1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İş Adamından Öğütler

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ·Doğru olan iş yapmak, işleri doğru yapmaktan daha önemlidir. ·Altınızdakilerle konuşurken ses tonunuzu yükseltmeyiniz. Bu onları tedirgin eder, sizinle tartışma zeminini yok eder. Sonuçta yanlış karar alma olasılığınızı artırır.
  ·Münakaşalarınızı uzatmayınız. İkna olamadığınız veya edemediğiniz hallerde görüşmeyi erteleyeniz.
  ·Kızma hakkınız, karşınızdaki bu hakkını kullanmasını müteakip derhal uygulamayınız. Kızma hakkı soğuk yenmesi gereken bir yemektir. Aksi halde durum kavgaya dönüşür.
  ·Taltifi aleni, cezalandırma veya haklı dahi olsa tenkiti ilgili ile teke tek yapınız.
  ·Gülümseyiniz, gülünüz veya muhatabınızı gülümsemeye ve gülmeye teşvik ediniz.
  ·Kim olsa selamlamayı ve mümkünse el sıkmayı ihmal etmeyiniz. Kimseyi görmezlikten gelmeyiniz.
  ·Karşınızdakine hakkını her durumda teslim ediniz.
  ·Yanlış bir hareketiniz olursa duruma göre gerekirse aleni özür dilemekten çekinmeyiniz. Bu sizi yüceltir.
  ·Aşırıya kaçmadan ve istihza izlenimi vermeden karşınızdakine zaman zaman kompliman yapmaktan geri durmayınız. Bu sempatiyi artırır.
  ·Her gelen mektup ve yazıya bekletmeden aldığınızı belirten bir cevabı mutlaka ve derhal yazınız. Ciddiyetinizin bir ifadesidir.
  ·Lüzumsuz münakaşalardan sakınınız ve bunlardan kaçınınız. Zaman ve prestij kaybetmeyiniz.
  ·Muhatabınızla karşılıklı olarak birbirinizi ikna edemiyorsanız ısrar etmeyiniz. Güvendiğiniz uzman bir danışmanla istişare ediniz.
  ·Uzmanı olmadığınız konularda kesinlikle ısrarcı olmayınız. Mümkünse bu konularda dinleyici olmayı yeğleyiniz.
  ·Karşınızdakini durum ne olursa olsun hele alenen aşağılamayınız.
  ·Bir konunun size izahı halinde, konuyu anlamış olsanız bile karşınızdakinin sözünü kesmeyiniz. En kötü halde o sırada zihnen başka bir sorununuza çözüm arayın. Muhatabınızın içini boşaltmasına izin verin.
  ·Kesinlikle astlarınıza talimat vermeyiniz. Gerekçeli kararlarını talep ederken aynen, tashihen veya tadilen görüşerek onaylamaya çalışınız veya reddediniz.
  ·Muhatabınızı huzura kavuşturmaya gayret ediniz. Oturma şekliniz örnek olarak rahatlatınız.
  ·Birini karşılarken ayağa kalkıp rahat bir köşeye oturtmaya bakınız. Masanız başında büyüklük taslar durumdan kaçının.
  ·Muhatabınızı biliyor iseniz karakterine ve eğilimlerine uygun şekilde motive etmeye çalışınız.
  ·Konuşma arasında konuya uyumlu bir fıkra anlatmak durumu yumuşatır. Kişiye dokunacak veya kaba espirili nükte ve anektodlardan kaçınınız.
  ·Psikolojik davranıp, karşınızdakinin görüşmeden sonuç ne olursa olsun rencide olmadan memnun ayrılmasını sağlamaya bakınız.
  ·Nihayet dış görünümünüze dikkat ediniz. Görünüm bir oranda şahsiyeti belirler. Burada söylediklerimizi uygulamanın çok zor olduğunun bilincindeyim. Ancak biraz gayretle mükemmele yaklaşmanın mümkün olacağına inananlardanım.


  alıntı
   
İş Adamından Öğütler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. güzel öğütler

  güzel öğütler

  Tevekkülü azalanın imanı zayıflamış demektir. Tevekkülünü kaybedenin ise imanı tehlikededir. Tevekkül, her türlü sebebe (o işin, dinen ve örfen sebeplerine) yapışarak gayret göstermek, sonucu Allahü teâlâdan beklemek ve sonucun mutlaka hayırlı olduğuna inanmaktır (yani neticeye ihlasla teslim olmaktır). * Bir müslümana ye'se (ümitsizliğe) kapılmak yakışmaz. Çünkü, herkesin...
 2. 'Hazreti Ali'den Devlet Adamlarına Öğütler''

  'Hazreti Ali'den Devlet Adamlarına Öğütler''

  devlet adamlarına öğütler devlet adamlarının sözleri adamlarının özlü sözleri ünlü 'Hazreti Ali'den Devlet Adamlarına Öğütler'' Hiddetine, gazabına (öfkene), eline ve diline hakim ol Sakın halkından uzun müddet uzak veya saklı durma Halka sevgi ve merhamet besle Alçak gönüllü ve ölçülü ol Denetime önem ver Hiçbir işi ihmal etme Sana helal olmayan şeylerde nefsine karşı sıkı dur Hiçbir...
 3. İşte Bilim Adamlarından En Etkili Zayıflama Egzersizi!

  İşte Bilim Adamlarından En Etkili Zayıflama Egzersizi!

  en etkili zayıflama yöntemi, en etkili zayıflama egzersizi, etkili zayıflama Sevgili melekler, Japonya Waseda Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucunda en etkili egzersizin ip atlamak olduğu sonucu ortaya çıktı. Uzmanlar biziklete binenlerle ip atlayanların açlık hormon seviyelerini ölçtü. Sonuçta ip atlayanlarda bu hormonun çok düşük seviyede olduğu ortyaa çıktı. İşte...

Sayfayı Paylaş