İşçilerden TOKİ önünde eylem

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, müteahhitten ücretini alamadığı için idare binası önünde ''ateşli'' eylem yapan işçilerin olayını ''provakasyon'' olarak nitelerken, ''Müteahhitin güvendiği birileri var. Müteahhit bunları bizim üzerimize sürerek olay çıkartmaya, devleti zaafa uğratmaya çalışıyor'' dedi.

Hukuken TOKİ ile işçiler arasında herhangi bir alacak- verecek davası bulunmadığını vurgulayan Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Biz de ne yapacağımız konusunda karar veremiyoruz. Bir adım atamıyoruz. Bunların arkasında birileri var. Bu işçileri fazla suçlamamak lazım. Alacaklarını almak istiyorlar. Müteahhit para veremiyor. TOKİ'ye güveniyor. Yasal olarak bunlara para verme imkanımız sıfır. Suç, neye göre vereceğiz...'' diye konuştu.

''İhalelerdeki fiyat kırımının çok yüksek olması nedeniyle müteahhitlerin iflas ettiği'' yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Bayraktar, TOKİ'nin 450 civarında müteahhit ile iş yaptığını halen 7-8 tanesi ile sorunlu olduklarını söyledi. Metre karesi 250 YTL'ye iş alıp 'pırıl pırıl'' bitiren firmalar olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

- MÜTEAHHİT BİRİLERİNE GÜVENDİ... _
''Türkiye'de inşaat malzemelerinde işçilik ücretlerinde artış oldu. Ama işine sahip çıkan müteahhit, pırıl prıl teslim etti. Aynı yörede metre karesi 250 YTL'den iş bitiren müteahhitler var. Sorunlu firmanın ihalesi daha yüksek. Bu müteahhite idare olarak biz çok yardımcı olduk. Hatta yasal risk alarak, haddimizi aşarak 4-5 kez süre uzatımı verdik. Fakat müteahhit de birilerine güvendi... Onun da güvendiği birileri var... İsim vermek istemiyorum ama müteahhit (devlet versin) diyor... TOKİ olarak, hukuken işçilere ödeme yapmamız mümkün değil. Yağma Hasan'ın böreği değil... Neye göre, hangi yasaya, hangi hukuka göre bunu dağıtayım. Ben bunu bilemiyorum. Adamları buraya yığıyorlar, bizi çalıştırmıyorlar. Çok iş yaptık çok suçumuz var demek ki.'' Dün işçilerin binayı yakma girişiminde bulunduğunu 3 güvenlik görevlisinin yaralandığını anlatan Bayraktar, ''Bir şey diyemiyoruz. Ankara'nın ortasında. Bu artık Ankara'da toplumun bir sorunu olmuş. Ankara'nın Valisi Var, Türkiye'nin İçişleri Bakanı var, Jandarma Komutanlığı var, Emniyeti var. 20 gündür çalışamıyoruz. Valiliğe, İçişleri Bakanlığı'na yazdım. Her tarafa yazdım, ama burada eylem yapılması yasal görünüyor. Bir şey anlamıyorum'' diye yakındı.

İşçilerle defalarca konuştuklarını ifade eden Bayraktar, şu bilgiyi verdi:
''Onlar saf, onların arkasındaki suçlamak lazım. Kayyumu biz atamadık ki, mahkeme atadı. Kayyum ödemeyi yapsın. Ödemelerimizi kayyuma yapıyoruz. Bundan sonra yapacağımız bir şey yok, işi feshettik, teminatını irat kaydettik. Bundan sonra olay mahkemede çözülür.''

kaynak

Geri