Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  islam'a Giris

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.


  ISLAM'A GIRIS


  Islâm’a giris, imanla gerçeklesir. Iman, Allah Teâlânin Hz.Muhammed'e indirdigi, o'nun da insanlara teblig ettigi kesin olarak belli olan seylerin tümüne tereddütsüz inanmak ve onaylamaktir. Imanin temelini, iste bu kabul ve onaylama olusturur.


  Müslüman olmak isteyen kisi bu kabul ve tasdikini "Sehadet ederim ki, Allah’tan baska tanri yoktur ve yine sehadet ederim ki Hz. Muhammed O'nun kulu ve elçisidir" mealindeki "Eshedü en la ilahe illallah ve eshedü enne Muhammeden abdühü ve rasülüh" cümlesiyle açiklar. Bu cümleye "Kelime-i Sehadet" denir.


  Iman, bilerek, isteyerek benimseyerek inanmaktir. Bir kimse kalben inanmadigi halde diliyle bu cümleyi söylese iman etmis olmaz. Kelime-i sehadeti söyleyen kimse, son ilahi kitap Kur'an-i Kerim'i bütünüyle benimsemis ve Allah’in son peygamber Hz. Muhammed'e vahiy yoluyla bildirdigi, Onun da insanlara teblig ettigi her seyi tamamen kabul etmis demektir. Bu sebeple Allah’in varligina ve birligine imanin yaninda; meleklerin varligina Allah’in gönderdigi kitaplarin gerçek olduguna, peygamberlere, Ahiret gününe her seyin Allah’in takdiriyle meydana geldigine, kisacasi Kur'an-i Kerim'in ve peygamberimiz Hz. Muhammed'in kesin ve net olarak bildirdigi seylerin hepsine inanmak imanin sartidir. "Kelime-i Sehadet" bütün bunlari topluca kabul ve tasdik etmeyi ifade eden bir anahtar cümledir. Bu yüzden Kelime-i Sehadet, Islâm’a giris sözlesmesi yapmak gibidir. Bu sözlesmeyi yapan insan, Allah'a büyük bir söz vermis, O'nun emirlerini tereddütsüz bir sekilde kabul edip yerine getirmeyi,yasaklarindan kaçinmayi benimsemis olmaktadir.


  Kelime-i Sehadeti söyleyerek yaptigimiz sözlesmeye bütün mahlukat sahit oluyor. Sayet bu sözlesmeyi bozarsak, sözümüzden döndügümüze sahit olan veya bu sözlesmeye aykiri hareket ettigimize tanik olan yeryüzündeki ve gökyüzündeki her sey Allah’in huzurunda aleyhimize sahitlik edecektir.


  Ayrica, bu sözlesme ile müslüman toplumun bir ferdi haline gelmis oluyoruz. Müslümanlarla evlenme, zekat alma, verme, müslümanlarla her türlü dayanisma bu sözlesmenin kapsamina girmektedir.


  Iman etmek için kimse zorlanamaz. Islâm’a girmek isteyen kendi istegiyle girer. Iman etmeden önce arastirma yapilabilir, kafada olusan her türlü tereddüt ve süphenin cevabi aranabilir. Ancak iman ettikten sonra iyi bir mümin, iyi bir müslüman olabilmek için kalpten her türlü tereddüdü söküp atmak gerekir. Çünkü imanla tereddüt bir arada olmaz. Bu yüzden iman, insanin kalbinin derinliklerine öylesine kök salmali ki onu Islâm’a aykiri davranislardan alikoymali, onun zihniyetinin, ahlakinin ve davranislarinin Islâm’a göre sekillenmesine imkan vermeli.


  Islâm’a girmek için herhangi bir araciya ihtiyaç yoktur. Bir kimse yukarida belirttigimiz hususlara inanmak suretiyle kendiliginden Islâm’a girebilir.Bu hususta baskalari kendisine ancak bilgi vererek yardimci olabilirler. Islâm’a giren kimse kendisine, tam bir inanç berrakligi kazandiracak kaynaga ulasmis olmaktadir. Böylece önemli bir inanç degisiminden sonra ilk firsatta bir de gusül (boy abdesti) alinmalidir. Gusül ilerde tarif edilecektir.


  alinti


  "Allah'ı dost edineni dost edineceğime,
  Allah'a düşmanlık yapana düşmanlık
  yapacağıma dair Allah'a söz verdim."   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: islam'a Giris
  emeğine sağlık
   
islam'a Giris konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İslam'a kin kusan kitap

  İslam'a kin kusan kitap

  İslam eşittir terör’ propagandası, Amerika’da çıkan bir kitapla yeniden gündemde İran yönetiminin radikal uygulamaları tüm dünyada İslam dini ve Hz. Muhammed'i hedef haline getirmeye başladı. ‘İslam eşittir terör’ propagandası, Amerika’da çıkan bir kitapla yeniden gündeme geldi. İslamı siyaset için kullananlar rejimlerini eleştirenlerin saldırılarına karşı da İslam'ı hedef tahtası haline...
 2. İngİlİz Şarkici İslam'a DÖndÜ

  İngİlİz Şarkici İslam'a DÖndÜ

  PETE DOHERTY HAPİSHANEDE KUR'AN OKUMAYA BAŞLADI Habervaktim internet sitesinin haberine göre, uyuşturucu kullandığı ve trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkarılan ancak kefaletle serbest bırakılan Doherty, tutuksuzluk halini ihlal ettiği gerekçesiyle 8 Nisan’da Wortmwood Scrubs hapishanesine gönderilmişti. İngiliz şarkıcı, The Babyshambles’in solisti Pete Doherty’nin...
 3. Seytan'in Kalbe Giris Yollari

  Seytan'in Kalbe Giris Yollari

  1) Serri - hayir gibi göstermek, 2) Kötülügü - iyilik gibi göstermek, 3) Harami - helâl gibi göstermek, 4) Mekruh'u - mübah gibi göstermek, 5) Sehvet ve Gazapli anlarinda insanlari aldatmak, 6) Hased ve hirs: Kul bir seye haris oldumu artik hakki görmekten kör ve hakikati duymaktan sagir olur. 7) Helâl bile olsa - doyasiya fazla yemektir. Zira insan fazla yeyince sehveti artan. Sehvet ise...

Sayfayı Paylaş