1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İş aramayı ertelemeyin!

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Üniversitenin ilk yıllarında mezuniyet çok uzak görünür. O yüzden kariyeriniz aklınıza bile gelmez. İlerledikçe, yakında iş hayatı konusunda bir şeyler yapmanız gerekeceğini düşünürsünüz. Son yılınızda ise gerçekleri hissedersiniz ve kariyeriniz hakkında karar vermenizin zamanı gelir. Artık iş aramaya başlayacaksınızdır ve karşınıza iki seçenek çıkar: Paniklemek ve öylece kalmak ya da panik sancılarının sizi, harekete geçmek için motive etmesine izin vermek. Benim sorunum ne?
  İş aramayı sürekli ertelemenize yol açan ne? Bu konuda ne yapabilirsiniz? İşte öğrencilerin genellikle ileri sürdükleri dört bahane...

  Bahane 1: Acele etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Mezuniyete daha çok var. Hem aç değilim açıkta değilim. İş aramak konusunda endişe etmeye henüz başlamak istemiyorum.

  Gerçek 1: Zaman, sandığınızdan çok daha çabuk geçecek. Hiçbir zaman, kariyer planları yapmaya ve altyapı oluşturmaya başlamak için erken değildir. Ne kadar erken başlarsanız, ileride işiniz o kadar kolaylaşır.


  Bahane 2: Nasıl iş aranır bilmiyorum ki? Süreç o kadar karışık ve boğucu ki, açıkçası gözüm korkuyor. Nereden başlayacağımı da bilmiyorum. O nedenle hiç başlamamak daha iyi.

  Gerçek 2: İş arama düşüncesinin boğucu olması çok normal, özellikle de süreç hakkında bilginiz yoksa. Ama gerçekte, iş arama yöntemleri her gün değişmiyor. Okuldaki hocalarınıza danışabilir, ilgili kitaplara bakabilir veya internetten kolayca yardım bulabilirsiniz. Kariyer danışmanları da, ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösterecek alternatiflerden.

  Bahane 3: İş aramaya ayıracak zamanım yok. Dersler, ödevler, sınavlar, arkadaşlar, staj... Bir özgeçmiş oluşturacak ve başvuru yapacak vaktim yok. Çok meşgulum.

  Gerçek 3: Tüm bunların sizin için iş aramadan önce gelmesi, özellikle son yılınızda değilseniz ve acilen işe ihtiyacınız yoksa anlaşılabilir. Ama yine de, en azından haftalık ya da aylık olarak kariyer planlama ve iş aramaya zaman ayırırsanız buna değecektir. Böylece bıçak kemiğe dayandığında değil de, önceden yaptıklarınız sayesinde işiniz kolaylaşacaktır. Zaten yoğun olan programınızda büyük bir yer ayırarak değil de, küçük çabalarla kariyer planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  Bahane 4: Açık bir iş hedefim yok. Nasıl bir iş arayacağımı bilmediğim için, hiç aramıyorum.

  Gerçek 4: İş aramaya başlamadan önce, ne aradığınızı bilmeniz gerektiği doğru. Ancak bu, hiçbir şey yapmamanızı gerektirmiyor. Oturduğunuz yerden mükemmel bir kariyer fırsatının ayağınıza gelmesini beklemek doğru değil.
  Aksine, ilerideki kariyerinizin ne olacağını belirleme sürecinin, iş aramanın bir parçası olduğunu anlamalısınız. Becerilerinizi, ilgi alanlarınızı ve önceliklerini belirlemek, doğru kariyeri bulmanıza ve muhtemel işverenlere kendinizi anlatmanıza yardımcı olacaktır. İş dünyasında sizi neyin beklediğine dair araştırmalarınız (meslek ve şirket araştırmaları), işverenleri tanımanıza sağlayarak bağlantılarınızı artıracaktır.

  İlk veya son sınıf öğrencisi olmanız farketmez. Kariyer planınızı yapmaya ve iş aramaya başlamak için hiçbir zaman ne geç ne de erkendir.

   
İş aramayı ertelemeyin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. anne olmayı ertelemeyin!

  anne olmayı ertelemeyin!

  Annelik her kadının tatmak istediği bir duygu. Fakat yoğun iş hayatı ve kadınların sorumluluklarının hızlı artışı ileri yaşta anne olmayı beraberinde getiriyor. Ancak ileri yaşlarda anne olmanın bazı dezavantajları olduğunu unutmamak gerekiyor. Birçok kadın ileri yaşlarda anne olmayı tercih ediyor. Özellikle çalışan kadınlar arasında ileri yaşta anne olmak giderek yaygınlaşıyor. Ancak yaş...
 2. hayatta hiç birşeyi ertelemeyin...

  hayatta hiç birşeyi ertelemeyin...

  Genc adam, işe giderken hergün yolunun üzerindeki güllerle dolu bahceye bakmadan geçemezdi. Her sabah o rengarenk güller içini neşeyle, sevinçle dolduruyordu. Günler geçtikce güllere bakan gözleri, bahçedeki eve takılmaya başladı.Çünkü, son günlerde o evde, tül perdenin gerisinde bir genç kızın silüetini görüyordu. Her geçisinde güllere ve pencerede belli belirsiz görünüp kaybolan genc kıza...
 3. anne olmayı ertelemeyin

  anne olmayı ertelemeyin

  Stres ve büyük şehir yaşamından dolayı artan infertiliteye (kısırlık) yönelik uygulanan Tüp Bebek tedavisinde, yaş sınırının 45 olduğunu belirten uzmanlar, kadınlarda 37 yaşından sonra çocuk sahibi olmanın zorlaştığına dikkat çekiyor. Bebek sahibi olamayan değişik yaş grubundaki çiftlerin başvurdukları son yöntem Tüp Bebek tedavisinin, her geçen yıl daha fazla kişi tarafından talep...
 4. googlede komik aramalar

  googlede komik aramalar

  Evliyim ama uygunum (!?) sevgilim için ufak aşk sürprizleri nod32 ilacı indir (nod32 bir antivirüs programıdır) dovlond vinap (esasen download winamp yazmak istemiş) serbest kızlar iğrenç videolar (napıcaksa artık) isimle numara bulma aykü testisi istediğin msn adresi çalma msn şifreler kıran program vefasız hülya koçyiğit sevgilim beni aramıyor neden? (google nerden bilsin yahu) tarot...
 5. Google Aramaları

  Google Aramaları

  Arkadaslar bu verecegm bilgiler basit ama çok kullanışlıdır. Belki de çogunu biliyorsunuz ama ben yine de bilmiyenler vardır diye veriyorum arama yaparken, arayacağımız şey bir kelimeden fazlaysa " " işaretini kullanın. bunu yaptığınız takdirde hepsini birlikte alacaktır. örneğin; mail bombası yazdığınızda mail ve bombası kelimelerini arar. Fakat "mail bombası"...

Sayfayı Paylaş