1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Irkçılar sanal alemde cirit atıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Dünyanın canının yakan en büyük bela, dinlerin lanetlediği en büyük günah ama ırkçılık internet sitelerinde "milliyetçilik" adı altında kol geziyor. İnternet "kanı" kutsayanların cenneti gibi


  İnternet ırkçılık her geçen gün artıyor. Suç ve suçlular övülüyor, hakaretler ve tehditler bilgisayar ekranlarından çıkıp sokaklara yayılıyor. Hrant Dink cinayetinden sonra yaşananlar internetin ırkçı propagandayı ne kadar kolaylaştırdığını bir kez daha gözler önüne serdi.
  Irkçı tehlike sanal alemde adeta çığ gibi büyürken, video paylaşım sitelerinin en tanınmışı olan YouTube da bu artıştan nasibini aldı. Dink cinayetinin sanığı Ogün S. ve azmettirici olduğu iddiası ile yargılanan Yasin Hayal'in yanı sıra Mehmet Ali Ağca, Abdullah Çatlı ve Sedat Peker gibi isimlerin yer aldığı video küplerde de son günlerde ciddi bir artış yaşanıyor.
  Video küplerde Ogün S.'nin Türk bayrağı önünde çekilen ve daha önce basında yer almayan fotoğraflarının kullanılıyor olması dikkat çekerken, Hrant Dink'in vurulmasının ardından yerde yatan görüntülerinin yanı sıra internetteki videolarda Nobel ödüllü romancı Orhan Pamuk başta olmak üzere bazı isimler de tehdit ediliyor. Irkçılığı, faşizmi ve şiddeti yaşam biçimi olarak benimseyen kişi ve grupların interneti hem bir propaganda ve örgütlenme aracı, hem de suç işlemeye dönük bir arena olarak kullandığını söyleyen uzmanlar bu konuda TCK'nın 6. maddesi'nin G bendinde yer alan, "işitsel ve elektronik iletişim aracıyla yapılan yayınlar" ifadesinin önemine dikkat çekiyor.
  Servis sağlayıcı, içerik sunucu ve erişim sağlayıcının hukuksal sorumluluklarına da işaret eden uzmanlar, ırkçı site ve forumlarda propaganda yapan, suçu ve suçluyu öven kişilerin hukuki ve cezai sorumluluk altına girdiklerini belirtiyor.
  Hukukçular, servis sağlayıcının ve içerik sunucunun uluslararası ortamlarda bile kolaylıkla tespit edilebildiğini, internet kullanıcılarının da IP numaralarından takip edilebildiğini hatırlatıyor.
  TCK'nın 216. maddesinin kin ve düşmanlığı tahrik edenlerin açık ve yakın tehlike oluşturması halinde cezalandırılacağı hükmüne yer verdiğini hatırlatan hukukçular, Türkiye'nin 1972'de imzaladığı, "Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası Sözleşme"nin ırkçı propaganda yapan internet yayıncılığını engellemeye ilişkin hükümler içerdiğini de ifade ediyor.


   
Irkçılar sanal alemde cirit atıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sanal Alemi Güldüren Yazılar

  Sanal Alemi Güldüren Yazılar

  güldüren duvar yazıları güldüren komik yazılar yazılar Son zamanlarda sanal alem, bu mailde yazanlara gülüyor. Hepsi yaşamdan derlenmiş küçük anekdotlar... Bakın yurdum insanı neler döktürmüş; Teyze-yeğen otoyolda ilerliyor. Önlerinde giden tankerin arkasındaki DANGER yazısı teyzenin gözüne çarpıyor ve şu yorumu patlatıyor; - Allah ın akıllısı, TANKER yazacağına DANGER yazmış Ana-oğul...
 2. Sanal alem

  Sanal alem

  "Sanal alem yalan alem" özdeyişi nihayet bilimsel olarak da olarak doğrulandı. İnsanlar e-posta yazarken daha fazla yalan söylüyor. İşte sonuçlar. Patronunuzdan, mesai arkadaşınızdan veya diğer tanıdıklarınızdan aldığınız e-postalar ne derece güvenilir? Spam ve trojan için çeşitli güvenlik çözümleri bulunsa da, yalan için henüz üretilmiş bir çözüm yok. Rutgers ve...
 3. SAnal alem...

  SAnal alem...

  Cam parçasının ardındaki Dünya
 4. Sanal alemde aşk

  Sanal alemde aşk

  Bence saçma bir durum.Sonuçta gözden ırak gönülden ırak demişler :).Hem zaten sanal alemde kimin doğru kimin yanlış söyledğni bilemiyosun.Ama işler gerçek boyuta dökülecekse neden olmasın :)
 5. Sanal Alem Tacizcilerine CEZA!

  Sanal Alem Tacizcilerine CEZA!

  haberler kadın haberleri kadına şiddete son şiddet haberleri resimleri haberleri resimleri hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar Şiddet Heryerde şiddettir diyerek Sanal Alemdeki Tacizcileere de Ceza yasası geliyor melekler. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısında sona gelindi. Radikal gazetesinin haberine göre tasarı, hem şiddeti uygulayan hem de şiddet...

Sayfayı Paylaş