1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İstanbul'un 100 sokağı kitap oldu

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İstanbul’un 100 sokağı, 101 yazarın kaleminden anlatıldı. Adalet Ağaoğlu’ndan Ara Güler’e, Doğan Hızlan’dan Elif Şafak’a kadar pek çok ismin katkısıyla ortaya çıkan kitapta, yazarlar, anılarında yer eden özel sokakların hikayesini anlatıyor.
  Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “İstanbul Sokakları” 7 yıl gibi uzun bir çalışmanın ürünü. Ara Güler, Demir Özlü, Tahsin Yücel ve Ülkü Tamer gibi ismileri bir araya getiren kitapta, Çatalçeşme Sokak, Kazancı Yokuşu, Çırağan Yolu gibi İstanbul’un 100 sokağının hikayesi anlatılıyor.
  Gazeteci Doğan Hızlan, kitabı bir roman olarak da değerlendirilebeliceği yorumlarına katıldığını belirterek ” İnsanın sokakla kendi arasında hayati ilişkisini anlatıyor. Bir de her yazar, romancı, şair, her neyse nasıl bakıyor bir sokağa, sokak kavramına nasıl bakıyor? Bu enteresan bir okuma haritası, o bakımdan benim çok hoşuma gitti” dedi.
  Kitap İstanbul’un yüz değiştirmiş sokaklarını genç kuşaklara anlatabilmek, tarihi eserlerle ilgili bilinç yaratmak açısından da önem taşıyor. Yazar Artun Ünsal da kitapla ilgili değerlendirmesine halkın yaşadığı kent konusunda daha duyarlı olması gerektiği eleştirisini ekledi: “Halkta hala bilinç yok. İstanbul’un en güzel yerlerine, mesela Beşiktaş’ta kocaman ve iğrenç büyük Beşiktaş Pazarı diye bir yer yapılmasına izin verebiliyor. Halkın daha katılımcı olması lazım”
  Kitapta gençlik yıllarını geçirdiği Yüksek Kaldırım’ı anlatan yazar Tuna Kiremitçi’ye göre kitap İstanbul dokusunu anlamak için bulunmaz bir kaynak: “Kitap önemli çünkü şehri tanımak için müzelerden önce sokaklar gelir, o sokakların değişimi, o kadar hızlı ki. Kentsel bellek çalışması olarak da görülebelir bu kitap ayrıca da sokak kavramı edebiyattada yer bulan çok önemli bir unsur bence.”


   
İstanbul'un 100 sokağı kitap oldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 100% Düşünce Gücü-Jack Ensign Addington kitabından

  100% Düşünce Gücü-Jack Ensign Addington kitabından

  düşünce gücüyle aşık etme düşünce gücüyle aşık etmek gücü ile etme aşk gücü ile aşk "Her şey, düşünceyle başlar" evet gerçekten de her şey düşünceyle başlıyor. Kendimize ait düşüncelerimiz bizi hayatta başarıdan başarıya ya da tam bir başarısızlığa götürecektir. % 100 Düşünce Gücü, rafları dolduran o bildiğimiz sıradan kişisel-gelişim kitaplarından keskin bir biçimde ayrılıyor....
 2. En İyi 100 Bilimkurgu Kitabı

  En İyi 100 Bilimkurgu Kitabı

  Avustralya'da bulunan bir site tüm zamanlardaki anketlerden yola çıkarak en iyi 100 bilimkurgu kitabını seçmiş. Birinci sırada Frank Herbert'in Dune (1965), ikinci sırada Orson Scott Card'ın Ender's Game (1985) , üçüncü sırada Isaac Asimov'un Foundation( 1951) kitapları bulunuyor. Listenin devamı ise şu şekilde: 4.Douglas Adams - Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979) 5.George...
 3. Sokak Trendi | Converse | 100.Yıl

  Sokak Trendi | Converse | 100.Yıl

  converse üretim yeri metro converse fiyatları all star fiyatları Converse, 100.yılı’nı özel bir projeyle kutluyor.. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimizde adeta bir trend haline gelen, converseler, bu yaza “Red” isimli 100 ünlü kişi tarafından yapılan tasarımlarla giriş yapıyor. 100.Yıl özel baskıları ve tasarımları ile Century Koleksiyonu epey satıcak gibi.. Beklentiler bir hayli...
 4. Arka Sokaklar 100. Bölüm Özeti

  Arka Sokaklar 100. Bölüm Özeti

  arka sokaklar beşirin öldüğü bölüm arka sokaklar beşir ölümü beşirin ölümü Arka Sokaklar bu hafta “dalya” diyor 22 Aralık Pazartesi akşamı 100. bölümü ile ekrana gelecek “Arka Sokaklar”ın bu bölümünde, kentteki araç yakma terörü işlendi. Gerçeği yansıtması için, arabaların yakıldığı çekimlerde heyecanlı anlar yaşandı. Kanal D’nin başrollerinde, Zafer Ergin, Gamze Özçelik, Şevket Çoruh,...
 5. 100 oldum:)

  100 oldum:)

  Çok mutluyummmm :D Bugün sizlerin sayesinde tecrübe puanım 100 oldu melişler :dp8:hepinize tek tek teşekkür ederim.. seviyorum sizleri... Mersi şekerlerim...:dp8:

Sayfayı Paylaş