1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İstanbul'da öldüren virüslü kene var

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kene vakaları hergün artmaya devam ediyor. Peki kene tehlikesi İstanbul'u tehdit ediyor mu? İstanbul'da risk altında mı? Riskli bölgeler nereler. Bu soruların yanıtını Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu cevapladı.

  İstanbul'da KKKA'ne neden olan Nairovirüsü taşıyan kene türü olmadığının açıklandığını ama bunun doğruyu yansıtmadığını ve İstanbul'un da büyük risk altında olduğunu söyleyen Ulaşoğlu sözlerine şöyle devam etti:
  "İstanbul sınırları içerisindeki kırsalda sığır ve kaplumbağa üzerinden keneler topladım. Sığır köye yakın alandaki ahırda, diğeri de ilaçlanmış bir alandaki kaplumbağadan aldığım keneleri, Ankara Üniversite'si Veteriner Fakültesi'nden kene uzmanı Prof.Dr.Zafer Karaer'e götürdüm. Yapılan araştırmada nairovirüslü kenenin en aktif taşıyıcısı olan 'Hyalomma marginatum marginatum 'türü kene çıktı. Bu zaten İstanbul için büyük riskdir.

  Bu çalışma sonucunda 27 Haziran 2008'de Taksim The Marmara Otel'de gerçekleştirilen 'Viral Haemorrhagic Fevers' konferansında İstanbul sınırları içerisinde gerçekleşen kene ısırması sonucu bugüne kadar 2 kişinin KKKA olduğu açıklandı. Bunlardan birinin 8 yaşında bir çocuk olduğu, diğerinin de Avrupa yakasında, 2007'de görüldüğü açıklandı. Bu hastalar erken teşhis sonucu ölmedi, kurtuldu."
  Ulaşoğlu, keneden korunmak için şu önerilerde bulundu:
  1) En önemli korunma yöntemi 'Kişisel korunma Yöntemidir'. Hergün duş almalı ve tüm vücut ( saç, kulak arkası, ğöğüs altı, kasık, diz arkası, dirsek içi vs.). mutlaka kontrol edilmelidir. Ne kadar erken fark edilirse hayat kurtarır.
  2) Mesire yerlerine asılan 'Bu alan ilaçlanmıştır' tabelaları o alanda kene olmadığını göstermez. O alanda bulunan kertenkele, kaplumbağa, fare de aktif kene türü taşıyıcısı olabilir.
  3) Evcil hayvanlara (mesela inek) yaklaşırken eldiven kullanılması çok önemlidir.
  4) Biyolojik savaş yöntemlerinin araştırmalarının desteklenmesi gerekmektedir. Dünyada nematod, bakteri ve mantar ile biyolojik savaş alternatifi çalışmaları devam etmektedir. Ülkemizde her öneride bulunan diğeri tarafından küçük düşürülmeğe çalışılmaktadır.
  5) Kırsal kesim insanı başta olmak üzere eğitim seminerleri köy, okullarda, işyerlerinde verilmelidir. Görüşmelerimde istekli olduklarını gördüm. Nitekim USA'da Lyme hastalığına karşı korunma için gönüllü dernek var. Bunlar eğitim seminerleri düzenliyor. Ayrıca' Kene Danışma Hattı'da var.
  6) Gelişigüzel heryerde piknik yapılmasına son verilmelidir.
  7) Sokaktaki bakımsız evcil hayvanlarda büyük riskdir.Bunlar toplanıp bakım altına alınmalıdır.
  8) Olanağı olmuyan insanları doktora götürecek 'Kene Danışma Hattı' her beldede olmalıdır. Bu belediye hizmeti olabilir.hasta takibi yapılmalıdır.
  9) İlaçlama şirketlerine de dikkat edilmesi gerekiyor.Gerekli olmuyan ilaçlamalar yapılmaktadır.
  10) Alınan tedbirler ikna edici olmalıdır. Vatandaşlar ile en doğru şekilde paylaşılmalıdır;aksi takdirde daha fazla tedirginlik yaratır.
  11) Evcil hayvanlara (kedi veya köpek) damlatma çözeltisi sıkılması veya tasma kesin çözüm değildir. Hayvanlar hergün kontrol edilmelidir.
  12) Hayvan barınakları virüs ve bakterlere karşı rutin dezenfekte edilmelidir.
  13) Karantina tedbirlerinde devrim şart. Denetleme yapanlarında denetleneceği sistem acilen kurulmalıdır. Muhtelif nedenlerle yapılan iltimaslara son verilmelidir.
  14) Kemirgen kontrolü şart. Bahçe ve belediye alanındaki loğar kapakları çok iyi kapatılmalıdır. Hepsi elden geçirilmelidir.
  15) Konut kapı ve pencerelerine sineklik yapılması şarttır. Bunlar hiçbir zararlılının geçemiyeceği şekilde yapılmalıdır.
  16) Aktivite sonrası tüm kıyafetler kontrol edilmelidir. Yıkanmalıdır.

  hurriyet.com
   
İstanbul'da öldüren virüslü kene var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul'da Kenesiz Yerlerde Var

  İstanbul'da Kenesiz Yerlerde Var

  İşte Kenesiz Piknik Alanları... AVRUPA YAKASI Ayvat Mesire Yeri, Azizpaşa Mesire Yeri, Bahçeköy Fidanlığı, Belgrad Ormanları-Bentler, Belgrad Ormanları-F.Rıfkı Atay, Belgrad Ormanları-Neşet Suyu, Binbaşı Mesire Yeri, Çatalca-M. Çakmak Mesire Yeri, Çilingoz Mesire Yeri, Fatih Çeşmesi Mesire Yeri, Fatih Çocuk Ormanı Parkorman, Fatih Ormanı Mesire Yeri, Gazi Mahallesi Mesire...
 2. Virüslü keneye karşı radyasyonlu kene

  Virüslü keneye karşı radyasyonlu kene

  Ankara Üniversitesi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu iş birliğinde yürütülen projeyle, virüslü kenelerin soyu radyasyonla kurutulacak. Araştırmada, laboratuvarda yetiştirilen ve radyas-yonla kısırlaştırılan erkek keneler, doğaya salınarak, dişileri döllemeleri sağlanacak. Döllenen larvaların çok azı canlı kaldığı ve bunlar da kısa süre yaşayabildiği için virüslü keneler zamanla yok olacak....
 3. Dikkaaaaattt  forum sayfamız virüslüdür

  Dikkaaaaattt forum sayfamız virüslüdür

  arkadaşlar forum sayfamıza bilgisayarımızı tehdit eden virüs girmiştir....BUNUN biran önce düzeltilmesi lazım........
 4. İstanbul'da ki YKM Mağazaları Nerelerde Var?

  İstanbul'da ki YKM Mağazaları Nerelerde Var?

  ykm mağazaları, istanbul şubeleri, nerede, hangi semtlerde, iletişim bilgileri, ile ilgili bilgiler burada melekler Kaliteli ürünleri ve geniş ürün yelpazesiyle müşterilerine güleryüzlü hizmet sunan YKM ülkenin dört bir yanında ki mağazalarında hizmet vermeye devam ediyor melekler..:) Sizlerden gelen istek üzerine İstanbul'da ki YKM Mağazalarının iletişim bilgilerini derledik,sizlere...
 5. İstanbul'da Yüzme Havuzları nerede var?

  İstanbul'da Yüzme Havuzları nerede var?

  Biz istanbul da ikamet ediyoruz ve bu aşırı sıcak havalarda biraz da olsun serinlemek ve stres atıp eğlenmek için arkadaşlarımla havuza gitmek istiyoruz ama İstanbul'da Yüzme Havuzları nerede bilmiyoruz bize bilen varsa İstanbul'da Yüzme Havuzları adreslerini yazabilir mi?

Sayfayı Paylaş