İsviçre'de paha biçilmez tablolar bulundu

F

fuhrer_albay

Forum Okuru
İsviçre'de paha biçilmez tablolar bulundu
01 Haziran 2007İsviçre'de paha biçilmez tablolar bulundu

ZÜRİH (A.A)

İsviçre'de bir bankanın kasasında, Nazilerce Fransa'da el koyulduğu sanılan ve büyük ustalara ait olduğu belirtilen 14 tablo bulundu.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'taki haberde, Nazi diktatörü Adolf Hitler'e yakın isimlerden Hermann Göring'in koleksiyonu için el koyulduğu sanılan tabloların, İkinci Dünya Savaşı sırasında Göring için çalışan ünlü sanat tarihçisi Bruno Lohse'nin Mart ayında 95 yaşında ölümünün ardından, Münih savcılığının talep ettiği soruşturma kapsamında, Zürih'te, Lohse'nin 1978 yılında kiraladığı bir kasada ortaya çıktığı belirtildi.
Haberde, gerçek olup olmadıkları tespit edilecek olan tabloların Dürer, Monet, Renoir, Sisley, Kokoschka, Corot ve van Kessel imzalarını taşıdığı ve gerçek olmaları halinde her bir eserin milyonlarca avro değer taşıdığı da kaydedildi.
Bruno Lohse'nin servetini güvence altına almak için "Schönart Anstalt" (Güzel Sanatlar) adlı bir vakıf kurduğu Liechtenstein'da da bir soruşturma yürütüldüğü ifade edildi.
Münih'te ölen Bruno Lohse'nin İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkeleri Nazi Almanyası tarafından işgal edilen Yahudilere ait sanat eserlerine el koyulmasından sorumlu bir birimde çalıştığı kaydedildi.</B>
 
Üst