Iste meleklerim, stresden nasil kurtula bilirseniz.....

C

cücük

Forum Okuru
Iste meleklerim, stresden nasil kurtula bilirseniz.....
strese karsi ne yapmali, stesden kurtulmak, stresden kurtulma

Stressiz hayati düsünemez olduk... Helede hem evhanimligi yapip birde disarda bir iste calisan Bayanlarin islerii dahada zor.
Buna birde cocuk ekleyince, stressi otamatik programmlamis oluoyuruz. Hic bir seyden vaz gecemiyoruz, hem Maddi yönden rahat, hem güzel bir aile hayati, sonra güzel bir sosyal cevre, isteklerin siniri olmuyor. Onlara da dogal olarak insan yetisemiyor, ve bunun bedelide Stress oluyor...
Bakalim hayatimizin vazgecilmezi olan stresden nasil kurtula biliriz meleklerim....


Stresten Kurtulun

Gerginlik insanı hem fiziksel, hem duygusal olarak yoruyor. Strese girince adrenal korteks kortizol hormonu salgılarken, adrenal medulla ise epenefrin salgılıyor. Bu salgılamalar yüzünden karaciğer daha fazla glikoz üretiyor.

Dolaşım sistemine sızan bu böbrek üstü hormonları sayesinde tansiyon yükseliyor ve kalp krizi riski artıyor. Fazla kortizol, göbekte yağ birikmesine sebep oluyor.

Kortizol seviyesini biraz düşürmek için siyah çay tüketebilirsiniz.

İçinizden geçeni söylemek ve hata biraz bağırmak da sinirlerinizin boşalmasını sağlar. Küfürlü konuşmanın da stresi azalttığı tespit edilmiş. Banyoda veya evde yalnızken dilediğinizce talihinize söylenebilirsiniz.

Hafif yapılan masaj, stresi %40 oranında azaltıyor. Hemen rahatlamak istiyorsan, gergin olan bölgeyi tespit edip, biraz masaj yapabilirsin.

tuina-masaji1-4891.jpg

Kakaodaki flavonoidler kan damarlarını rahatlatarak tansiyonu azaltıyor. Sütlü çikolata yerine daha fazla flavonoid içeren biter çikolatayı tercih edin.

cikolata-134.jpg

Omega-3 yağı tüketenlerin daha mutlu, sakin uyumlu olduğu ortaya çıktı. Somon, ringa balığı, sardalya gibi, omega 3 açısından zengin balıklar tüketin.

Egzersiz yapmak tüm vücudunuzu stresten arındırır. Düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.
gebelikte_spor-2f6.jpg
 
Üst