. Bu nitelikteki önemli kararlarda, benlikteki hâkim değerler rol oynar. Böylece iradeli eylem ile impülsif eylem çelişir; bunların ikisi de konatif (bkz.)...
 2. İran uzaya uydu fırlattı

  İran uzaya uydu fırlattı

  İran aldı başını gidiyor. Uzayda söz sahibi olmak isteyen komşu ülke, kendi yapımı uyduyu uzaya fırlattı. Ağustos 2008'de "uydu taşıyabilecek" bir füzeyi uzaya yollayan İran, ilk kez kendi yapımı bir uyduyu dün uzaya fırlattığını açıkladı. Omid (Ümit) uydusu uzaya Safir-2 füzesiyle gönderildi. Omid (Ümit) telekomünikasyon uydusunun gönderilmesi, İran'ın İslam Devrimi'nin 30....
 3. Türkiye'nin İlk Yerli Uydusu RA SAT yarın uzaya gidiyor

  Türkiye'nin İlk Yerli Uydusu RA SAT yarın uzaya gidiyor

  Kim demiş ya öyle Türklerin uydusu muydusu olmaz diye, işte Türkiye'nin ilk gözlem uydusu Ra Sat yarın uzaya gidiyor. E ne yapmak lazım ? Vallahi onu beşi bilmemde arkasından bir helke su dökmezlerse hakkımı helal etmem :D:D AA 'nın yaptığı haberin detayı şu şekilde melişlerim. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, DPT tarafından sağlanan kaynakla...
 4. Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

  Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

  Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir lütfen bu konuda bilgi içeren cevaplar verin bana kızlar.

Sayfayı Paylaş