1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İstanbul boğazının dibinden tuhaf sesler

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 5 kişilik bir bilimadamı grubu, TÜBİTAK'ın da desteğini alarak önemli bir projeye imza attı. İstanbul Boğazı'nda Sualtı Ortam Gürültüsü Ölçümü adlı projede Telekomünikasyon Mühendisliği Öğrencileri çalışıyor.
  Yaklaşık iki yıldır devam eden projenin başında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül bulunuyor.

  Projenin amacı deniz dibindeki gürültüleri sekiz hidrofon yardımıyla kaydetmek ve gelecekte aynı konuda çalışacaklara yol göstermek.

  "İSTANBUL BOĞAZI OKYANUSTAN DAHA GÜRÜLTÜLÜ "

  Projenin başında yer alan Prof. Dr. Tayfun Akgül, ölçümlerin sonucunda İstanbul Boğazı'ndaki gürültünün okyanustaki gürültüden 100 kat daha fazla olduğunu söyledi.

  Projenin başlangıcından bu yana İstinye, Ortaköy, Beykoz çevrelerinden alınan ölçümler analiz edilerek bir rapor hazırlandı. Raporun ise, Ocak ayında TÜBİTAK'a teslim edilmesi gerekiyor. Akgül boğazın gürültülerle "Genel olarak söyleyebileceğimiz şey şu: Boğaz bir kanal olması dolayısıyla hem Karadeniz'deki gemilerin hem Marmara'daki gemilerin o anda boğazdan geçiş yapmasalar bile gürültülerinin kılavuzlanarak taşındığı bir kanal" diye konuştu.


  internethaber
   
İstanbul boğazının dibinden tuhaf sesler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boğaz

  Boğaz

  Rüyada nefes borusunu görmek, elçiye, sefire, ölüm ve hayata isaret eder. Bogazindan bir kil yahut bir iplik çiktigini ve onu çektigini, fakat tamamen çikmadigini ve kirilmadigini gören kimsenin ömrü uzun olur. amiri ile düsmanligi devam eder. Bu rüyayi gören tüccar ise ticareti 1yi olur.
 2. Tuhaf..

  Tuhaf..

  Kağıt para sanıldığı gibi kağıttan değil pamuktan yapılır.1950 den önce kenevir, ağaç kabuğu ve marijuana yaprağı kullanılarak yapılırdı. İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır aksi halde kendi kendini sindirir. Mc Donalds ın karının % 40 ı çocuk menüsü satışından geliyor. Çikolatanın...
 3. İstanbul Boğazı Gemi Trafiğine Kapatıldı mı?

  İstanbul Boğazı Gemi Trafiğine Kapatıldı mı?

  İstanbul boğazı gemi trafiğine kapatıldı mı ve neden kapatıldı nedir bu saçmalıklar böyle bıktık mağdur olmaktan.
 4. tuhaf :S ezan sesi

  tuhaf :S ezan sesi

  melekler merhaba.... bnm bır sorunum var su 2 aydır mesela ben roman havasını cook sevıorum oynamayı falan ama son 2 aydır roman havasını actıqım zaMAN hemenn kulaklarımda ezan sesı hemen tv ksıyorum ama ezan yok acıyorum sarkıyı yıne ezan sesı artık sarkı yada roman havası dınleyemıorum delırıyormuyum acill:S
 5. Duyuru! İstanbul Anatomica Kulak Burun Boğaz Hastanesi

  Duyuru! İstanbul Anatomica Kulak Burun Boğaz Hastanesi

  İstanbul’da yaşayan ve maddi durumu yerinde olmayan 0-18 yaş arasındaki İŞİTME ENGELLİ çocuklar, herhangi bir belge göstermeden, Gayrettepe’de bu hafta açılan ANATOMICA KULAK BURUN BOĞAZ HASTANESİ'nde, muayenelerinden ameliyatlarına kadar her türlü tedavilerini ücretsiz olarak gerçekleştireceklerdir,çevrenizde eğer bu durumda olanlar var ise bu bilgiyi onlara da ulaştırabilirsiniz. 444 4 522

Sayfayı Paylaş