İtalya’nın önceliği peynir

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
İtalya’nın önceliği peynir
gp_358231.jpg

Tüm dünyayı etkisi altına alan kredi krizinin ardından, dünyanın büyük ekonomileri banka ve otomobil şirketlerini kurtarma planları açıklarken İtalya’nın önceliği peynir oldu

Silvio Berlusconi hükümeti parmesan peyniri için destekleme alımı gerçekleştiriyor. Bunun İtalya’ya olan bedeli ise 50 milyon Euro olarak belirtiliyor.
Bu durum İtalya’nın parmesan konusunda ne kadar hassas olduğunun bir kanıtı. Permesan halen İtalya’nın en temel ürünlerinden bir tanesi.
İtalya’da parmesan peynirinin üretimi giderek artan maliyetler nedeniyle üreticisine zarar ettiriyor. Bunun yani sıra parmesana olan talep de hızla azalmakta.

30 yıldır parmesan üretimi yapan Marco Lemmi, bunun trajik bir durum olduğunu belirterek bir çok dükkânını kapatmak zorunda kaldığını söyledi.
Hükümet bu açılımıyla sektöre nefes aldırmayı planlıyor, Tarım Bakanı Luca Zaia’da peynirdeki destekleme alımının İtalyan endüstrisinin temel taşına bir yardım niteliğinde olduğunu bildirdi.

İtalyan çiftçileri ise destekleme alımını soruna bir çözüm olarak görmezken, bunun sadece ufak bir yardım olduğunu belirtti.

Öte yandan parmesana yapılan bu destek, diğer peynir üreticilerine de ümit oldu. Mozarella üreticileri de, satışlarda geçen sene yaşanan yüzde 18’lik düşüşün ardından devletten yardım talebinde bulunacaklarını açıkladı.

gazeteport

Geri