1. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ

  İşte Ezel'i yazan muhteşem ikili

  Konu, 'Biten Diziler' kısmında $ul€ tarafından paylaşıldı.

  Diziyi başladığı günden beri büyük bir zevkle izleyen ve yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekleyen bir seyirci olarak senaristlerini merak ediyordum... Oldukça güzel bir hikayeyi kaleme alan bu iki saneristlerimizin röportajına bi göz atalım...
  [​IMG]


  Ezel 'in senaristleri Kerem Deren ile Pınar Bulut, iki yıldan fazla zamandır bu diziyle yatıp kalkıyor. Edebiyatın hayattan ayrı düşünülemeyeceğini söyleyen ikili, "Bazen öyle oluyor ki, Oscar Wilde veya Ömer Hayyam, yıllar yıllar önce bir şiiri Ezel için yazmış gibi geliyor bize," diyor.

  Herkes öldürebilir sevdiğini, peki ya Ezel?
  Bu sezonun en çok konuşulan dizisi Ezel'in bu kadar ilgi çekmesinde senaryosunun alışılagelmişin dışında olmasının büyük rolü var kuşkusuz. Shakespeare'den Nâzım Hikmet'e kadar pek çok isimden yapılan alıntılar, olayların hızlı ve zekice ilerlemesi, bu diziyi diğerlerinden ayıran başlıca sebepler oldu. Bunların arkasında ise iki yıllık uzun bir çalışma var. Dizinin senaristleri Kerem Deren (38) ile Pınar Bulut (29), Ezel için hayatlarına uzun bir süredir ara vermişler neredeyse. Onlarla senaryolarını yazdıkları Cihangir'deki Susam Kafe'de buluştuk. Önce kendilerini anlattılar. Kerem Deren uzun yıllar Amerika'da, İngiltere'de, Türkiye'de farklı okullarda tiyatro okumuş. Pınar Bulut ise İstanbul Üniversitesi edebiyat mezunu. İkili ilk olarak Sınıf dizisinin senaryosunu yazmış ama bu dizi dört-beş bölümden sonra kaldırılmış. Ezel, ikinci dizi senaryoları. Hikâyenin Monte Kristo Kontu'ndan serbest bir uyarlama olduğunu söyleyen ikili, diziyi iki sezon olarak tasarladıklarını, bu iki sezonun tüm bölümlerinde neler olacağının hazır olduğunu söylüyor. Ve ekliyorlar: "Sezon sonuna doğru hız daha da artacak!"

  - Sizce Ezel neden bu kadar sevildi?
  - P.B:
  Dizinin konusundan ziyade, dizinin insanlara hissettirdikleri şeyler önemli. İnsanlar kendilerinden bir şeyler buldu. Biz aslında çok temel damarlar üzerinden gidiyoruz: İntikam, aşk, ihanet, yükselme hırsı, dostluk... İnsanlar bunları kendileriyle özdeşleştiriyor. Ezel gibi cezaevine gönderilmesek de hepimiz bir noktada ihanete uğramışızdır.

  - Şimdiye kadar hep benzer klişeler çevresinde dönen diziler izledik. Ezel'in farkı içinde akıl oyunlarının olması sanırım... Seyirciyi şaşırtabiliyor...
  - K.D: Bence de. Niye daha çok izlendi? Çünkü eskiden yapılmayan, 'vasat'ına alıştığımız bir şeyin biraz daha dünya standartlarında yapıldığını görüyoruz. Hem de Türkiye şartlarında. Her hafta 90 dakika yazıyoruz. Bu şartlarda o kadar çok hata yapılabilir ki... Farklı olan şey, 'Evet böyle bir şeyde yapılabiliyormuş!' dedirten ekibin ortak çabası.

  - Hemen her dizinin en büyük sıkıntısı, birinci sezondan sonra sıkması... Bu handikapı nasıl aşacaksınız?
  - K.D: Biz sondan başa bir yapı hazırladık. Onun bir reçetesi var. Mutlaka tepkileri dikkate alıyoruz ama belli bir planımız var ve o plana sadık kalma niyetindeyiz.
  - P.B: En başından beri hız bizim için çok önemliydi. İki sezonda hız kesmeden, olayları yaymadan anlatmak istedik. İnsanlar üçüncü bölümde 'Dizi bitti, daha ne anlatacaklar,' dedi...

  - Ramiz Dayı'nın sözleri fenomen oldu. İnternette onlarcasını bulabiliyorsunuz, hatta bunları bir araya getiren videolar yapılmış. Oscar Wilde'dan Shakespeare'e, Özdemir Asaf'tan Ömer Hayyam'a kadar pek çok alıntı var. Neden böyle bir yol çizdiniz?
  - P.B:
  Biz çok temel meseleler üzerine söz söylüyoruz. Ve bizden önce birileri çok daha güzelini söylemiş olu-yor. Onları kullanmamak ayıp olurdu.
  - K.D: Edebiyat, o anlamda hayattan hiç kopuk bir şey değil. Shakespeare'i de zamanında oynarken, dönemin balıkçısı, bakkalı seyrediyordu ve küfürlerle tepki veriyordu. O sırada hayatın çok içindeydi. Aslında şimdi de öyle. Edebiyat hayattan kopuk değildir; hayata dair bir şeyler söyler. Bu başlığın altında da bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

  - Birçok kişi bu diziyle Hamlet'i veya Macbeth'i ilk defa duydu ve etkilendi... Yıllar önce yazılmış bu sözleri Ramiz Dayı'dan duydu...
  - P.B: Bu, bizim planladığımız veya 'İnsanlara edebiyatla ilgili bir bilinç kazandıralım,' dediğimiz bir şey değildi. Mesaj vermek amacıyla yola çıkmadık.
  - K.D: 'Halk bunları anlamaz anlamaz, sıkılır' yargısı o kadar yanlış ki! Ezel, algıyı dünya standartlarında zorlayan bir iş. Bunu iyi anlamda söylemiyorum; seyredilmesi, çözülme-si zor bir iş ama herkes severek seyre- diyor. Çünkü algılamakta zorlanmıyorlar. Tam tersine duydukları kalplerine yakın geliyor. Yaptığımız işin içinde Macbeth veya Ömer Hayyam'ın yer alması, bizi de onurlandırıyor.

  - Dizide en önemli konulardan biri sadakat. Bunu kurgularken zorlandınız mı?
  - K.D:
  Bizim çıkış noktamız o zaten. Birine sadık olduğunuzda, diğerine ihanet ediyorsunuz. Dizide pek çok karakter böyle bir tercih yapıyor. Hiçbiri tamamen sadık veya meseleyi tamamen çözmüş değil.

  - Bence işi en zor olan karakter Tevfik... Peki sizi en çok zorlayan karakter hangisi?
  - K.D:
  Tevfik gerçekten bir cenderenin içinde. Ama her karakterin kendine göre zorlukları var. Ezel çok zor bir karakter; çünkü kendine kocaman intikam alanları açarken, bir taraftan insan olduğunu unutması gerekiyor. O anlamda Ezel bizi zorluyor. Eyşan da çok zor; çünkü çok kötü şeyler yapan ama onların içinde yaşamasını bilen birini yazmak zorundasınız. Eyşan, yapması gerekeni yapacak biri. Bu anlamda ondan korkarım.
  - P.B: Eyşan birçok insanın veremeyeceği zor bir karar verdi ve onların üzerine bir hayat kurdu. O yapabileceklerinin sınırı olmayan biri.

  - Peki nasıl çalışıyorsunuz?
  - P.B:
  Neden bahsediyorsak, o dünyanın içine girmeye çalışıyoruz. Mesela dizinin başlarında kumar vardı. O dünyanın gerçeğini öğrenmeye çalıştık. Gidiyoruz onlarla vakit geçiyoruz, nasıl konuştuklarını, davrandıklarını gözlüyoruz. İki yıl boyunca her alanda farklı yerlere gittik. Seslerini gizlice kaydettik.
  - K.D: Oyuncular aslında harika bir iş yapıyor. Çünkü Ezel'in replikleri zor. Epik bir iş olduğu için herkes büyük konuşuyor. Günlük hayatta insanlar Ezel gibi, Ramiz Dayı gibi konuşmuyor. Bunun batmaması, oyuncuların başarısı.​


   
İşte Ezel'i yazan muhteşem ikili konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gazzella'dan muhteşem ikili

  Gazzella'dan muhteşem ikili

  Gazzella'dan muhteşem ikili 5 mm sünger, 3.5 mm keçe destekli, ısıya dayanıklı özel dokuma kumaşı, ergonomik içe kıvrık ayak özelliği ile özellikle bel problemi olan bayanlara oturarak ütü yapabilme imkanı sağlayar. Çift kızaklı mükemmel denge, çocuk emniyet kilidi, açılır-kapanır ütü taşıma tablası ile katlandığında sadece 8 cm yer kaplayan ve evinizde yer işgal etmeyen...
 2. Muhteşem İkili Burada

  Muhteşem İkili Burada

  Muhteşem İkililer :)
 3. muhteşem ikili birarada

  muhteşem ikili birarada

  Buhran abiii ve Şahika Koçarslanlı aynı filimde birada olursa nasıl olur kulağa çok hoş vede komik geliyor değil mi?... İKİSİ BİR FİLMDE! AVRUPA YAKASI'NIN EN KOMİK KARAKTERLERİNDEN BURHAN VE ŞAHİKA AYNI FİLMDE OYNAYACAK. CNNTURK'teki 'Nası Yani?' programına konuk olan ve mizahçı Vedat Özdemiroğlu, Engin Günaydın'ın yazdığı bir filmde oynayacağını söyledi... Günaydın'ın senaryoda Tokat'ta...
 4. işte muhteşem ikili

  işte muhteşem ikili

  ünlü ses sanatçıları biraraya gelirse nasıl bi ses ortaya çıkar deyatlar haberimizde...... BU ŞEHİRDE SEVMEDİ KİMSELER BENİ DEMİR DEMİRKAN GİTARDA, FAHİR PİYANOSUNUN BAŞINDA, SERTAB MİKROFONUN ÖNÜNDE, YUKARIDAKİ SÖZLERE BESTE YAPIYORLAR. Sertab'ın yeni Türkçe albümü için uzun süre dillerden düşmeyecek bir şarkı daha doğuyor. Sertab çok mutlu. 'Bir yanımda Demir, bir yanımda en iyi arkadaşım...
 5. İşte Muhteşem Yüzyılda İranlı Firuze'nin Muhteşem Resimleri

  İşte Muhteşem Yüzyılda İranlı Firuze'nin Muhteşem Resimleri

  Muhteşem Yüzyıl İranlı Firuze Hatun Resmi Muhteşem Yüzyıl İranlı Firuze Hatun Fotoğrafları Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyılın yeni bölümlerinde rol alacak olan bir diğer isim de Cansu Dere olacak. İşte diziden Muhteşem Yüzyıl İranlı Firuze Hatun Fotoğrafları da bu sayfamızda sizlerle...

Sayfayı Paylaş