1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İstanbul'da şeriat üniversitesi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  islam üniversitesi fatih avrupa islam üniversitesi sınav sonuçları istanbul şeriat fatih Fatih’teki üniversitede, 815 öğrenci dini eğitimden geçiriliyor.
  Avrupa İslam Üniversitesi İstanbul Açıköğretim Şubesi adıyla, İstanbul’un göbeğinde “şeriat eğitimi” veriliyor. Fatih’teki sözde üniversitenin, “türbanla gidilebilen alternatif bir yükseköğretim kurumu oluşturma” amacıyla eğitim vermesi dikkat çekiyor. Arapçadan Kuran’a, hadisten İslam hukukuna yayılan geniş yelpazede dini eğitim, halen kuruluşa kayıtlı 815 öğrenciye veriliyor. YÖK ise kuruluşun resmi izinli olmadığını belirtmekle yetiniyor.

  Hollanda’da 2001 yılında kurulan Avrupa İslam Üniversitesi’nin (AİÜ) Türkiye ayağı olarak 3 yıl önce kurulan AİÜ İstanbul Açıköğretim Şubesi, adeta bir “dini eğitim kampı” kurarak 3 yıldır kentin orta yerinde şeriat eğitimi veriyor. Türbanlı ve çarşaflı kız öğrencilerin gittiği sözde üniversitenin amacı “İslam dinini bilen ve hakkında konuşabilecek düzeyde bilimsel birikime sahip kişiler yetiştirme” olarak tarif ediliyor.

  Ancak üniversitenin Türkiye’deki yapılanmasının amacı, “türbanlı olduğu için üniversiteye gidemeyen kızlara alternatif bir yükseköğretim olanağı sunmak” olarak değerlendiriliyor. Hem türbanını çıkarmayan hem de dini eğitimden geçen öğrencilere, üniversiteyi bitirmeleri halinde Hollanda’da cami, hastane, bakanlık, belediye, özel okul gibi kurum ve kuruluşlarda iş sahibi olma vaadi de sunuluyor. Sözde üniversite, kurduğu rehberlik birimi ile öğrencilerin ve ailelerinin “manevi dünyaları”nda yaşadıkları sorunlarla da “ilgileniyor.”

  DOKTORA YAPAN BİLE VAR!

  Fatih’te, “Arpa Emini Mahallesi, Vatan Caddesi, Zaviye Sokak, No: 12 4/1” adresindeki temsilciliğe, 411’i hazırlık, 20’si 1., 284’ü 2., 13’ü de 3. sınıf olmak üzere 728 lisans öğrencisi ile 83 önlisans, 3 yüksek lisans ve 1 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 815 kişi devam ediyor. Ders veren kadronun sayısı ise 34. “İslami İlimler Fakültesi / Diller ve Medeniyetler Fakültesi / İslami İlimler Yüksekokulu İslami Araştırmalar Enstitüsü” olmak üzere 2 fakülte ve bir enstitü yapılanmasına sahip olan temsilcilikte, “Arapça, Mezhepler Tarihi, Kuranıkerim, Tefsir, Hadis, İslam Hukuku, Kelam, Din Psikolojisi” gibi alanlarda eğitimler veriliyor.

  Kız öğrencilerin tümünün türbanlı, çarşaflı olduğu kuruluşta, yıllık ücret 1000 - 1500 Avro arasında değişiyor. Maddi durumu yetersizler ise üniversite merkezinin sağladığı burs ile dini eğitim alıyor. Burs verilen öğrencilerin oranı, yüzde 50 gibi yüksek bir seviyeye ulaşıyor.

  Resmen tanınmıyor olsa da Türkiye’deki üniversiteler gibi bir yapı oluşturmaya çalışan temsilcilik bünyesinde, vize, final sınavları, hatta mazeret sınavları bile düzenleniyor..

  YÖK ise konuyla ilgili yazılı açıklamasında, söz konusu üniversitenin kendileriyle ilgili olmadığını savunarak “Bahsi geçen kurumun ve Türkiye’de onu temsil ettiği söylenen oluşumun bugüne kadar tanınma, şube açma, bölüm açma, diploma denkliğinin tanınması dahil olmak üzere, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın yetkisi alanındaki hiçbir konuda başkanlığımız ile ilişkisi ve yazışması olmamıştır” demekle yetindi.


   
İstanbul'da şeriat üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilkent Üniversitesi

  Bilkent Üniversitesi

  Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. “Bilim Kenti”nin...
 2. Pakistan'a şeriat geldi

  Pakistan'a şeriat geldi

  Pakistan hükümeti ülkenin kuzeybatısındaki Svat bölgesinde şeriat yönetimi uygulanmasına karar verdi. Pakistan hükümeti, ülkenin kuzeybatısındaki Svat vadisi ve çevresinde şeriat yönetiminin uygulanmasına karar verdi. Kararın amacı Taliban’ın 2007 sonlarından beri bölgede başlattığı isyanı bastırarak, kontrolü ele geçirmek. Ülkenin kuzeybatısından sorumlu vali yaptığı açıklamada, “Başarılı...
 3. Somali artık şeriatla yönetilecek

  Somali artık şeriatla yönetilecek

  Somali kabinesi, ülke genelinde şeriat uygulanması kararı aldı. Enformasyon Bakanı Farhan Ali Muhammed, kabinenin şeriat yasasını kabul ettiğini, parlamentonun da buna onay vermesini ümit ettiklerini söyledi. Muhammed, şeriatın anayasaya da yazılacağını ifade etti. 18 yıldır süren çatışmalar nedeniyle harabeye dönen Somali'nin Devlet Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, bugün Reuters ile yaptığı...
 4. Pakistan'da şeriat yasası onaylandı

  Pakistan'da şeriat yasası onaylandı

  Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, ülkenin kuzeybatısındaki Svat Vadisi'nde şeriat kurallarının uygulanmasını sağlayacak yasayı onayladı. Zerdari'nin sözcüsü Farahnaz İspahani, Devlet Başkanının, Ulusal Mecliste oy birliğiyle kabul edilen yasayı dün gece imzaladığını doğruladı. Bölge yetkilileriyle Taliban arasında geçen şubatta, "Svat Vadisi ve çevresinde, güvenlik güçleri ve...
 5. Şeriat ne demektir?

  Şeriat ne demektir?

  Günümüzde Şeriat denildiği zaman ürkütücü bir kelime gibi algılıyoruz Ve asmak kesmek şeklinde bir anlam yüklüyoruz. Ve şeriatin ihata ettiği manaları hiç düşünmeden ileri geri konuşanları çok duymaktayız. Bu konumuzda elimizden geldiğince Şeriati ilmi çerçevede açıklama gayreti içerisinde olacağız. Şeriat lügat olarak manası kapalı bir konuyu İzhar etmek ve açıklamaktır. Şerea...

Sayfayı Paylaş