1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İşsizlik Oranı Azalmıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de istihdam edilen dört kişiden yalnızca biri haftada 40 saatten az çalışıyor. Çalışanların yarıdan fazlası yasal sınır olan 48 saatten fazla çalışırken, 15-19 yaş arasında "fazla mesai" daha yaygın. En çok çalışılan sektörler otelcilik, ulaştırma ve telekomünikasyon. Hızlı büyümeye karşın işsizlik oranının düşmediğini gösteren işgücü istatistikleri, aynı zamanda çalışanların mesai saatinin hızla arttığını ortaya koyuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işgücü istatistiklerine göre Türkiye'de 2006 yılında istihdam edilen 22 milyon 330 bin kişinin sadece yüzde 28'i haftada 40 saat ya da daha az çalışıyor. Haftada 50 saat ve üzerinde çalışanlar ise istihdam edilenlerin yarısını oluşturuyor. Bu da pek çok çalışanın yasal süre olan 48 saatin oldukça üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Çalışanların yüzde 13'ü ise haftada 72 saatin, yani haftada 6 gün günde 12 saatin de üzerinde çalışması dikkat çekiyor.


  Yaşı küçük yükü büyük

  Kişilerin beyanına göre hesaplanan çalışma süreleri insanların 2006'da 6 yıl öncesine göre önemli ölçüde daha fazla çalıştığını, çalışma süresinin istihdam oranından daha hızlı arttığını gösteriyor. 2000 yılında 50 saat ve üzeri çalışanlar toplam istihdamın yüzde 40'ını oluştururken bu oran yıldan yıla artarak 2006'da istidamın yüzde 50'sine ulaşmış durumda.

  15 yaş üzeri çalışanların yarısı haftada 50 saat ve üzeri çalışırken, bu oran, 15-24 yaş arası çalışanlarda yüzde 56'ya, 15-19 yaş arasında ise yüzde 60'a ulaşıyor. Bu durum, genç yaşta işgücüne katılanların eğitim düzeyinin düşük olması nedeniyle daha olumsuz koşullarda çalışmak zorunda kaldığını gösteriyor.

  Sektörler bazında çalışma süreleri incelendiğinde ise tarımda fazla mesainin yaygın olmadığı, imalat, inşaat, otelcilik, ulaştırma-haberleşme sektörlerinde mesai saatlerinin ortalamadan daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Otellerde her 4 çalışandan biri, ulaştırmada-haberleşmede her 5 çalışandan biri haftada 72 saatten fazla çalışıyor. 72 saat çalışanlar, imalat sanayi ve inşaatta dokuz kişiden bir kişiye denk geliyor.

  Kentli köylüden çok çalışıyor

  Kentlerde 50 saatten fazla çalışanların oranı yüzde 55'ken, tarım sektöründe fazla mesainin yoğun olmaması nedeniyle, bu oran kırsal bölgelerde yüzde 43. Cinsiyetlere göre dağılıma bakıldığında erkeklerin daha uzun süre çalıştıkları görülüyor. Erkeklerin yüzde 25'le en büyük kısmı 60-71 saat çalışırken, kadınlar en çok yüzde 23'le en çok 17-35 saatlik dilimde çalışıyorlar.

  Kaynak   
İşsizlik Oranı Azalmıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşsizlik oranı değişmedi: Yüzde 8.8

  İşsizlik oranı değişmedi: Yüzde 8.8

  Türkiye’de Temmuz 2007 dönemi itibarıyla işsizlik oranı, yüzde 8,8 olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı döneminde işsizlik oranı yine yüzde 8,8 düzeyinde bulunuyordu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibarıyla her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketinin, "Haziran-Temmuz-Ağustos 2007" dönemini kapsayan "Temmuz 2007" sonuçlarına göre, bu...
 2. AB'de işsizlik oranı yüzde 6,7

  AB'de işsizlik oranı yüzde 6,7

  AB’de işsizlik oranının yüzde 6,7, ortak para birimi avro alanında ise yüzde 7,1 olduğu açıklandı. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, üye ülkeler arasında en düşük işsizlik oranı Hollanda’da, en yüksek oran ise Slovakya’da görüldü. Son verilere göre AB ülkelerinde işsizlik oranları şöyle: "Hollanda yüzde 2,7, Danimarka yüzde 3,1, Kıbrıs Rum kesimi yüzde 3,6, Fransa...
 3. yağ hücreleri hiç azalmıyor..

  yağ hücreleri hiç azalmıyor..

  yağ hücreleri İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'ndeki bilim insanlarının çalışmasına göre, yağ hücrelerinin sayısı, adolesan döneminde belirleniyor ve gelecekte bir obezite gelişmesine bağlı olmaksızın aynı kalıyor. Nature dergisinde yayımlanan araştırma, çok büyük miktarlarda kilo kaybeden, buna rağmen yağ hücreleri sayısında çok küçük değişiklik olan hastaları ele aldı. Araştırmanın, yağ...
 4. İşsizlik Oranı % 9.4 Oldu!

  İşsizlik Oranı % 9.4 Oldu!

  Türkiye genelinde işsiz sayısı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 202 bin kişi artarak 2 milyon 353 bin kişiye, işsizlik oranı da 0.6 puanlık artışla yüzde 9.4’e çıktı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aksine "Kriz yüzünden bize de birşey oluyor" mesajı verdi. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibarıyla her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketi’nin...
 5. İşsizlik..........

  İşsizlik..........

  Oley bir tek ben issiz degilim :D İngiltere'de işsizlik son 14 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ikinci çeyreğinde, işsiz sayısı 220 bin artış göstererek, toplamda 2,4 milyon kişiyi aştı. İngiltere'de işsizlik oranı da yüzde 7,8 ile 1995 yılından buyana ki en yüksek düzeyine ulaştı.

Sayfayı Paylaş