1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İstediğiniz İnsana Ulaşmak

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bundan tam 40 sene önce Harvard Üniversitesi''nden Prof. Milgram dünyadaki herkesin birbirine sadece altı derece uzak (six degrees of separation) olduğunu gösterdi. Tanıdıklarınızı kullanarak, onların da kendi tanıdıklarının yardımını alarak, kısa bir zincirleme ilişkiyle, altı adımda dünyada istediğiniz kişiye ulaşabilirsiniz.
  Bu durumda, Bostancı Mahallesi muhtarı zinciri başlatıp, belediye başkanı, vali, bakanlıklar vs. aracılığı ile Amerikan Başkanı''na ulaşabilir. Internetteki en büyük işe yerleştirme sitesi Monster.com, adaylara kariyerlerinde başarı için ilişki ağları kurmalarını ''Altı derece uzak'' kavramıyla anlatıyor. Sonsuz bucaksız internette bile, her sayfa bir diğerinden en fazla 17 ''tık'' uzakta. Ancak görünen o ki araştırmalar bu kuralın çalışmadığı bir ortamı, istisnayı, atlamış: İşyerlerini.

  Sekreterden duvarlar

  Bir yöneticiyle görüşmek için sekreterinden randevu istemek zorunda kalan çalışanlar hiç de az değil. Cevapsız e-mailler, işler kayıp yöneticiyi bekler. Onaylar, imzalar veya izinler için ulaşılamayanlar, kendileri istediklerinde, hem de günün her saatinde, herkesi e-maille, cep telefonundan hatta ev telefonundan rahatsız edebilme hakkını kendinde görür.

  Çalışanların bir kısmı da bu yöneticilere nasıl ulaşacaklarını bile bilmiyor, aramayı denemiyor olabilir. Bazen, üstün de üstüne ulaşmak daha kolay olabildiği için, ''şikayet etmek'', ''arkadan iş çevirmek'' gibi görünen, aslında iş bitirici masum davranışlar ortalığı karıştırıyor. Halbuki bir üst yönetici daha ulaşılabilir, sıcak, konuşulabilir bulunduğu için hiyerarşi aşılıyor.

  Yöneticilerin bazıları kendilerini ekiplerinden koparıyor. Çalışanları içinse, sadece bir derece uzaklıktaki ''ulaşılmaz''lara, ilişki ağlarını kullanarak, beşinci, altıncı dereceden ağır toplarla yaklaşmaktan başka çare kalmıyor.

  ''Altı derece uzak'' tezi kanıtlandı

  1967''de Harvard''dan Sosyal Psikolog Stanley Milgram, tesadüfi olarak Omaha, Nebraska''dan seçtiği yaklaşık 300 kişiye mektuplar yollayarak, onlardan bu mektubu Boston''daki ''hedef'' kişiye sadece kişisel kontaktlarını kullanarak iletmesini istedi.

  Milgram, mektup yolladığı kişilere, ulaşmaları gereken kişinin ismini, yerleşimini, mesleğini vermişti. Nebraskalı 300 kişi Boston''dakini tanımasa da (ki tanımaları imkânsıza yakın), onu tanıma ihtimali olan kişiler aracılığı ile hedefe yaklaştı. Aile bireylerinden biri, iş arkadaşı, okul arkadaşı vb. yardımı ile mektuplar seyahatlerine başladı.

  Milgram, hedefe 60 zincirin ulaştığını gördü. Bu zincirlerde de ortalama 6 basamak olduğu için, sonuç daha sonraları tiyatro oyunlarına, filmlere isim olan - Altı Derece Uzak (Six Degrees of Separation) olarak literatüre girdi.
  2003''te Columbia Universitesi''nden bir grup bu deneyi e-maille 166 ülkeden 60 bin kişiyle tekrarlayarak ''Altı derece uzak''ın geçerliliğini bir kez daha kanıtladı.

  alıntı

   
İstediğiniz İnsana Ulaşmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Görmek İstediklerini Görür, Duymak İstediklerini Duyar

  Görmek İstediklerini Görür, Duymak İstediklerini Duyar

  insan görmek istediğini görür göz görmek istediğini görür gözler Başkası bir işi uzun sürede yapıyorsa, yavaştır. Ben uzun sürede yapıyorsam, titizimdir. Başkası bir işi yapmıyorsa, tembeldir. Ben yapmıyorsam, meşgulümdür. Başkası bir işi söylenmeden yapıyorsa, sınırlarını aşmıştır. Ben yapıyorsam, bu insiyatif kullanmaktır. Başkası bir görgü kuralını çiğniyorsa, kabadır. Ben...
 2. Söylemek istedikleriniz!!

  Söylemek istedikleriniz!!

  Eşinize / sevgilinize sinirliyken,bunalım halindeyken veya sizi sevmediğiniz şekilde yorumlarken (telefon benim özelim sanamı kaldı peh) gibi laflara karşı en cok ne demek isteyipte demekten vazgeçiyorsunuz? illaki tam söyleyecekken sizi birşey tutuyodur 'kırılır dahada çıkmaza gitmesin iş' diye 'bişey sölicektimde kalsın neyse' dersiniz.Evet içinizde kalan ve hala söylemek isteyip ama...
 3. Hedeflerinize Ulaşmak İçin Okuyun!

  Hedeflerinize Ulaşmak İçin Okuyun!

  hedef, hedefe ulasmak, okumak, hedefleriniz, basari konusunu okumaktasiniz Sevgili Melekler, Okyanusun ortasında bir gemide olduğunuzu hayal edin. Bulutlar, yaklaşmaya başlıyor ve çok yakında fırtına patlayacak. Karaya çıkmaktan başka seçeneğiniz yok. Ne var ki, pusulanız ya da radarınız yok. Bir yıldız haritanız bile yok. Karaya güvenli bir biçimde nasıl çıkacaksınız? Acı gerçek şu ki...

Sayfayı Paylaş