İstiridyenin faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
İstiridyenin faydaları nelerdir ?
İstiridye bir dizi faydaları ile sağlımıza katkıda bulunuyor. Protein kaynağı olmakla birlikte mineraller, vitaminler ve Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu hasarı engeller. İstiridye iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca B 12 bakımından zengindir. B 12 beynin ve sinir sisteminin normal işleyişinde önemli bir rol oynar. Uzun ama verimli bir yaşam sürmek istiyorsanız beyninizi sağlıklı tutmanın önemi büyüktür. B vitaminleri tüketimi ile beyin ve sinir sistemi hasarı önlenebilir. B 12 vitamini tüketenlerde Alzheimer hastalığı geliştirmesi daha az olasıdır . İstiridye demir açısından da şaşırtıcı derece de yüksektir. Günümüzde bir çok insan demir eksikliğinden muzdariptir. Demir eksikliği olanlar özellikle de kadınlar istiridye tüketmelidir. Makalemizin devamın da istiridyenin sağlığa olan faydalarına tüm detayları ile değineceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin..



istiridye faydaları.jpg








Dünyanın her yerinde istiridye çeşitleri bulunur. Tuzlu tadı, taze okyanus kokusuyla bilinen istiridyeler pek çok insanın damak zevkine uymuyor fakat sağlık açısından o kadar çok fayadaya sahipki. Faydalarını öğrendikten sonra istiridyeyi diyetinize dahil edeceksiniz. İstiridyeler proteinler, demir, vitaminler, mineraller ve iyi yağlar ile doldur. Diğer deniz mahsullerine kıyasla istiridyelerin tercih edilmesinin nedeni, balık, yengeç ve diğer türler gibi diğer deniz ürünleri ile karşılaştırıldığında daha az kirletici seviyelere sahip olmalarıdır. Selenyum, manganez, C vitamini, B 12, bakır, fosfor ve riboflavin ve demir eksikliklerini istiriye tüketerek giderebilirsiniz. Omega 3 Yağ Asitleri, kalp sağlığını desteklemek için çok önemlidir. İstiridye aynı zamanda iyi bir omega 3 kaynağıdır.


Yüksek miktarlarda C vitamini içeren istiridyeler, bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olur. C vitamini, çeşitli rahatsızlıklara ve bulaşıcı hastalıklara karşı optimal bağışıklık sistemini korumak için hayati önem taşır. İstiride daha önce belirttiğimiz gibi iyi bir C vitamini kaynağıdır. İstiriye tüketerek kötü kolesterolü azaltabilirsiniz. Bunun nedeni, istiridyelerin düşük doymuş yağlara sahip olmasıdır. Kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyor musunuz ? B12 eksikliğiniz olabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi istiridye iyi bir B 12 kaynağıdır. B 12 DNA mızı yapmak ve vücudumuzdaki organ sistemlerinin en iyi şekilde çalışması için hayati önem taşıyan sinir işlevini sürdürmek için gereklidir.


İstiridye, bir kişinin yiyebileceği en güçlü doğal çinko kaynaklarından biridir. Çinko ayrıca erkek üreme sağlığının desteklenmesinde önemli bir rol oynar, çünkü testosteron ve sağlıklı sperm üretiminde (daha yüksek sperm sayısı dahil) önemli bir besin maddesidir. Kadınlarda demir eksikliği sıklıkla görülmektedir. Demir, hemoglobin üretiminin korunmasını sağlamaya yardımcı olur; hemoglobin, oksijeni bağlayan ve vücut boyunca taşıyan moleküldür. İstiridye anemiyi önler ve demir eksikliğini giderir. İstiridye ayrıca kalp sağlığını destekler. Klap sağlığınızı korumak istiyorsanız hafta bir istiridye tüketin..


Bu yumuşakçalar hem E vitamini hem de C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca bağışıklık sistemimize yardımcı olan çeşitli diğer mineraller de içerirler. İstiridyelerin anti-enflamatuar ve anti-oksidan özellikleri aynı zamanda hücresel metabolizma sırasında açığa çıkan serbest radikallere karşı da koruma sağlar.İstiridye kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca, istiridye içindeki yüksek magnezyum ve potasyum içeriği kan basıncını düşürür ve kan damarlarını rahatlatır. E vitamini hücresel zarların esnekliğini ve gücünü arttırır. Çinko bakımından zengin olan istiridye göz sağlığını da korumaktadır. İstiridyeler B 12, omega-3 yağ asitleri, çinko ve demir açısından zengin bir kaynaktır . Çinko eksikliği hafızayı etkileyebilir.


Güçlü mineral çinko, kollajen yaratmaya ve güçlendirmeye yardımcı olarak cilt onarımında büyük rol oynar. Kolajen ciltte yapısal destek için çok önemlidir ve sarkmayı azaltır. Ayrıca, daha güçlü tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Tırnak sağlığını koruduğu gibi saç sağlığınıda etkilemektedir. Bu yumuşakçalarda bulunan selenyum, bakır, demir, çinko, fosfor ve kalsiyumun varlığı daha güçlü kemik sağlığına ve yoğunluğa yol açar. Çinko bakımından yüksek olan istiridye libidoyu artırabilir. Kadınlarda çinko, yumurtlamaya yardımcı olabilir ve bu nedenle östrojen, progesteron ve testosteron kombinasyonunu dengelemeye ve düzenlemeye yardımcı olur.

Otoimmün bozukluklar, bağışıklık sisteminin düşük dereceli kronik aşırı uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Romatoid artrit bunlardan biridir. Selenyum vücuttaki birçok antioksidan enzimin üretimine katkıda bulunur, bu da bağışıklık hücrelerinin iltihaplı hasara yol açabileceği rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. İstiridye iyi bir selenyum kaynağıdır.Romatoid Artrit i önlemeye yardımcı olur.. Deniz ürünleri, deniz suyunun doğal olarak bu mineralin önemli bir miktarını içerdiği gerçeğinden dolayı, gezegendeki en zengin iyot kaynaklarından biridir. istiridye, bu mineralin bir kısmını içeriyor ve onu tüketim yoluyla alabileceğiniz en zengin kaynaklardan biri haline getiriyor. Tiroid sorununuz varsa iyot içerdiğinden dolayı istiridye tüketebilirsiniz..

Genel olarak kabuklular, B 12 vitamini, yüksek sindirilebilir tam protein, demir, çinko, bakır, kalsiyum, sodyum, fosfor ve selenyum (ayrıca omega-3 yağları) bakımından zengin olma eğilimindedir. İstiridye, D vitamini, B12 vitamini, bakır, çinko ve selenyumun inanılmaz kaynaklarıdır ; iskelet sağlığını desteklemek, kırmızı kan hücreleri üretmek, sinir hücresi ve bağışıklık sağlığını korumak, tiroid fonksiyonunu desteklemek ve vücudu korumak için harika bir besin kaynağıdır. Çinko uygun büyüme ve gelişme için gereklidir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileşmeyi destekler. İstiridye Kalp krizi, inme ve düşük tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilecek omega - 3 yağ asitleri, potasyum ve magnezyumdan yüksektir.



Kollajen, cildin, eklemlerin, mukoza zarlarının ve diğer hücre tiplerinin yapısal bütünlüğünün korunmasından sorumlu olan, insan vücudunda bulunan en bol doğal proteindir.Kollajenin üretimini desteklemenin en kolay yollarından biri, C vitamini gereksinimlerinizin karşılanmasını sağlamaktır. C vitamini, aynı zamanda istiridyenin büyük bir kaynağı olduğu gibi bağışıklık sistemini de destekler demir eksikliğinide giderir. C vitamininin önemi, iyi sağlığın korunması için gereklidir. Erkeklerde sperm ve seminal sıvı üretimi için son derece önemli iki mineral selenyum ve çinko istiridyede bulunur. Bu mineraller sperm motilitesi, sperm sayısı ve deforme olmuş sperm üretim olasılığını azaltır. Tüm bu etkenler doğurganlığınızı artırmaya yardımcı olur.
 
I

istiridyeee

Forum Okuru
istiridye yemeği
istiridye nerede bulunur
istiridye nasıl yenir
istiridye nedir kısaca
istiridye ve midye
istiridye ne demek
istiridye anlamı
istiridye nerede yenir


Valla ne yalan söyilyeyim hayatımda hiç istiridye yemedim tadınıda merak etmiyor değilim. Midyeye bayılıyorum ama ıstakoz , karides istiridye yiyemem heralde istiridye hakkında yazmış olduğunuz makaleyi baştan sona okudum . Bayağı faydası varmış. Ama kesinlikle tadına bakamam çocuklarıma çaktırmadan yedirebilirim. İstiridye yiyenler tadı hakkında yorum yapabilirmi ? Acaba tadı midye gibimi ?
 
Üst