1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İstanbul Üniversitesi Seçimini Yaptı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda yapılan seçimde 2 bin 378 öğretim üyesi oy kullandı.


  İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü için yarışan 14 adaydan YÖK'e bildirilecek 6'sının ismi belirlendi.

  İÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda saat 09.30'da başlayan seçim, saat 16.30'da sona erdi.

  Seçimde, yardımcı doçent, doçent ve profesörlerden oluşan 2 bin 523 öğretim üyesinden 2 bin 378'i 6 sandıkta oy kullandı.

  [​IMG]


  3 saate yakın süren sayım işleminin ardından İstanbul Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ali Akyüz, 483 oyla birinci sırada yer aldı. Akyüz'ü 467 oyla Prof. Dr. Yunus Söylet, 365 oyla Prof. Dr. Melih Boydak, 328 oyla Prof. Dr. Ahad Andican, 250 oyla Prof. Dr. Faruk Erzengin ve 181 oyla Prof. Dr. Erhun Eyüpoğlu takip etti.

  Seçimlerde en fazla oyu alan 6 rektör adayının ismi YÖK'e bildirilecek.

  YÖK, adayların sayısını 3'e indirerek, birinin atanması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunacak.

  İtiraz olasılığına karşı baştan sona görüntü kaydı yapılan seçimlerde, diğer adayların aldıkları oylar ise şöyle:

  Prof. Dr. Mustafa Keçer 91, Prof. Dr. Gülçin Bermek 81, Prof. Dr. Kenan Ulualp 46, Prof. Dr. Veysel Batmaz 23, Prof. Dr. Gediz Akdeniz 21, Prof. Dr. Kadir Erdin 14, Prof. Dr. Seyfettin Uludağ 9 ve Prof. Dr. Zehrettin Aslan 1.

  İÇERDE SEÇİM DIŞARDA PROTESTO VARDI

  Öte yandan seçimin yapıldığı Fen Fakültesi önünde araştırma görevlileri ve öğrenciler ayrı ayrı protesto gösterileri düzenlediler.

  Bir grup araştırma görevlisi, ''iş güvencesi'' isteğiyle Fen Fakültesi önünde eylem yaptı. ''Asistan kıyımına son'' yazılı pankart taşıyan araştırma görevlileri, ''Doktoralı işsiz olmayacağız'' sloganları eşliğinde rektör adaylarının belirleneceği Fen Fakültesi önüne geldi. Burada grup adına yapılan basın açıklamasında, idari birimlerin ve öğrencilerin rektör seçiminde oy hakkından mahrum edildikleri belirtildi.

  Açıklamada, tüm araştırma görevlilerinin hiçbir ayrım gözetilmeksizin kendilerine daha güvenli kadro sağlayan 2547 sayılı kanunun 33. maddesine geçirilmeleri gerektiği belirtildi.

  ÖĞRENCİLERDEN PROTESTO

  Bu arada, kendilerine ''Beyazıt Öğrenci Kolektifi'' adını veren bir grup öğrenci de rektör seçiminin antidemokratik olduğunu öne sürerek Fen Fakültesi önünde eylem yaptı.

  ''Rektör seçimlerinde etkisiz eleman olmayacağız'' ve ''Söz, yetki, karar hakkı istiyoruz'' şeklinde pankartlar taşıyan öğrenciler, çeşitli sloganlar attı.

  Öğrenciler, daha sonra Yunanistan'daki öğrenci eylemlerine destek vermek ve İÜ Rektörü seçimlerini protesto etmek amacıyla fakülte önünde bir süre oturma eylemi yaptı.

  Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okuyan grup, daha sonra dağıldı.
   
İstanbul Üniversitesi Seçimini Yaptı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul Üniversitesi

  İstanbul Üniversitesi

  "Yeni Çağda" Öncüydük, "Bilgi Çağı"nda da Öncü Olacağız... 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle başlayan "Yeni Çağ"ın bir diğer önemli olayı da, İstanbul Üniversitesi'nin geleceğe uzanan temellerinin atılmasıdır. İstanbul Üniversitesi, Avrupa'da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olma özelliğini de gururla taşımaktadır. Geçen yüzyıllar boyunca...
 2. ITU - İstanbul Teknik Üniversitesi

  ITU - İstanbul Teknik Üniversitesi

  İstanbul Teknik Üniversitesi, çağdaş dünya üniversiteleri arasında yerini almak, bunu yaşadığı süreçler ve ürünleri ile kanıtlamak istemektedir. Bu çerçevede, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin misyonu ise Türkiye içinde değil dünyada yarışacak mezunları yetiştirmektir. Yoğun rekabet koşulları içinde üniversitemiz; dinamik, küresel, kaliteli, yaratıcı, katılımcı bir eğitim/öğretim ve araştırma...
 3. istanbul üniversitesi taban puanları 2011 2012

  istanbul üniversitesi taban puanları 2011 2012

  istanbul üniversitesinin taban puanlarının durumu nedir yardımcı olun lütfen.
 4. 2011-2012 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Burada Melekler

  2011-2012 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Burada Melekler

  2011 2012 istanbul üniversitesi taban puanları nelerdir hangi bölüm kaç puan ile ilgili bilgiler burada melekler Daha önce 2011-2012 üniversite taban puanları ile ilgili olarak sizlere bilgi vermiştik melekler :) Şimdi de önümüzde ki sene İstanbul içi tercih yapıp İstanbul Üniversitesini yazmak isteyene meleklerimiz için 2011-2012 İstanbul Üniversitesi taban puanları ile ilgili bilgilere...
 5. İstanbul Şehir Üniversitesi Çok İstiyorum Bursu 2012 Başvurusu

  İstanbul Şehir Üniversitesi Çok İstiyorum Bursu 2012 Başvurusu

  istanbul şehir ünivrsitesi çok istiyorum bursu istanbul şehir üniversitesi Sevgili melekler, bildiğiniz üzere okumak isteyen öğrenciler için çeşitli kurum ve kuruluşlar burs veriyor. Bu burslardan biri olan Çok İstiyorum bursu bu yazımızın konusu. İstanbul Şehir Üniversitesi Çok İstiyorum bursu 2012 başvurusu için bilmeniz gerekenlerin tamamı makalemizde. :) İstanbul Şehir...

Sayfayı Paylaş