Etiketler:
 1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  İşitme kaybı bebeklikte belirlenecek

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  Sağlık Bakanlığı işitme kaybının bebeklikte belirlenmesi amacıyla "Yenidoğanlarda İşitme Taraması Programı" başlattı.
  Bakanlığın, hastanelerde doğan bebeklere taburcu edilmeden önce işitme taraması testi uygulanmasını öngören program kapsamında, yılda binin üzerinde doğumun yapıldığı tüm hastanelerde "işitme taraması üniteleri" oluşturulması istendi.

  Valiliklere gönderilen "Yenidoğan İşitme Taraması" konulu genelgede, işitme kayıplarının, çocuğun konuşmasını geciktiren ve bozan en önemli faktör olduğuna dikkat çekildi.

  Genelgede, doğuştan işitme kaybı rahatsızlığı bulunan veya "süt çocukluğu" denilen dönemde işitme kaybına neden olabilecek bir travma, hastalık veya ilaca maruz kalan çocuğun psikolojik ve sosyal gelişiminin, rahatsızlığın zamanında teşhis edilmemesi ve rehabilitasyon programlarına alınmaması halinde yetersiz olacağı belirtildi.

  Ayrıca bu çocukların ileride eğitim ve sosyal uyum açısından yaş ve zekaca eşitleri olan çocuklardan geri kalacakları, bu durumda da çocuğun sadece "işitme kaybı olan bir insan" olmaktan çıkarak "psikolojik sorunları olan, sosyal hayatla uyumsuz bir özürlü" haline geleceği kaydedildi.

  Toplumda üretken bir birey olarak yerine alamayan çocuğun hayatı boyunca sosyal güvenlik kuruluşlarının özel desteğine ihtiyaç duyan bir kişi olacağı ifade edilen genelgede, Türkiye'de doğuştan işitme kayıplarının çoğunlukla 3 yaş civarında teşhis edilebildiği, işitme engeli ile erken teşhis yöntemleriyle ilgili bilgi yetersizliğinin ve teknolojilerin yaygın olmamasının işitme kaybı teşhis yaşını geciktirdiği belirtildi.

  26 İLDE İŞİTME TARAMASI ÜNİTELERİ KURULDU
  Sağlık Bakanlığı başlatılan "Yenidoğan İşitme Taraması Programı" ile işitme engeli ile doğan bebeklerin erken dönemde tespit edilmesini amaçlıyor.

  Genelge şöyle devam ediyor:

  "Program ile hedefimiz, hastanelerimizde her yenidoğana, daha taburcu olmadan işitme taraması testlerini uygulayabilmektir. Bu program kapsamında 26 ilimizde bakanlığımıza bağlı 39 kurumda, yenidoğan işitme taraması ünitelerinin kurulması tamamlanmış, işitme taramasına başlanmıştır. 14 il ve 18 merkezin eğitimleri tamamlanmış, cihaz alım aşamasındadır. Doğumevi hastanelerimiz ve birçok devlet hastanemizde bebeğin doğduğu ilk günlerde uygulanabilen basit, ucuz ve uygulaması çok kolay testler ile yenidoğan döneminde işitme engelini teşhis edebilmek olanaklıdır. Bu önemli halk sağlığı sorununun çözümü için bakanlığımız, ülke genelinde toplumun bilinçlendirilmesini ve programın yılda binin üzerinde doğum yapılan tüm hastanelerimizde yaygınlaştırılmasını planlamaktadır."

  Genelgeye göre, sağlık müdürlükleri, 15 Şubata kadar programın yürütülmesi ile halkın ve sağlık personelinin eğitimlerine yönelik "il aktivite planları"nı hazırlayarak Bakanlığı bilgilendirecek.

  Genelgeyle birlikte gönderilen çalışma yönergesi doğrultusunda yılda binin üzerinde doğumun gerçekleştiği tüm hastanelerde "işitme tarama üniteleri"nin oluşturulması sağlanacak.

  İl düzeyinde bir an evvel uygulamaya başlanması için ünitelerde görevlendirilmek üzere eğitim alacak bir doktor, 2 odyometrist, odyometrist yoksa 2 ebe ve 2 hemşireden oluşan personelin adı Bakanlığa bildirilecek.   
İşitme kaybı bebeklikte belirlenecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda işitme kaybı

  Çocuklarda işitme kaybı

  Çocuklarda işitme kaybı Ülkemizde doğumsal işitme kayıpları yüzde 0,1-0,3 oranında görülüyor. Özellikle de akraba evlilikleri, çocuklarda orta ve ileri derecede işitme kaybı bulunan çocukların doğma riskini artırıyor... nternational Hospital'dan Uzman Odyolog Sevtap Babayiğit, işitme kaybı olan çocukların tespit edilmesi amacıyla devletin yenidoğanlara "işitme...
 2. ani işitme kaybı nasıldır?

  ani işitme kaybı nasıldır?

  ani işitme kaybı ani işitme kaybı tedavisi duyma İşitme sisteminde birkaç günde, odyogramda üç komşu frekansta en az 30dB işitme kaybı meydana gelmesine Ani İşitme Kaybı denir. Kulağın “acil” hastalıklarından biridir. Sağırlık hafif, orta veya çok ağır olabilir. Genellikle tek taraftadır. Sebebi bilinmez ise de viral iç kulak enfeksiyonu olduğu sanılmaktadır ve ona uygun acil tedavi...
 3. Ozan doğulu işitme kaybı yaşıyor

  Ozan doğulu işitme kaybı yaşıyor

  Sezen Aksu başta olmak üzere birçok sanatçının aranjörlüğünü yapan Ozan Doğulu, kulaklarda uğultu şikayetiyle gittiği hastanede tatsız bir haber aldı... Her iki kulağında da yüzde 50’ye varan işitme kaybı olduğu ortaya çıkan müzisyenin tedavisine vakit kaybetmeden başlandı.
 4. Bebeklerde İşitme Kaybının Belirlenmesi

  Bebeklerde İşitme Kaybının Belirlenmesi

  Sevgi anne melekler;bebekleriniz doğdukları andan itibaren onların en küçük hareketi bile değerlidir.Buna konuşmayı öğrenebilmesi de dahildir.Fakat konuşmayı öğrenebilmek için en önemli faktör işitmedir. Bebeklerde İşitme Kaybının Belirlenmesi RİZE SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE: ''İŞİTEREK KONUŞMAYI ÖĞRENME AÇISINDAN İLK 6 AY KRİTİK BİR DÖNEMDİR. BU NEDENLE HER BEBEĞE DOĞDUKTAN SONRAKİ İLK 3 AYLIK...
 5. Çocuğunda işitme kaybı olanlar !

  Çocuğunda işitme kaybı olanlar !

  İşitme kabiliyeti, çocuklar büyüdükçe konuşma ve dil becerileri geliştirmeleri açısından önemlidir . Çoğu bebek normal işitme ile doğar, ancak her 1.000 kişiden birinde üçü bir dereceye kadar işitme kaybıyla doğar.İşitme kaybı, çocuğunuzun beyninin nasıl geliştiğini, özellikle beynin işitme ve dinleme kısımlarını etkileyebilir ve çocuğunuzun konuşma ve dil gelişiminde gecikmelere neden...

Sayfayı Paylaş