1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İşten Ayrılırken

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  işten ayrılma yazısı veda yazısı örneği işten ayrılma veda mesajları iş konuşması örneği İş bulmanın zor olduğu, bulunan ilk işin kabul edildiği günümüzde, işten ayrılmaların da sıklaştığını ve firmalarda sürekli sirkülasyon yaşandığını hepimiz biliyoruz. Büyük hayaller ve umutlarla başlanan işler zamanla çalışanları tatmin edemiyor; belki çalışma koşullarından duyulan rahatsızlıklar, belki de daha fazla olanaklara sahip olma isteğiyle çalışandan kurumlarından ayrılmak zorunda kalıyor.


  Uzun zaman beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımız, farkında olmasak da hayatımızda önemli yer ediniyor. Yalnızca çalışma arkadaşlarımızla değil, masamız ve çalışma odamızla da duygusal ilişki kuruyoruz. İşten ayrılma stresine bu duygusallıklar da eklenince, çalıştığımız kurumdan ayrılmamız bir kat daha zorlaşıyor.

  Böyle bir durumla karşı karşıya gelmişseniz hislerinizi mümkün oldukça bastırmalı, profesyonel düşünerek olaylara yaklaşmaya çalışmalısınız. Her şeyden önce işten ayrılma kararını çok detaylı düşünerek vermelisiniz. Önceliklerinizi belirlemeli, kurumunuzun iyi ve kötü yanlarını listelemelisiniz. Ayrılmaya sebep olarak sayabileceğiniz noktaları çözümlemek için yeterince çaba sarf edip etmediğinizi tartmalı, eğer bu konuda kendinizde eksik görüyorsanız; bir anlamda bu işe bir ‘şans’ daha vermelisiniz.

  Konu ücret veya çalışma saatleriyle ilgiliyse, yöneticinizle yüz yüze konuşmalı ve isteklerinizi dile getirmelisiniz. Çalışma arkadaşlarınız ile ilgili problemler varsa yine bu kişilerle bire bir uzlaşmaya gitmeye çalışmalısınız. Eğer bütün bu çabalara rağmen işten ayrılmaya karar vermişseniz, doğru zamanı beklemelisiniz. Ayrılma zamanı ne kurumun işlerini aksatacak, ne de çalışanın gelecek planlarını etkileyecek düzeyde erken veya geç olmamalıdır. Çalışma sürelerine göre yasada belirtilen ihbar süreleri de aşılmamalıdır.

  İşe alım süreçlerinde kurumların en önem verdiği konulardan birisi kişinin geçmiş performansları ve referanslarıdır. Dolayısıyla şirketten ayrılırken mutlaka olumlu izlenim bırakmalı, gerek yöneticiyle gerekse çalışma arkadaşlarınızla gelecekte tekrar beraber çalışma ihtimalini düşünerek veda görüşmesi yapmalısınız.
  GERİDE BIRAKACAKLARINIZ

  Yerinize geçecek kişinin işe alım ve oryantasyon sürecinde kuruma yardımcı olmalı, yapılan işi sizden daha iyi bilen başkası olmadığı için, iş tanımının oluşturulmasında aktif rol almalısınız.

  İşten ayrılma kararı almanızdan, ayrılmaya kadar geçecek olan sürede kesinlikle işinizi aksatmamalı, görev ve sorumluluklarınızı eksiksiz yerine getirmelisiniz.


  Ayrılmadan önce yöneticinize yaptığınız ve yapmakta olduğunuz işleri anlatan küçük bir rapor veya sunum hazırlayabilirsiniz. Böylece işinize duyduğunuz saygı ve verdiğiniz önem bir kez daha gözler önüne serilecektir. Kibar bir dille şirketin size kazandırdıklarından dolayı teşekkür etmeli ve yeni bir işte çalışmanın sizin için neden gerekli olduğunu açıklamalısınız. İşle ilgili mutlaka belirtilmesi gereken eleştirileriniz varsa, yine olgun bir tavırla sunmalısınız.

  < Konu Resmi..>
  AYRILIRKEN  Kurumdan ayrılmadan önce çalışma arkadaşlarınıza iletişim bilgilerinizi bırakıp onlarınkileri de alırsanız, ilişkileri sıcak tutmanız kolaylaşacaktır. İşten ayrılma nedeniniz bu kişilerin kendisi bile olsa, burada takınacağınız profesyonel tavır daha sonraki yaşamınızda karşılaşma durumunuzda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

  İşten ayrılırken yöneticiniz sizinle özel bir görüşme yapmak isteyebilir. Çıkış mülakatı olarak adlandırılan bu görüşmede size, kuruma ve ayrılma nedeninize dair sorular sorabilirler. Ağır bir psikolojik durumda bu sorulara objektif yanıt vermeniz tabiî ki çok güç olacaktır. Aradan beş altı ay gibi bir süre geçtikten sonra bu görüşmenin tekrarı sizden istenebilir. Bu görüşmelerde kuruma faydalı olacağına inandığınız noktaları özellikle dile getirmelisiniz. Her iki görüşmede de belirttiğimiz gibi profesyonel davranmalı ve ağır ithamlardan kaçınmalısınız.

  İSTENMEYEN AYRILIKLARDAN SONRA

  İşten ayrılmanız kurumla ilgili sorunlarınızdan veya daha iyi kariyer olanakları sunan başka şirket arayışınızdan ileri gelebileceği gibi, tamamen isteğiniz dışında gelişen olaylardan dolayı da gerçekleşebilir. Kriz dönemlerindeki zorunlu işten çıkarılmalar ya da ailevi sorunlar nedeniyle işten ayrılmanız gerektiğinde elbette sizi daha güç bir dönem bekler. Alıştığınız düzenin bozulmasının yanı sıra geleceğe dair kafanızı bulandıran belirsizlik, kaygılarınızın bir kat daha artmasına ve bu sürecin daha da sancılı geçmesine neden olabilir. Böyle dönemlerde alacağınız psikolojik destek bu dönemi daha rahat atlatmanıza yardımcı olur.


  Önemli olan nokta her ne sebeple olursa olsun ayrıldığınız iş yerindeki çalışma arkadaşlarınız ve yöneticinizle yolda karşılaştığınızda veya aynı çalışma ortamında tekrar bulunduğunuzda gülümseyebilecek bir konumda olmaktır. Kişisel sebepler nedeniyle ayrılıyor olsanız bile, yapıcı bir yaklaşımla sorunlarınızın kalıcı olmasını önleyebilirsiniz.
  Tanıdık bir sözde dendiği gibi “Hayat yokuşunu tırmanırken karşılaştığınız insanlara iyi davranın; çünkü inişte yine onlarla karşılaşacaksınız…”

  insankaynaklari.com ekibi


   
 2. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  ayyyyy kötü bi şey cidden
   
 3. burde

  burde Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  harika bir yazı çok teşekkür ederim:)
   
İşten Ayrılırken konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ibadet edenler 3 ayrılır

  ibadet edenler 3 ayrılır

  ibadet edenlerin halleri İlmin kapısı ve velayet ağacının köklerinden biri olan Hz.Ali (k.v.) ibadeti üçe ayırmıştır.Bunlar; a)Kölelerin ibadeti , b)Tüccarların ibadeti ve c)Hür olanların ibadetidir. Kölelerin ibadeti; Allah'a cehennem korkusu ile ibadet edenlerin halidir.Bunlar cehennemden ve onunla ilgili gelen rivayetlerden korktukları için ibadete başlamış ve bu hal üzere kulluğa devam...
 2. ''aldatırsam ayrılırım''yalan!

  ''aldatırsam ayrılırım''yalan!

  'ALDATILIRSAM AYRILIRIM' YALAN! Kadınlar artık daha güçlü daha talepkar.... Erkekler zaten kadınları anlamıyor... Artık kimse alternatifsiz değil... Kadın-erkek ilişkilerindeki değişim dönüşüm hakkında herkesin bir fikri var. Ama biz çıkmaza giren ilişkileri; aşk evlilik sadakatsizlik konularını bir soralım dedik. Gazete Habertürk - HT Magazin - Füsun Saka Kognitif ve Davranış...
 3. Evlenme nedeni ile işinizden ayrılırsanız Kıdem Tazminatı alabilirsiniz.

  Evlenme nedeni ile işinizden ayrılırsanız Kıdem Tazminatı alabilirsiniz.

  ssk evlilik tazminatı ssk evlilik tazminatı hesaplama nasıl alınır 2011 hesaplama 2011 İşyerince ödenen Kıdem tazminatı, 1475 sayılı kanunda gösterilen fesih hallerinde en az bir yıllık çalışması olan işçiye veya işçinin vefat etmesi halinde de bu işçinin hak sahiplerine işveren tarafından ödenmesi gereken paradır. Bir işyerinde çalışan işçilerin işten ayrılmaları durumunda hangi hallerde...
 4. mahkemeler kaça ayrılır

  mahkemeler kaça ayrılır

  Ülkemizde bulunan mahkemeler kaça ayrılır. Bu mahkemeler hakkında kısaca bilgi vermeniz mümkün mü teşekkür ediyorum.

Sayfayı Paylaş