Ispanya Hakkında

Ispanya Hakkında
İspanya Avrupa’nın güneybatısında sıcak bir Akdeniz ülkesidir. Büyük bir bölümünü kapladığı İber Yarımadası'nın yedide altı oranında kapsamaktadır. Avrupa’nın en önemli turist merkezlerinden ve aynı zamanda en çok turist çeken bölgesi olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra yaz kış ziyaret edilebilir yapısı ile de turizme çok yatkın bir ülke konumundadır.
Flamenko, futbol ve fiesta yıllarca ülkenin yönetim şekli olmuştur. İspanya turlarının ve dünya turizminin en önemli bölgelerinden olan Barcelona, Madrid, Kanarya Adaları, İbiza ve Endülüs ülke sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu şehirlerin yanı sıra Sevilla, Valencia, Cordoba, Salamanca, Malaga, Ronda, Marbella, Jerez, Logrono, Leon, Valladolid, San Sebastian, Bilbao, Granada ve Toledo şehirleride en az diğerleri kadar ilgi çekici, tarihi ve kültürel bölgelerindendir.

Ayrıca Kuzey Afrika’da Ceuta ve Melilla şehirleri bulunmaktadır ve Milli Futbol Takımı Avrupa'nın en önemli uluslar arası kulüplerinden biridir.

İspanya, 15 özerk bölgeye sahip olup Afrika kıtasında Ceuta ve Melilla isimli 2 adet şehri bulunmaktadır.

» Özerk bölgeler aşağıda gibi sıralanmıştır:


İspanya, 3 değişik iklime sahiptir; Kıtasal Akdeniz iklimi, Subtropikal iklim ve Dağ iklimi. Nüfusu 2003 yılı itibarı ile 40 milyon civarında olup büyüme hızı binde 1’dir. Nüfusun % 82’sini Katolikler oluşturmaktadır. Müslüman kesim ise binde 5 civarlarındadır. Ülkede işsizlik oranı % 11,7 olup en önemli ithalat ürünleri : Makine - parça, yakıtlar, kimyasallar, gıda maddeleridir. İspanya’da 157 adet havaalanı olup 666.000 km karayoluna sahiptir ve 14.873 km demiryolu bulunmaktadır. Bu da ülkede ulaşımın kolaylığını göstermektedir.
 
Üst