1. almira

  almira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  624
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  İŞ Bekleyen 67 Bİn Engellİ Var'

  Konu, 'Melekler Yardımlaşma' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

  engelli ne demektir hangi tür engelliler vardır hangi tür engelliler vardır kaç çeşit engelli Ülkemizde engellilerin istihdam konusunda yaşadığı sıkıntıya parmak basan Türkiye Kamu - Sen Başkanı Ayyıldız hükümetten daha ciddi adımlar atmasını istedi.

  Kamu-Sen , kamuda çalışan engellilerle ilgili anket sonuçlarını yayınlayarak ülkemizdeki çalışan engellilerin durumunu ortaya sermişti. Hükümetler tarafından bu konunun hep göz ardı edildiğini savunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Ayyıldız'a engellilerin yaşadığı istihdam sorunu hakkında sorularımızı yönelttik.

  - Ülkemizdeki engellilerin istihdam konusunda yaşadığı sıkıntıyı nasıl yorumluyorsunuz? Çalışma hayatı içinde yer alan bizler açısından engellilerin öncelikli meselesi istihdam konusudur. Maalesef, engellilerin istihdamı konusu bugüne kadar hükümetler tarafından yıllardır göz ardı edilmiş olması, sorunların birikmesine yol açarak, çözümü güç bir noktaya taşımıştır.

  - Sizin engellilerin istihdamı sorununda tespitiniz nedir?
  Eğer, engelli bireylerin eğitim durumuna göz atacak olursak istihdam sorununun başlangıç noktasını tespit etmiş oluruz. Çünkü resmi rakamlara göre okuma yazma bilmeyen engelli oranı yüzde 36'dır. Yüksekokul mezunu olan engelli oranı ise sadece yüzde 2'dir. Yani büyük bir uçurum. Bu sorun giderilmeli öncellikle.

  - Hükümetlerin koymuş olduğu kotalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Türkiye'de engelli istihdamına dönük yasal düzenlemeler ve kotalar bulunmaktadır. Ancak bu engelli bireylerin istihdamı açısından yeterli olamamaktadır. Size bir örmek vereyim; 2005 yılı engelli kontenjanından kamuda 4 bin, özel sektörde ise 23 bin kişilik olmak üzere toplam 27 bin kişilik açık kontenjan bulunmaktadır. İşe yerleştirilmeyi bekleyen 67 bin engelli var.

  - Hükümetin 2005 yılında ilan ettiği "Engellilerin İstihdam Yılı" sizce başarıya ulaştı mı? Hükümetin 2005 yılını "Engellilerin İstihdam Yılı" ilan ettiğini hatırlayacak olursak, engellilerin istihdamında bir önceki yıla göre sadece 42 kişilik bir artış sağlanmış. Daha doğrusu yasanın öngördüğü kotaya bile ulaşamamıştır.

  - Geçtiğimiz aylarda yayınladığınız anket sonuçlarının değerlendirmesini alabilir miyim?
  Bizim kamuda çalışan engellilerle ilgili olarak geçtiğimiz ay yaptığımız anket çalışmasında, engellilerin çalışma hayatında karşılaştığı güçlükler açıkça ortaya çıkmıştır. Engellilerimizin gerek çalışma, gerekse sosyal alanda karşılaştıkları sorunların çokluğunu ve karmaşıklığını ortaya koyan bu çalışma, soruna dikkat çekmek açısından önemlidir.

  - Kamu - Sen olarak sizin getirdiğiniz bir öneri var mı?
  Önerilerimiz var tabii. Bunu kısaca dile getirirsek; öncellikle engellilerin eğitimi konusunda yaşanan sıkıntıları en aza indirecek temel eğitimin yanında, meslek eğitimi de istihdamının önünü açacak bir politika içinde ele alınmalıdır. Bunu takiben gerek kamuda, gerekse özel sektörde, engelli istihdamını özendirici tedbirler alınmalıdır. Yeni iş kuracak olan engellilere İş Kurumu'nca "Mesleki danışmanlık hizmeti" verilmeli ve "Engelli Girişimci Kredisi" uygulamasına geçilmelidir. Yine engellilerin günlük hayatını kolaylaştırmak üzere onlar için zorunlu olan araç temininde belirli oranlarda sübvansiyon uygulanmalıdır.

   
İŞ Bekleyen 67 Bİn Engellİ Var' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çinli öğrenci pi sayısının 67 bin basamağını ezberledi

  çinli öğrenci pi sayısının 67 bin basamağını ezberledi

  Çinli bir mastır öğrencisi, pi sayısını 67 bin 890'ıncı ondalık basamağına kadar ezberleyerek, Dünya Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Yerel medyanın haberine göre, Çin Kuzeybatı Bilim Teknoloji Tarım ve Orman Üniversitesi'nden mastır öğrencisi Lu Chao (24), 20 Kasım 2005'te matematikteki pi sayısını 67 bin 890'ıncı ondalık basamağa kadar ezberledi. Lu'nun söz konusu başarıyı 24 saat 4...
 2. Engellilerin, Hastanelerde Öncelik Hakkı Vardır

  Engellilerin, Hastanelerde Öncelik Hakkı Vardır

  T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü SAYI: B100TSH040002 KONU: Özürlü Kişilere Yönelik Sağlık Hizmetleri TARİH: 04.12.02 * 17983 ... VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2002 /128 Özürlüler konusunda, dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde yapılan düzenlemeler, özürün önlenmesi, sağlık, eğitim, istihdam, toplumsal yaşama uyum, fiziksel çevre, hizmet ve...
 3. Sizi de böyle bekleyen var mı

  Sizi de böyle bekleyen var mı

  Umarım hepinizin karşısına böyle bir bekleyen çıkar :)
 4. Seni Bekleyen Birisi Var mı?

  Seni Bekleyen Birisi Var mı?

  sizi böyle bekleyen biri var mı sizi böyle bekleyen biri varmı varmi ne kadar anlamlı ve romantik bi taplo dimi bana da bu kadar değer veren bekleyen biri olsa nerdeeeeee peki sizi bekleyen var mı??????

Sayfayı Paylaş