İslamda cinsel ilişkide oral yapmak ağza almak haram mı ?

İslami Yazar

Forum Okuru
İslamda cinsel ilişkide oral yapmak ağza almak haram mı ?
Dinimiz islam hayatın tamamını ele alan her konuyu, ayrıntısı ile değerlendiren bir dindir. Hayatımızda önemli bir yer tutan cinsellik konusuna her detayı ile ele alıp incelemiş, belli ölçüler getirmiştir. ( Helal ve haramlar, vacipler, mekruhlar.) İslam da cinsellik ile ilgili tereddütlü ve önemli noktaları siz kardeşlerimiz için kaleme aldık.


islamda evlilik.jpgİslam da evliliğin amacı nedir?

İnsanlar yaratılış gayesini bilmeli, Allah’ın emir ve yasaklarına uymalıdır. Her kul Allah’ın nimetinden, helal olanından faydalanmalı, yasak kıldıklarından uzak durmalıdır. Dinimiz İslam, akıllı ve erinliği aşmış her müslümanı evliliğe davet etmektedir. Evliliğin gayesi, zinalardan uzak durmak, Müslüman bir nesil yetiştirmektir. Evlilik bir ibadettir ve kişinin eşiyle cinsi münasebette olması da ibadet sayılır. Yüce Allah, kulundan neslini sürdürmesini istemiş ve bu buyruğunu istediği doğrultuda gerçekleştirene de cenneti vaat etmiştir.


Cinsel ilişkide oral yapmak haram mı?


Hanım kardeşlerimiz den bu soru hakkın da defaatle soru almaktayım. Hanım kardeşlerimizin çoğu bu tür ilişkiye sıcak baksa da, bir kısmı da günah -haram olduğu tereddüdünü yaşadığından bu tür ilişkiden uzak durmaktadır. Oral seks, oral ilişki hakkın da, haram yahut helal olduğu konusun da (ayet- hadis ) hiç bir delil yoktur. Ancak bu konuya duyarlılıkla eğileceğiz. Bir şeyin helal ya da haram olması için delil olması gerekse de, meşhur olanlar için durum farklıdır. Oral seks, oral ilişki ile ilgili kuranı kerim de açık hüküm belirtilmese de kaçınılmasını tavsiye buyuran İslam âlimleri de bulunmaktadır. Oral ilişki de ağız cinsel organa dönüştürülerek içine boşalma oluyorsa bu durum tahrimen (harama yakın olarak) mekruhtur. Ağza zekeri koymak, ( oral seks ) kesin cevaz yoktur. Haram olma şüphesi taşıyan işlerden kaçınmak en doğrusudur.


Kuranı kerim bulunan odada cima etmek doğru mudur?

Hanım kardeşlerim tarafından yine bana en çok gelen sorular; yatak odasın da kuranı kerim olur mu, kuranı kerime karşı ayak uzatmak günah mı?

Biz müslümanların kutsal kitabıdır kuranı kerim. Allah tarafından en son peygamber olan, Hz Muhammed’e (s.a.v) gönderilen en büyük, dinsel bir saygı uyandıran kutsal kitaptır. Cebrail adlı melek vasıtası ile peygamber efendimize indirilmiştir. Kuranı kerim, Yüce Allah’ın kelam ve sıfatından gelmiştir. Kuranı kerimi okumak ve yaşatmak gerekir. Kuranı kerim, öyle bir tesire sahiptir ki okunduğu yere mutluluk ve bereket gelir. Yüce Allah’ın rahmet vesilesi olan Kuranı kerimi okumamız ve okutmamız gerekir. Gerek dünyada gerekse ahirette kurtuluş vesilemizdir.

Kuranı kerime saygı duymak için her zaman en üstte tutmalı, hürmeten kurana karşı ayak uzatmamalıyız. Yatak odasın da kuranı kerim bulundurmak doğru değil. Yatak odası cinsel münasebetin yaşandığı bir mekândır. Cima esnasın da çiftler çıplak ve uygunsuz olmaktadır. Kuranı kerimin başka bir odaya alınması yahut üzerinin örtülmesi gerekmektedir.
 
Üst