1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  İşte Şehitlerimiz

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  PKK çılgınca eylemlerle, kime ve neye hizmet ettiği belirsiz ölümlerle kazanma şansı olmayan bir oyunu sürdürüyor.


  Türkiye'nin normale dönme ihtimali doğunca eylem hızının artması dikkat çekici.
  Dün de kahpe bir pusuyla 9 askerimizi şehit ettiler.

  Terör örgütü Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesini engellemek, demokratikleşme sürecini yavaşlatmak, şiddetin bu toplumun bir parçası olmaktan çıkmasını engellemek için kan döküyor.
  Bugün tek varlık sebebi demokratikleşmenin önüne set çekmek gibi görünüyor.
  Onu, kimler bu amaç için kullanıyor bilemiyoruz.
  Ama yarattığı büyük acıyı, neden olduğu öfkeyi net bir şekilde görüyor, hissediyoruz.
  Bölge adına düşünen, siyaset yapan, fikir üreten herkesin bu anlamsız şiddetin durması için seferber olması gerekir.
  Bölge insanı arzuladığı yaşam standardına gerek ekonomik olarak, gerek kültürel olarak şiddetin durduğu bir ortamda daha kolay ve hızlı erişecektir.
  Bu anlamsız kanı durdurmak şart.

  Varlık Vergisi faciası
  Toplumsal Tarih dergisi, tarihle ilgilenen, bu topraklarda olup biteni öğrenmek isteyenlerin ellerinden düşürmemeleri gereken bir yayın.
  Dergi, bu ayki sayısında şair Ahmet Muhip Dıranas'ın çok bilinmeyen bir yönünü ortaya koymuş; dergiciliğini...
  Dıranas, 14 Mayıs 1952'de yayın hayatına başlayan Hizmet dergisinin muharririymiş.
  Rıfat Bali'nin aktardığına göre, Dıranas Türk ve gayrimüslim yurttaşlara yapılan haksızlığı ortaya koymak için, Varlık Vergisi kanununun kabul edildiği tarihte İstanbul Defterdarı olan Faik Ökte'nin anılarını yayınlamış.
  "Varlık Vergisi denen bela mali kuvvete değil, isme dayanıyordu. Kendi adamlarını daha açıkçası el altından rüşvet verenleri muaf tutarak, yolunu bulamayanları da varını yoğunu elinden alarak bir lokma ekmeğe muhtaç ettiler.
  Evleri yıktılar, hanumanlar söndürdüler. Yetmişlik ihtiyarları Aşkale'de süründürdüler, ölüme mahkum ettiler. Birçok yavruların babalarını Aşkale'ye sürerek yetim bıraktılar" ifadeleriyle kanun gündeme getirilmiş.
  Hizmet gazetesi hem Ökte'nin anılarını yayınlamış, hem de mağduriyete uğrayan yurttaşlarla uzun mülakatlar yaparak yayınlamış.
  O çileyi yaşayanlardan tüccar Viktor Benardette anılarını şöyle dile getirmiş:
  "1942'de Varlık Vergisi alınmaya başlandığında firmamdan 210 bin lira isteniyordu.
  Bu miktar bizim ödeme kuvvetimizden çok fazla idi. Vergiyi ödemek için ailemin 2-3 ay önce almış olduğu, Aşir Efendi caddesindeki 125 bin lira değerindeki maruf Alyanak Hanı'nı, şahsıma ve anneme ait gayrimenkulleri tutarlarının karşılığında para almak üzere Emlak Bankası'na müracaat ettim. Cem'an 200 bin lira tutan bu gayrimenkullere mukabil bana kaç para teklif ettiler tahmin eder misiniz? Tam 12.500 lira.
  ...
  - Kaç lira vergi ödediniz.
  - Aşağı yukarı 100 bin lira.
  - Ya mütebakisi?
  - On bir buçuk ay kalmak üzere ilk kafileyle Aşkale yolculuğu. Bu yolculuğu ve Aşkale'de çektiğimiz acıları burada tekrarlamaya bilmem lüzum var mı?
  Şunu söylemek isterim ki, Aşkale'de hava ve yaşayış şartlarının bozukluğundan sürgün olarak gelen arkadaşlardan bir çoğu zatürreeye tutuldu ve işin en acı tarafı da hastaların ekserisini doktorsuzluk ve ilaçsızlıktan orada bıraktık."
  Dergide o dönem mağdur olmuş başka insanların da anıları yer alıyor.
  Yakın tarihimizi, bu tarihteki yanlışları iyi bilmemiz lazım ki, bugün ve yarın için doğru ders çıkaralım.


  haber7
   
İşte Şehitlerimiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şehitlerimize!!!

  Şehitlerimize!!!

  YouTube - sehit klibi
 2. İşte şehit askerlerin son fotoğrafı

  İşte şehit askerlerin son fotoğrafı

  Şırnak'ta teröristlerin hain pususunda şehit düşen 13 asker Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Şehitlerin arkasında 'vatan bize emanet' yazılı son fotoğraf dikkat çekti.Şırnak'ta teröristlerin hain pususunda şehit düşen 13 asker Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Şehitlerin arkasında 'vatan bize emanet' yazılı son fotoğraf dikkat çekti. Fotoğraf bugün Yeni Şafak gazetesi'nde yayınlandı. Güneydoğu'da sıkışan...
 3. şehitlerimize!!!!

  şehitlerimize!!!!

  Şehitlerimize..!! (Kalbimizdesiniz) Ahmetler, Selimler, Abidinler, Ferhatlar,Mehmetler Hepsi birer Mehmetcik, burasi Asker Ocagi Dogduk büyüdük, yedik asi, azigi. Vatana hizmet dedi, ugurladi ana kucagi. Biz böyle gördük atamizdan, Vatan borcu namus borcu. Yakildi asker kinasi, Varsin beklesin yarin kucagi Önce vatan sonra vatan, Geldik teslim olduk, giydik üniformayi Tanidik...
 4. şehit

  şehit

  şehit,haberleri, şiirleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Sana evlat acisi yasattigim icin beni affet anne! Biliyorum bana kizmiyorsun. Ama icinde yanan atesle “agit” yakiyorsun anne. Ana yuregi bu. Biliyorum yureginde kocaman bir kor yanacak bundan sonra. Bayramlarin bayram olmayacak bensiz. Mezarimin basinda gecireceksin tum bayramlarini. Mezar tasimi...
 5. işte şehitlerin resimlerii

  işte şehitlerin resimlerii

  Şehitlerimizin isimleri belli oldu! . 24 EVE ATEŞ DÜŞTÜ (FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ) Şehitlerin isimleri: Şu ana ismi ve memleketleri belli olan şehit askerlerin isimleri şöyle: Astsubay Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer - Konya (Akşehir) Jandarma Üsteğmen Murat Bek (Yozgat) Jandarma Er Koray Özel - Adana (Feke) Uzman Çavuş Mustafa Aslan - Çorum Jandarma Komando Onbaşı Yavuz Çoban - Aksaray...

Sayfayı Paylaş