1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Isinan Maddelerde GenleŞme

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  Genleşme genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır. Katıları, sıvıları ya da gazları oluşturan tanecikler, ortalama konumları çevresinde sürekli çalkalanma halindedirler. Bu cisimlerden birine ısı biçiminde enerji verilirse, bu enerji kinetik enerji ye dönüşür; dolayısıyla, kinetik enerjisi artan tanecikler daha şiddetle çalkalanır ve daha geniş alana yayılmaya çalışırlar; yani sıcaklığı yükselen cisim (katı,sıvı, gaz) aynı zamanda genleşir.

  KATILARDA GENLEŞME

  Dışarıdan ısı alan maddenin taneciklerinin kinetik enerjisi, dolayısıyla taneciklerin titreşim hızı artar. Tanecikler birbirinden uzaklaşmaya başlar. Bu olay genleşme adı ile anılır. Tersine olarak madde dışarıya ısı verdiğinde (madde soğutulduğunda) maddenin taneciklerinin kinetik enerjisi, dolayısıyla taneciklerin titreşim hızı azalır ve maddenin hacmi küçülür.

  Maddelerin genleşmesi ya da tersine büzülmesi sırasında büyük kuvvetlerin ortaya çıkması, tren raylarında, köprü gibi yapılarda hasarlara neden olmaktadır. Bu yüzden tren yaylarının eklenti yerlerinde boşluklar bırakılır, köprüler demir makaralar üzerine oturtulur. Çevremizdeki bu tür yapıları gözlemleyerek genleşme ile ilgili bir çok örnekler bulabiliriz.


  BOYCA UZAMA Bir :):):):)l çubuğun ısıtılmadan önceki ilk boyu, l0 olsun. Bu :):):):)l çubuğu ısıttığımızda boyu uzayarak son boyu l olur. Boyca uzama miktarı (?l);
  ?L =l-l0 = L0.?.?t bağıntısıyla bulunur.

  Burada, l0 ::):):):)lin ilk boyu.
  ?::):):):)lin boyca genleşme katsayısı.
  ?t = tson-tilk::):):):)lin ısıtılmadan önceki sıcaklığı ile ısıtıldıktan sonraki sıcaklığının farkıdır.

  YÜZEYCE GENLEŞME Bir :):):):)l levhanın ısıtılmadan önceki ilk yüzeyi S0 olsun. Bu :):):):)l levhayı ısıttığımızda, yüzey artarak son yüzeyi S olur.

  ?S = S-S0.2 ?.?t bağıntısıyla hesap edilir.

  Burada;
  S0::):):):)lin ilk yüzü.
  2?:Yüzeyce genleşme katsayısı (Boyca genleşmenin iki katıdır.)
  ?t = tson-tilk sıcaklık farkıdır

  HACİMCE GENLEŞME :):):):)l bir kürenin ısıtılmadan önceki ilk hacmi V0 olsun.Bu :):):):)l küreyi ısıttığımızda son hacmi V olur. Hacimce genleşme miktarı ?V,

  ?V = V-V0 =V0.3?.?t bağıntısıyla hesap edilir.Burada;
  V0::):):):)l kürenin ilk hacmi.
  3?:Hacimce genleşme katsayısı (Dikkat edilirse boyca genleşme katsayısının üç katıdır.)
  ?t = tson-tilk : Sıcaklık farkıdır.


  SIVILARDA GENLEŞME

  Katı maddelerin genleşmelerini gördük, benim aklıma şu soru geldi, peki sıvı maddelerde de genleşme olur mu? Tabi ki olur şimdi birlikte bu konuyu işleyelim. Öncelikle şu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

  Ağzına kadar dolu bir çaydanlık ısıtıldıkça neden taşar?

  Termometrelerde cıva veya alkol seviyesi sıcaklık değişmelerinde neden yükselip alçalır?

  Bu ve bunun gibi sorulara, bilimsel alarak daha iyi cevaplar verebilmemiz için, sıvıların davranışlarını incelememiz gerekir. Ama bir sorunumuz var. Sıvıların ısıtılmadaki davranışlarını, katılarda olduğu gibi inceleyemeyiz. Çünkü, sıvıları katılar gibi şekillendirmek, örneğin boru haline getirmek imkansızdır. Bu yüzden, sıvıların, bir kap içinde incelenmeleri gerekir.

  Sıvıların genleşmesinden sıvılı termometrelerde, sıcak su kazanlarında, termosifonlarda ve kalorifer sistemlerinde yararlanılır. Sıvıların genleşme miktarı aşağıdaki bağıntı ile hesaplanır.

  ?V = V. a. ?t

  Bağıntıda ?V sıvının hacimce genleşme miktarı, V sıvının ilk hacmi, a sıvının hacimce genleşme katsayısıdır.


  GAZLARDA GENLEŞME

  Şimdi de gazların ısı etkisiyle genleşmelerini ele alalım. Şu soruları cevaplamaya çalışalım. Soba üzerinde tutulan şişirilmiş bir balon niçin büyür ve hatta patlar? 1783 yılında Montgolfier kardeşler, balonlarını uçurabilmek için, balonun açık alt kısmında ateş yakmışlardır. Niçin? Bu sorulara bulacağımız cevaplar bize, gazlarda da hacmin, katı ve sıvılarda olduğu gibi sıcaklıkla arttığı kanısını vermekte.
  Sıcaklıkla genleşme, gazdan gaza değişmemektedir.

  [FONT=&quot]:):):):)L ÇİFTİ[/FONT][FONT=&quot]

  Farklı :):):):)llerden yapılmış eşit uzunluktaki iki çubuk bir birine perçinlenerek :):):):)l çifti yapılabilir. Bu iki çubuk, perçinli oldukları için ısıtıldıklarında bağımsız olarak hareket edemezler. Fakat uzama katsayıları bir birinden farklı oldukları için biri diğeri üzerine bükülür.

  :):):):)l çiftlerinin birçok kullanım alanları vardır. Bunların en önemlisi elektrik termostatlarıdır. Termostat sıcaklığı kontrol altına alarak sabit bir değerde tutmaya yarayan bir alettir. Elektrikli şofben, elektrikli ütü, evlerdeki radyatör türü ısıtıcılar termostatlı aletlerdir.

  Bu aletlerde sıcaklık arttığında :):):):)l çifti bükülür ve devreyi keser. Bir süre soğuyunca :):):):)l çifti soğuyarak eski durumuna gelir ve devreyi tamamlar. Isıtıcı çalışmaya başlar. Böylece aletin sabit sıcaklıkta çalışması sağlanır.

  Yangın alarmlarında sıcaklık arttığında :):):):)l çifti yukarı bükülerek elektrik devresini kapatır ve zil çalar. Aynı zamanda :):):):)l termometrelerde ve flaşörlerde :):):):)l çiftleri kullanılarak yapılan araçlardır[/FONT]


   
Isinan Maddelerde GenleŞme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gazların Genleşmesinin Incelenmesi

  Gazların Genleşmesinin Incelenmesi

  genleşme ile ilgili deneyler gazların genleşmesi GAZLARIN GENLEŞMESİNİN İNCELENMESİ DENEYİN AMACI: Gazların genleşmesini deney yaparak kavramak. HAZIRLIK SORUSU: Isıtılan gazların hacminde bir değişme olur mu? Nedenlerini tartışınız. 1.cam balon (500 ml)...
 2. Genleşme

  Genleşme

  bebeklerde genleşme bebeklerde gerneşme bebekler neden genleşir ile ilgili deneyler elektrik tellerindeki balonlar GENLEŞME Genleşme genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır. Katıları, sıvıları ya da gazları oluşturan tanecikler, ortalama konumları çevresinde sürekli çalkalanma halindedirler. Bu cisimlerden birine ısı biçiminde...
 3. Madde 8

  Madde 8

  Bu kanuna göre derlenecek eserler aşağıda yazılı yerlere verilir: a) Bir nüsha milli kütüphaneye (bu kütüphane teşkil olununcaya kadar derlenen basma yazı ve resimler Maarif Vekilliğinin bu işe memur edilen teşkilatı tarafından hıfzolunur); b) Bir nüsha Ankara Umumi Kütüphanesine; c) Bir nüsha İstanbul Üniversitesi Kütüphanesine; d) Bir nüsha İstanbul Umumi Kütüphanesine; e) Bir...
 4. Genleşme nedir kısaca

  Genleşme nedir kısaca

  Merhaba hanımlar Genleşme nedir kısaca açıklar mısınız bana ?
 5. Genleşme Ne Demektir?

  Genleşme Ne Demektir?

  genleşme nedir genleşme nedir kısaca genleşme ne demektir Lise yıllarında Fizik dersinden hatırladığımız, aslında hepimizin bilmesi gereken doğa olaylarından birinden bahsetmek istiyoruz sizlere melekler, genleşme.. :) Bakalım genleşme nedir, hatırlayabilecek misiniz ? :) Genleşme, ısıtılan cisimlerin, boyunda, yüzeyinde veya hacmindeki değişmedir genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı...

Sayfayı Paylaş