1. minerwa

  minerwa Forum Okuru

  istanbullular arıtılmış deniz suyu içecek...

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında minerwa tarafından paylaşıldı.

  İstanbullular arıtılmış deniz suyu içecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz suyunun içme suyu derecesinde arıtılarak mevcut sistem içerisine dahil edileceğini bildirdi.

  İSTANBUL'DA SUYA ZAM GELİYOR

  Topbaş, ''su sorununun'' İstanbul'un öncelikleri arasında bulunduğuna işaret ederek, su tedarikleri konusunda yeni çalışmalar içinde olduklarını bildirdi.

  İstanbul'un son 70-80 yılın en kurak yılını yaşadığını, kış mevsiminin yaşanmadığına dikkat çeken Topbaş, bütün bunlara rağmen ''su kesintisi uygulamak'' zorunda kalınmadığını belirtti.


  Topbaş, İstanbullular'ın su tasarrufu konusunda büyük hassasiyet gösterdiğini ve bundan dolayı vatandaşlara teşekkür ederek, ''Bilinçli tüketici olma, şehirli davranışı koruma adına herkesten ricada bulundum. Su tüketimi yüzde 25'e indi. Hatta bu yarıya bile indirilebilir. Ben deniyorum. Yarıya indirdiğime inanıyorum'' dedi.
  Kadir Topbaş, göreve geldiğinden beri 200 bin yeni abone olmasına rağmen günlük 2 milyon 350 bin civarındaki tüketimin vatandaşların tasarrufu ile 1 milyon 800 bine düştüğünü ifade etti.

  Hiç yağmur yağmasa bile mevcut su rezervinin Kasım ayına kadar yeteceğini vurgulayan Topbaş, barajlardaki doluluk oranının yüzde 22'lere kadar gerilediği için artık herkesin su konusunda daha hassas ve dikkatli davranması gerektiğine işaret etti.

  Deniz suyu arıtılacak

  Bazı bölgelerde su ihtiyacını artezyenlerle gidermeye çalıştıklarını anlatan Topbaş, Melen Çayı Projesi'nin de 20 Ekim 2007 günü saat 17.00 gibi getirilmiş olacağını hatırlattı.


  Melen Çayı Projesi'nin birinci etabının devreye alınmasıyla kente günlük 750 bin metre küp su geleceğini ifade eden Topbaş, ancak bunun İstanbul için yeterli olmadığını, kentin ihtiyacının 3'te birini karşılayacağını bildirdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un günde normalde 2 milyon 350 bin ton günlük su kullanması gereken bir kent olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

  ''Başka tedariklerimiz var. Deniz suyu ile ilgili son koordinasyon toplantımızda bir start verdik. Deniz suyuna giriyoruz. Deniz suyundan da istifade etmek, oradan kaynak olarak bir miktar almak için ihale hazırlıklarını yapıyorlar. İçme suyuna onu miks edeceğiz, o seviyeye getireceğiz. Deniz suyunu, içme suyu derecesinde arıtmak suretiyle mevcut sistem içerisine dahil edeceğiz. Birinci etapta 350 bin metre küp/gün gibi deniz suyu için hazırlık yapıyoruz. Günlük tüketim 2,5 milyon metre küpe doğru gittiğine göre, yüzde 12 nispette miks edeceğiz mecbur kalırsak, ki kalıyoruz, bunu gösteriyor.''

  Deniz suyundan içilebilir kalitede su elde eden ülkeler olduğunu hatırlatan Topbaş, her suyun içilebilir kaliteye getirilebileceğini, ancak suyun kirliliğine göre maliyetin de büyüdüğüne işaret etti.   
 2. selinn

  selinn Forum Okuru

  Ce: istanbullular arıtılmış deniz suyu içecek...
  desene bizim piyasa canlanacak,iyi haber biz arıtmacılara eğer gercekten öyle olursa bu diğer arıtma projeleri gibi askıda kalmazsa.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Ağustos 2007
istanbullular arıtılmış deniz suyu içecek... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. deniz suyu neden tuzludur

  deniz suyu neden tuzludur

  Yirminci yüzyılın başlarında bilim insanları bu konuyu çok basit bir şekilde açıklıyorlardı. Bu açıklamaya göre, her ne kadar nehirlerin suları tatlı ise de içlerinde bir miktar da erimiş mineral vardır. Yataklarındaki bu mineralleri ve içlerinde tuz bulunan kayaları erozyona uğratarak okyanuslara taşırlar. Bu mineraller içinde en çok olanı kimya dilinde sodyum klorür (NaCl) diye adlandırılan...
 2. Çöp suyu işlenecek kadar arıtıldı park ve bahçeler sulanacak

  Çöp suyu işlenecek kadar arıtıldı park ve bahçeler sulanacak

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kemerburgaz Odayeri’nde inşa edilen Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, çöp suyunun mebran teknolojisiyle arıtılarak, içilebilir su kalitesine geldiğini söyledi.İstanbul’da her gün 14 bin ton çöp toplandığını ve bu çöplerden iki bin ton çöp suyu çıktığını belirten Topbaş, bu suların şimdiye kadar...
 3. İstanbullular Deniz Taksiye Yoğun İlgi Gösteriyor

  İstanbullular Deniz Taksiye Yoğun İlgi Gösteriyor

  İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) tarafından 10 gün önce hizmete sokulan deniz taksiye, İstanbullular yoğun ilgi gösteriyor. İDO'dan alınan bilgiye göre, deniz taksi, 10 gün içinde 7 bin 528 çağrı aldı. Bu çağrılardan 5 bin 837'si bilgi amaçlı olurken, bin 691'i deniz taksi talebiyle geldi. Hizmette 4 deniz taksinin olması nedeniyle bu taleplerin ancak 441'ine yanıt verilebildi. İDO...
 4. Çok su içeceğim diye böbreklerinizi yormayın!!

  Çok su içeceğim diye böbreklerinizi yormayın!!

  Diyet yaparken su vazgeçilmez araçlarımızdan biri. Zayıflamamıza yardımcı en büyük etken. Suyun tüketimi önemlidir. Metabolizmanızı zorlamadan ve aşırı derece su tüketimi gibi davranışlardan kaçınarak tüketmeniz gerekmektedir. Aksi takdir de çok sık dışarı çıkma ihtiyacı duymanızla beraber böbreklerinize zarar verebilirsiniz. Çok su içerseniz böbreklerinizde bununla oranla çok çalışmak...
 5. İstanbulluları Su Krizi mi Bekliyor ?

  İstanbulluları Su Krizi mi Bekliyor ?

  Bu konu İstanbullulara su krizi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, küresel ısınmanın dünyamızı ne derece kötü sonuçlara doğru yavaş yavaş götürdüğünü artık hepimiz idrak edebiliyoruz. Mevsimlerin birbirine karışması, yazın da kışın da zamanında gelmemesi bunun en güzel örneği. Tıpkı hala kışın gelmemesi ve bu mevsimde yağması gereken yağmurun bir türlü İstanbul'a yağmaması...

Sayfayı Paylaş