1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  İstanbul, fethi cap canlı yaşayacak!

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] İBB'nin İstanbul'un fethinin 555. yıl dönümü Topkapı'da surların yanına yapılan dünyanın ilk kubbeli panoramik müzesinde, İstanbul'un fethi canlandırılacak. İşte program:  Proje Yönetmeni Haşim Vatandaş, AA muhabirine, yarın ziyarete açılacak müzeye ilişkin bilgi verdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Topkapı Şehir Parkı'nda gerçekleştirilecek panoramik müze için yaptığı başvurunun kabul edildiğini anlatan Vatandaş, müzenin yapımı için yaklaşık 3 yıl çalıştıklarını dile getirdi.

  Vatandaş, projede kendisiyle birlikte 8 sanatçının emeğinin bulunduğunu belirterek, ''Bu projede emeği geçen 2 önemli ressam var. Birincisi Ramazan Erkut, cansız bulutlar, taşlar, yerler, surlar gibi objelerden sorumlu, Yaşar Zeynalov da insanlar, atlar, hayvanlar gibi figürlerden sorumlu. Diğer sanatçılar ise diğer 3 boyutlu tüm resimlerden sorumlu'' dedi.

  Müzede, 29 Mayıs 1453 tarihinde Bizanslıların direncinin kırılıp, Osmanlıların şehre girmeye başladıkları anın resmedildiğini dile getiren Vatandaş, bu anın seçilme nedenini şöyle anlattı:

  ''İstanbul'a ilk olarak Topkapı'dan girildi ve yoğun çatışma burada gerçekleşti. Surlarda iki önemli gedik burada açıldı. En büyük toplar burada. Fatih Sultan Mehmet'in karargahı da bu bölgede. 29 Mayıs Salı günü sabah Bizanslıların direncinin kırılıp, Osmanlıların şehre girmeye başladıkları an, yani bir çağın kapanıp bir çağın açıldığı o anın 360 derecelik her yönden resmi diye düşünülebilir.''

  ''Çerçevesi, bittiği-başladığı yer olmayan resim'' anlamına gelen panoramik tekniğini, gerçek gökyüzü etkisi yaratması amacıyla kubbe ile kullandıklarını ifade eden Vatandaş, ''Dünyada 30'a yakın panoramik müze var ama sadece bu panorama, kubbe olarak da dikey olarak da kesintisiz devam eden bir panorama'' diye konuştu.

  -''MÜZE, 3 BİN METREKARELİK GÖRÜNTÜ ALANINA SAHİP''-

  Vatandaş, 38 metre çapında kubbeye sahip olan müzedeki resimde 10 bin kişi ve 10 binden fazla figürün detaylı olarak, o dönemin minyatürlerine ve yazılı belgelerine dayanılarak resmedildiğini bildirdi.

  Müzenin 2 bin 350 metrekarelik resim ve 650 metrekarelik 3 boyutlu objelerin platformundan oluşan toplam 3 bin metrekarelik görüntü alanına sahip olduğunu belirten Vatandaş, müzeyi aynı anda yaklaşık 100 kişinin gezebileceğini söyledi.

  Vatandaş, müzede 5 ayrı noktada ayrı ses efektlerinin kullanılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

  ''Mehterin olduğu yerden mehter müziği, topların olduğu yerden top sesleri, atların olduğu yerden at sesleri, ön taraftan çatışma sesleri, arkadan da ordu uğultusu sesleri duyulacak. İnsanın 2 gözü, 14 metreden sonra algılama özelliğini kaybederek, tek göz gibi çalışmaya başlar. Bu nedenle biz de en yakın mesafeyi 14 metreden koyduk yani izleyici 14 metreden daha yakına giremiyor ve resmin üzerindeki 3 boyut özelliklerini gerçekmiş gibi algılıyor.''

  Haşim Vatandaş, toplam 2 milyon 100 bin YTL'ye mal olan 4 katlı müzenin diğer katlarında daha sonra müzeye uygun çeşitli objelerin sergileneceğini de sözlerine ekledi.
  haber7
   
İstanbul, fethi cap canlı yaşayacak! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fethİye

  Fethİye

  FETHİYE Aydınlıklar Ülkesi'nin el değmemiş bakiresi'' Fethiye, Akdeniz'in içinde irili ufaklı adaların serpiştiği Fethiye körfezinde arkası çam ormanlarıyla çevrili kuzeye açık bir koyda yer alır. Kaya mezarları ve kale önünden bir düzlüğe, Karagözler'den denize doğru iner. Ufkunu şövalye adası, Günlükbarı ve karşılarındaki dağlar oluşturmaktadır. Gemiler Adası: Ölüdeniz ya da Gemiler...
 2. 8 kilo 800 gram patlayıcıyla yakalanan canlı bombanın hedefi İstanbul Emniyeti'ydi

  8 kilo 800 gram patlayıcıyla yakalanan canlı bombanın hedefi İstanbul Emniyeti'ydi

  Şişli'de 8 kilo 800 gram patlayıcıyla yakalanan kadın canlı bombanın 10 kişilik bir timle birlikte Türkiye'ye girdiği belirlendi. Emniyet, kimlikleri belirlenen 9 kişinin yakalanması için alarma geçti.. İstanbul Şişli'de Okmeydanı Piyalepaşa Köprüsü üzerinde önceki gün çantasındaki 8 kilo 800 gram A4 patlayıcı ve bomba düzenekleriyle yakalanan 'Ezgi' kod adlı 35 yaşındaki kadın canlı bomba...
 3. istanbulun fethinin sonuçları nedenleri ve önemi

  istanbulun fethinin sonuçları nedenleri ve önemi

  istanbulun fethinin sonuçları nedenleri ve önemi nelerdir bu konuda bana yardımcı olacak birileri var mı ?
 4. istanbulun fethinin türk tarihi açısından nedenleri

  istanbulun fethinin türk tarihi açısından nedenleri

  İstanbulun fethinin Türk Tarihi açısından nedenlerinin neler olduğunu araştırıyorum Bu konuda bana yardımcı olursanız iyi olur sağolun.
 5. Madde Madde İstanbulun Fethi Sonuçları

  Madde Madde İstanbulun Fethi Sonuçları

  Madde Madde İstanbulun Fethi Sonuçları İstanbulun Fethi Nedenleri ve Sonuçları İstanbuul' un Fethinin Sonuçları Nelerdir 1. Türk Tarihi Açısından Sonuçları Anadolu ve Rumeli arasındaki toprak bütünlüğü sağlandı. Başkent Edirne’den İstanbul’a taşındı. Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi’ni tamamladı, Yükselme Dönemi’ne geçti, imparatorluk aşamasına ulaştı. Osmanlı Devleti’nin İslam dünyasındaki...

Sayfayı Paylaş