İşte kaçırılan tarihi eserlerimiz

fırtına

Yeni Üye
Üye
İşte kaçırılan tarihi eserlerimiz
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya'nın Bremen kentinde 2002 yılında ele geçirilen ve 6 yıllık uğraş sonucu Türkiye'ye getirilen 716 sikke ile değişik dönemlere ait 466 eseri tanıttı.Türkiye dışına çıkarılan eserlerin geri getirilmesi çalışmalarını çok önemsediğini söyleyen Günay, Türkiye'nin kendisini kültür değerleriyle tanıtmada çok yüksek potansiyele sahip olduğunu belirtti. Günay, dünyanın dört bir yanındaki müzayede ve sergileri yakından takip ettiklerini ve gerekleri müdahaleleri önce diplomatik sonra da yasal yollarla yaptıklarını anlattı.Türkiye'nin turizmde çok önemli ülkelerinden biri haline geldiğini, Türkiye'yi bu yıl ziyaret eden 26 milyon kişinin çoğunluğunun müzeleri de ziyaret ettiğini dile getiren Günay, şunları kaydetti:"Benim aldığım rakamlara göre, bu yıl 22 milyona yakın müze ve ören yerlerini ziyaret eden oldu. Bunlar sevindirici ama bu alanda çalışan arkadaşlarım benden daha fazlasını görüyorlar. Ben de yüksek sesle söylemekte bir sakınca görmüyorum; Geçmiş yıllardan kaynaklanan sorunlarımız, ihmallerimiz var. Bunları gidermeye çalışıyoruz. Ne yazık ki geçmiş yıllarda bu konuda yeterince kamusal, toplumsal bilincimiz gelişmemiş, şimdi bir ölçüde bunun zararın bir noktasından dönmeye, bunun bedellerini ödemeye çalışıyoruz."Günay, Troya'ya bir müze, Ankara'ya da "Anadolu uygarlıkları müzesi sıfatına layık" müzeyi kurmak için Danışma Kurulları oluşturduklarını anımsatarak, bu yıl projelerin gelmesini ve uygulamaya geçmeyi planladıklarını bildirdi.Türkiye'nin yedi bölgesine depo müzeler oluşturacaklarını da hatırlatan Günay, "Bunlar, kamunun bize ayırmış olduğu kıt imkanlar içinde, bizim önceliklerimizi doğru sıralamaya çalışarak tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak konusunda atmaya çalıştığımız adımlar. Çok sayıda eserlerimiz var, depolarımız var. Depolarımızın bir müze deposu standardı dünyada neyse, o ölçütlere gelmesi konusunda yeni gayretler, niyetler, projeler içerisindeyiz" diye konuştu.Kültür ve Turizm Bakanı Günay, bu değerlere sahip çıkmanın Türkiye'nin hem kültür açısından hak ettiği yere gelmesini hem de turizm açısından marka değerinin yükselmesini sağlayacağını vurguladı.Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün de tümülüs, mezarlık ve ören yerlerinde kaçak kazılar, cami, müze gibi mekanlarda da soygunlar nedeniyle kültürel değerlerin tahrip edildiğini bildirdi.Bakanlığın 98 müze müdürlüğüne bağlı 188 müze ve 129 ören yeri olmak üzere toplam 317 müze ve ören yerinin ziyaretçiye açık olduğunu, bunun yanında 2008 yılında 135 kazı yapıldığını ve 92 define kazısına da izin verildiğini dile getiren Düzgün, kaçak kazılarda kullanılan metal dedektörlerin denetim altına alınması için yeni yasal düzenleme yapılmasıyla ilgili çalışmalara başlandığınıvurguladı.

Geri