1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Istanbul pahalılıkta new york'la yarışıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Danışmanlık Firması Mercer'in Altı Kıtada 143 Şehri Kapsayan 2008 Yaşam Maliyet Araştırması'nda Moskova Üçüncü Kez En Pahalı Şehir Oldu. İstanbul İse 23'üncü Sıraya Yükselerek Pahalılıkta 22'nci Sıradaki New York ile Yarışmaya Başladı.


  Danışmanlık firması Mercer’in altı kıtada 143 şehri kapsayan 2008 Yaşam Maliyet Araştırması’nda Moskova üçüncü kez en pahalı şehir oldu. İstanbul ise 23’üncü sıraya yükselerek pahalılıkta 22’nci sıradaki New York ile yarışmaya başladı.
  GLOBAL insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in altı kıtada 143 şehri kapsayan 2008 yılı "Yaşam Maliyet Araştırması"nda Moskova üçüncü kez en pahalı şehir oldu. İstanbul ise 23’üncü sıraya yükselerek pahalılıkta 22’nci sıradaki New York ile yarışmaya başladı. Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşteriye hizmet veren insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, araştırmada her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giysi, ev eşyaları ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemi karşılaştırdı.


  Uluslarası firmaların yurtdışı görevlerine atadığı çalışanları için rekabetçi ve adil bir yaşam kalitesi ve ödenek sağlanması amacıyla yapılan araştırmada en pahalı ilk üçü sırasıyla Moskova, Tokyo ve Londra paylaştı. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 38’inci sırada yer alan İstanbul, 2008 yılı sonuçlarına göre sıralamada 13 puan yükselerek pahalılıkta 23’üncülüğe çıktı. Dünyanın en kapsamlı yaşam maliyeti araştırması olan Mercer araştırması New York baz alınarak gerçekleştiriliyor. 100 puana sahip referans şehir New York, sıralamada bu yıl 22’nci olarak yer alıyor. Araştırmada, bir önceki yılın aksine dünyanın en pahalı ve ucuz şehirleri arasındaki mesafenin genişlediği de gözleniyor. Mercer Araştırma Müdürü Yvonne Traber "Mevcut pazar koşulları ABD dolarının daha da zayıflamasına neden oldu. Euro’nun ve diğer bazı para birimlerinin de güçlenmesi ile birlikte bu yılın sıralamalarında önemli değişiklikler meydana geldi" dedi.

  Orta Asya yükseliyor

  Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nın ilk 20’sine göz atıldığında Oslo, Hong Kong, Zürih ya da Singapur gibi Batı Avrupa ve Asya’nın geleneksel olarak pahalı şehirleri halen üst sıralarda yer alıyor. Ancak, Doğu Avrupa, Brezilya ve Hindistan’daki bazı şehirlerin yukarılara doğru tırmandığı görülüyor. Örneğin Prag 20 sıra yükselerek 29’uncu sıraya, Varşova 32 sıra yükselerek 35’inci sıraya, Sao Paulo 37 sıra yükselerek 25’inci sıraya geldi.

  Sıralamayı Rusya’da ruble İstanbul’da emlak etkiledi

  YAŞAM maliyeti araştırmasının galibi Moskova’nın konumu Ruble’nin ABD doları karşısında değer kazanmasına ve sürekli artan konut ücretlerine bağlanıyor. İstanbul’daki bu hızlı yükseliş ise Türk Lirasının ABD dolarına karşı önemli ölçüde değer kazanmasının yanı sıra özellikle konutlar olmak üzere genel fiyat artışlarının bir yansıması olarak görülüyor. Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan, İstanbul’un durumunu şu sözlerle yorumluyor: "İstanbul, ekonomisi hızlı büyürken bir yandan da enflasyonla mücadele etmeye çalışan diğer ülkelerle benzer bir pahalılık yükseliş trendi gösteriyor. Bunun yanı sıra, son 3-4 senedir istikrarlı olarak Türk Lirasının dolara karşı değer kazanmış olması da fiyatları etkileyen diğer bir unsur. Türkiye’de tüketim metropollerde yoğunlaşıyor. Tüketim mal ve hizmetlerindeki fiyatlarda aşırı artışların olması, emlak piyasasındaki pahalılık İstanbul’u yaşam maliyeti endeksinde yukarı noktalara taşıyor".

  haberler.com
   
Istanbul pahalılıkta new york'la yarışıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Conrad ıstanbul

  Conrad ıstanbul

  conrad roof conrad roof bar otel CONRAD ISTANBULStatü :*****Telefon :(212) 227 30 00Faks : (212) 259 66 67Adres : 34353 BEŞİKTAŞ/İSTANBUL E-posta :istanbulinfo@conradhotel.comWeb :http://www.conradistanbul.comYazdırılabilir versiyon.Oda ve Yatak 590 Oda, 968 Yatak, 351 Standart Oda,2 Engelli Odası, 306 Sigara İçilmeyen Oda, 79 Executive Oda, 57 Bağlantılı Oda, 2 Kral Dairesi, Oda Özellikleri...
 2. İstanbul pahalılıkta New York’la yarışıyor

  İstanbul pahalılıkta New York’la yarışıyor

  Danışmanlık firması Mercer’in altı kıtada 143 şehri kapsayan 2008 Yaşam Maliyet Araştırması’nda Moskova üçüncü kez en pahalı şehir oldu. İstanbul ise 23’üncü sıraya yükselerek pahalılıkta 22’nci sıradaki New York ile yarışmaya başladı. GLOBAL insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’in altı kıtada 143 şehri kapsayan 2008 yılı "Yaşam Maliyet Araştırması"nda Moskova...
 3. Alaturka Istanbul - Alaturka Istanbul 2

  Alaturka Istanbul - Alaturka Istanbul 2

  Bedava Alaturka Istanbul 2 Bu Aksam Bütün Meyhanelerini Müzik: Avni Anil Hatirla Ey Peri Müzik: Muhlis Sabahattin Ezgi Beklerim Her Gün Bu Sahillerde Müzik: Imail Hakki Nebioglu Ben Seni Unutmak Için Sevmedim Müzik: Amir Ates Ömrümüzün Son Demi Müzik: Selahattin Altinbas Indim Havuz Basina Müzik: Anonim Karam Müzik: Anonim Senden Ayri Yasayamam Müzik: Hüseyin Çoskuner Sensiz Kalan...
 4. Soruyorummm!! Pahalılık dikkatinizi çektimi?

  Soruyorummm!! Pahalılık dikkatinizi çektimi?

  Selam melişlerim moda hakkında paylaştığımız iyi ,hoş, güzel elbiselerden sonra bunların fiyatlarındanda biraz bahsetmek istiyorum.Kızlar dikkatinizi çektimi bilemem ama bu bayram alışveriş için herzamanki gibi herbiryeri talan ettim ve inanılmaz bir fiyat artışı ile karşılaştım herşey çok pahalı geldi ve o kadar salaş ve saçma ürünler var ki okadar yer gezdim ve hoşuma giden 3 ürün var tabi...
 5. Istanbulda yaşayanlardan bilgi istiyorum!!!!

  Istanbulda yaşayanlardan bilgi istiyorum!!!!

  İstanbula şubat ayında atamam gerçeklecek inşallah Deniz kuvetlerinin veya askeriyeye ait ordu evlerinin semt olarak yerlerini biliyorsanız beni bilgilendirir misiniz nerede görevlendirileceğim hakkında tahmin yürütmek istiyorum şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş