1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İş Yerinde Fark Yaratan Unsur: Kişiler Arası İlişkiler

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  işyerinde nasıl başarılı olunur kişiler arası ilişkiler iş yerinde iletişim işyerinde iletişim Bir düşünün. Alanınızda uzmansınız. Görevinizdeki teknik yetkinliğiniz tüm yöneticileriniz ve meslektaşlarınız tarafından takdir görüyor. Peki sizce bu durum işyerinde başarılı olmanız için yeterli mi?

  Bu soru karşısında belki de içinizden şu anda ‘evet tabii yeterli, bir çalışandan başka ne beklenir ki? Böyle bir çalışan işini en iyi şekilde yapar ve başarılı olur’ düşüncesi geçiyor. Öte yandan unutmamamız gereken, kişiler olarak başarımızda teknik yetkinliğimiz kadar hatta bu yetkinliğin ötesinde, kendimizi ifade ediş tarzımızın, diğer kişilerle (çalışanlar, yöneticiler, müşteriler, v.b.) iletişim ve ilişki kurma tarzımızın önemli rol oynadığı...

  Yakın zamanda eski bir arkadaşım işini değiştirdiğinden bahsediyordu. Üst düzey yönetici olarak geçtiği yeni firmasında arkadaşım, daha ilk hafta içinde uzun bir süredir alınamayan bir kararın alınmasını ve büyük bir anlaşmazlığın çözülmesini sağlamış. Kendisine bunu nasıl başardığını soranlara ise iletişim kurma tarzından başka bir yol kullanmadığını dile getiriyordu.

  Evet, hangi alanda, hangi unvanla çalışıyor olursak olalım kişiler arası ilişki kurma becerisi büyük önem taşıyor. Bireyler olarak kendimizi ifade etme, ortaya koyma ve kişilerle ilişki kurma tarzımız elde ettiğimiz sonucu belirliyor. Daniel Goleman’ın popülerleştirdiği ‘duygusal zeka’ kavramı da kişisel ve kişiler arası becerilerin gerek özel gerekse iş yaşamımızdaki öneminin altını çizerek ‘akıllı ve başarılı kişi’ kavramına bu doğrultuda yeni bir tanım getiriyor.


  “Kendinizi idare ederken aklınızı, başkalarını idare ederken kalbinizi kullanın.” İngiliz Atasözü​

  Genel bir önyargı çerçevesinde iletişim ve ilişki kurma açısından ‘soğuk’ olarak bilinen İngilizler, bu atasözleriyle kişisel gelişim eğitimlerinde verilmek istenen ana mesajı dile getiriyor. Bu durum da aslında, ilişkilerde önyargıların ve farklı bakış açılarının ne kadar yönlendirici olduğunun bir kanıtı değil mi?

  Kişiler arası ilişki kurmanın ve bu alanda da başarılı olmanın temeli, ünlü filozof Socrates’in de öğütlediği gibi önce “kişinin kendisini tanıması”ndan geçiyor.

  Ardından da diğer kişilerin duygularını ve düşüncelerini anlama, başka bir deyişle empati kurma becerileri geliyor. Kendisi ile ilgili farkındalığını artırmış, empati becerilerini geliştirmiş bir kişi, diğer kişilerle iletişim kurma becerilerini de zenginleştirdiğinde kişisel tatminin, başarının, diğer kişiler tarafından (yöneticiler, çalışanlar, müşteriler) aranılırlığın ve takdir edilmenin kapıları açılıyor.

  ‘İnsan’ı konu alan, insan psikolojisini inceleyen, çeşitli konu başlıkları altında sunulan kişisel gelişim eğitimleri, özellikle çalışanların kendileri ve çevrelerindeki kişilerle ilgili farkındalıklarını artırarak, iletişim kurma, ilişki geliştirme gibi sosyal becerilerini geliştirmeyi, bu doğrultuda kişilerin etki alanlarını artırarak bireylerin iş yaşamlarındaki başarılarına katkıda bulunmayı hedefliyor.

  Şirketler, çalışanlarının teknik yetkinliklerini artırmayı hedefleyen eğitimlerin yanı sıra, kişisel gelişim eğitimlerine ayırdıkları kaynaklarla insan kaynaklarına çok önemli bir yatırım yapıyor ve çok daha donanımlı bir işgücü sayesinde şirket hedeflerine çok daha destekli bir şekilde ulaşıyor.

  Kişiler arası ilişkilerinizi geliştirmek için:
  • Öncelikle kendinizi tanıyın.
  • Kendinizi yönetin. (Yönetim sadece diğer kişileri yönetmek değildir. Öncelik, kişinin kendi duygu, düşünce ve davranışlarını yönetmesindedir!)
  • Empati kurun.
  • İyimserliğinizi ve pozitif enerjinizi koruyun.
  • Kendinizi motive edin, çevrenizdekilerin motivasyonlarını korumalarını sağlayın.
   Başka bir deyişle, Duygusal Zekanızı geliştirin ve kullanın.
  • Ve gülümseyin!
  “Binlerce kilometrelik bir yolculuk tek bir adımla başlar.”
  Lao Tzu​
  Evet, gelin hedeflerimizi koyalım ve gerek kendimizi tanımada gerekse kişiler arası ilişkilerimizi geliştirmede ilk adımımızı atmaya hazırlanalım.
  Hepimize iyi yolculuklar!


   
İş Yerinde Fark Yaratan Unsur: Kişiler Arası İlişkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kişiler Arası İletişim

  Kişiler Arası İletişim

  Bu test size kişiler arası ilişkilerinizde iletişimi ne derece ve nasıl kullandığınız hakkında objektif bir değerlendirme olanağı sağlayacaktır. Sorularda söz konusu olan, aileniz ve akrabalarınız dışındaki kişilerle iletişiminizdir. AÇIKLAMA Soruları çok çabuk ve o anda hissettiğiniz şekilde yanıtlayınız. Bu testi lütfen kimseyle konuşmadan yanıtlayınız.Yanlışlarınızı değiştirmeyiniz....
 2. hayatınızda fark yaratan insanlar

  hayatınızda fark yaratan insanlar

  aşağıda "Peanut" çizgi dizisinin yaratıcısı Charles Schultz'un felsefesi yer alıyor. 1.Dünyanın en varlıklı 5 insanı kim? 2.Son beş 'Camel Trophy'yi kimler kazandı? 3.Son beş yılın güzellik kraliçeleri kimlerdi ? 4.Nobel ödülü kazanan 10 kişinin adlarını söyleyin. 5.Oscar ödülü kazanan 12 aktör veya aktrisin adlarını söyleyin. Ne kadarını yanıtlayabildiniz ?...
 3. Eşekle patron arasındaki fark

  Eşekle patron arasındaki fark

  Zengin olan görgüsüz birisi şöforune sorar:Eşekle şöfor arasında ne fark vardır? Şöfor bir süre düşündükten sonra mahcup bir şekilde:bilemedim patron... deyince, patron cevap olarak : eşeğe çüş diyince, şöfore ise dur diyince durur demiş. Bunun üzerine şöfor çok sinirlenmiş, ama karşıdaki patron olduğu için bir şey söyleyememiş. Belli bir süre sonra şöfor patrona: Bir soru da ben...
 4. fark yaratan koltuklar

  fark yaratan koltuklar

  fark yaratan sandalye koltuk modelleri kıyafetimle,makyajımla,yürüyüşümle,herşeyimle farklıyım diyorsanız işte melişler bu koltuklar tam sizlik....
 5. hıristiyanlık müslümanlık arasındaki farklar

  hıristiyanlık müslümanlık arasındaki farklar

  hıristiyanlık müslümanlık hırıstiyan ve islamiyet arasındaki fark Misafirimiz neden, nasıl merak etti bilmiyorum ama onun "hırıstiyan ve islamiyet arasındaki fark" sorusunun ardından bende bu konu hakkında merak besledim ve arasştırdım Melek'lerim. Ee tabiki bilgileri sizlerle paylaşıyorum :) İslâmiyet ile bugünkü Hristiyanlık arasındaki belli başlı ayrılıklar şunlardır:...

Sayfayı Paylaş