Etiketler:
 1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  İsmi söylendiğinde tepki vermeyen bebek otistik ola

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  1 yaşında ismi söylendiğinde tepki vermeyen bebeklerde otistik spektrum bozukluğu olabilir!
  Yeni bir araştırma 1 yaşında yapılan rutin kontrolde ismi söylendiğinde tepki vermeyen bebeklerin gelişimsel açıdan kapsamlı değerlendirmelere tabi tutulması gerektiğini ortaya koydu.

  Kaliforniya Üniversitesi Davis MIND (Nörogelişimsel Hastalıklar Tıbbi Araştırma) Enstitüsü'nden Dr. Aparna S. Nadig ve arkadaşları araştırma kapsamında kardeşlerinin otistik olması nedeniyle otizm açısından risk taşıyan 6 aylık 55 bebeği ve 1 yaşındaki 101 bebeği incelediler. Ayrıca otizm açısından risk grubunda yer almayan 6 aylık 43 ve 1 yaşında 46 bebeği de kontrol grubu olarak incelediler.

  İsim söyleme testi
  Bebeklere basit bir test yapıldı. Bebekler, bebek koltuğuna oturtuldu veya annesinin kucağında durdu. Bebekler bir oyuncakla oynarken çocuğun arkasında duran bir araştırmacı normal bir ses tonu ile çocuğa adını söyleyerek seslendi. Çocuğun oyuncakla oynamaya ara vererek arkasını dönmemesi ve kendisine seslenen yabancı kişi ile göz teması kurmaması durumunda araştırmacı çocuğun adını yeniden söyledi. Her çocuğa cevap vermesi için 3 şans tanındı.

  6 aylık bebeklerde kontrol grubundaki bebeklerin %82'si ilk veya ikinci denemede cevap verdi. 1 yaşındaki kontrol grubu çocukların ise tamamı ilk ya da ikinci denemede cevap verdi.

  Otizm açısından risk taşıyan grupta yer alan bebeklerin ise 6 aylık olanların sadece %66'sı, 1 yaşındakilerin ise %86'sı ilk ya da ikinci kez ismi söylendiğinde tepki verdi.

  İsim testinde tepki vermeyen bebeklerin 12 tanesi 2 yaşında yeniden kontrol edildi ve bu bebeklerin beş tanesinde otistik yelpaze bozukluğu teşhis edilirken, dört tanesinde de çeşitli gelişim gerilikleri olduğu saptandı.

  Sonuç olarak 1 yaşındayken isim testine tepki vermeyen her dört bebekten üçünde 2 yaşına geldiklerinde gelişimsel sorunlar olduğu saptandı.

  Amaç otizmin mümkün olan en erken dönemde tespit edilmesi
  Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar ismi söylendiğinde tepki veren tüm çocukların normal olarak gelişmeyebileceğini veya tepki vermeyen tüm çocuklarda otizm olduğu anlamına gelmediğini, ancak bu testin otizmin mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi açısından önemli katkı sağlayabileceğini belirttiler.

  Araştırmacılar bu testin tek başına bir tarama testi olarak kullanılamayacağını; ancak yaşamın ikinci altı aylık döneminde olması beklenen taklit etme, hece tekrarları ile iletişim kurma çabası gösterme, göz teması kurma ve ismi söylendiğinde tepki verme gibi bir dizi davranışsal göstergelerin belirlenebileceğini ve bu davranışların olmamasının çocukta otizm olabileceğine dair güçlü bir erken veri sağlayacağını belirttiler.

  Dr. Nadig araştırma kapsamındaki tüm çocuklar 36 aylık olduktan sonra sonuçların yeniden değerlendirileceğini ve erken dönemlerde koyulan teşhisin devamlılığını ve isim testi ile 36 aylıktan önce klinik belirti vermeyebilen Asperger sendromu arasında da bağlantı olup olmadığını görmek üzere çocukları okul dönemine kadar izlemeyi planladıklarını da belirtti.

  Aynı uzmanlar bebeklerin beyinlerinin konuşma veya sosyal etkileşim gibi çeşitli uyaranlara nasıl tepki verdiğini belirlemek üzere bir EEG ölçümü üzerinde de çalıştıklarını belirttiler. Başka uzmanlar da otizmle bağlantılı olması olası genetik etmenler üzerinde çalışmalara devam ediyorlar.

  Erken müdahale edilmesi büyük önem taşıyor
  Çocukların iletişim ve ilişki kurma yeteneklerini ciddi biçimde etkileyen otizmde erken teşhis ve erken müdahale büyük farklar yaratabiliyor. Uzmanlar erken müdahalenin hastalığın derecesini önemli ölçüde hafifletebildiğini ve beyin sistemlerinin henüz gelişmekte olduğu bebeklik döneminde girişimlere çok daha iyi yanıt alınabileceğini belirtiyorlar.

  Dr. Nadig ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği araştırma konusunda bir değerlendirme yazısı yazan Washington Otizm Merkezi Direktörü Dr. Geraldine Dawson tüm bu araştırmalar sonucunda otizm riski taşıyan çocukların çok erken dönemde belirlenebileceğini ve böylece otizmin en ağır derecesi ile gelişmesinin önlenebileceğini vurguladı. Ayrıca kendilerinin de 12 aylık bebeklerde uygulanabilecek girişimlerin belirlenmesine yönelik bir çalışmayı yakında tamamlayacaklarını belirtti.

   
İsmi söylendiğinde tepki vermeyen bebek otistik ola konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebekte otistik Bozukluk

  Bebekte otistik Bozukluk

  Bebekte otistik Bozukluk Otistik bozukluğun genel anlamda belirgin belirtileri olmasına karşın, bazı durumlarda anne babalar tarafından geç farkedilebilmektedir. Otistik bozukluk, ilk 36 ayda bazı belirtiler vererek yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Normalde bebeklerin gelişim dönemleri içerisinde bebeklerin anne veya diğer insanlar ile iletişim ve etkileşim şekli önemlidir. Bebek...
 2. Bebeklerde Reflex ve Tepkileri

  Bebeklerde Reflex ve Tepkileri

  bebeklerde titreme bebeklerde ayak titremesi bacak titremesi el titreme neden olur Yeni doğan bebeğinizin hareketleri reflekslerle yönetilmektedir. Yanağını okşarsanız bebek uyarılacak ve emmeye çalışacaktır. Ayak tabanlarına değerseniz dizleri ve ayakları bükülecektir. Birden bir gürültü çıkarırsanız bebeğinizin başı geriye düşecek, boynu uzayacak ve kollarıyla bacakları dışa doğru sallanıp...
 3. Esra Erol'un Bebeğinin İsmi Belli Oldu!

  Esra Erol'un Bebeğinin İsmi Belli Oldu!

  esra erol hamile esra erolun bebeği erolun bebeğinin cinsiyeti erol bebeğinin çinsiyeti hamile cinsiyeti Atv ekranlarında izdivaç programı sunan Esra Erol bebeğine kavuşacağı gülerin heyecanını yaşıyor.Şu anda hamileliğin ilk aylarını yaşayan Esra Erol'un bebeğinin adı şimdiden belli oldu arkadaşlar.Buna göre dört aylık hamile sunucu Esra Erol doğacak bebeğinin ismi hakkında şunları...
 4. Otizm / Otistik / Çocuklar - bebekler

  Otizm / Otistik / Çocuklar - bebekler

  otistik çocuk otistik çocuklar cocuk resimleri otizmli cocuk resimleri Çocuk dendiğinde aklımıza neşe, canlılık, bitmek ve tükenmek bilmeyen bir enerji gelir. Genellikle çevremizde bu tip çocuklarla karşılaşır ve onların oyun ve hayal dünyalarını hayretler içinde seyrederiz.. Aslında çocukları sevimli ve cana yakın yapan bu özellikleridir. Ancak çevresinde olup bitenlere karşı ilgisiz , dış...
 5. bebeğiniz size tepki veriyormu?

  bebeğiniz size tepki veriyormu?

  anne karnında bebek hareketleri bebek tekmelemesi selam kızlar; bebeğiniz özelikle son aylarda siz konuşunca tepki veriyormu benimki pek tınlamazdı beni :)

Sayfayı Paylaş