1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  italyanca sıfatlar

  Konu, 'Yabancı Dil Sözlük' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  italyanca isimler ve anlamları italyanca cafe isimleri yabancı cafe isimleri yabancı italyan Varlıkları herhangi bir özelliğini belirtmek suretiyle niteleyen veya kime ait olduğunu, yerini yada sayısını göstermek suretiyle belirten kelimelere denir.
  İtalyanca'da sıfat ismin cinsine ve sayısına uymak zorundadır. Belirtili tanım edatları, isim ve sıfat hep birlikte birbirlerine uyarlar. Olay bize çok yabancı ama biraz matematiksel düşünelim. Eğer isim tekil ise sıfat da tekil, isim çoğul ise sıfat da çoğul olacaktır. İsim erkek karakteri taşıyorsa sıfat erkek karakteri, isim dişi karakteri taşıyorsa sıfat dişi karakteri taşıyacaktır.
  Tekil Çoğul Erkek karakterli sıfat o i e i Tekil Çoğul Dişi karakterli sıfat a e e i "Kırmızı tren" cümlesini oluşturalım !
  tren : il treno
  kırmızı : rosso
  il treno rosso
  Burada ne oldu : kırmızı sıfatımız ismin cinsine uydu. İsim erkek karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi erkekliğini ortaya çıkardı. Gülmeyin !
  "Kırmızı yol" cümlesini oluşturalım !
  yol : la via
  kırmızı : rossa
  la via rossa
  Burada ne oldu : kırmızı sıfatımız ismin cinsine uydu. İsim dişi karakter karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi dişiliğini ortaya çıkardı. Gülmeyin !
  "Kırmızı trenler" cümlesini oluşturalım !
  trenler : i treni
  kırmızı ( lar ): rossi
  i treni rossi
  Burada ne oldu : kırmızı sıfatımız ismin hem cinsine hem de sayısına uydu. İsim erkek çoğul karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi erkek çoğulluğunu ortaya çıkardı. Gülmeyin !
  "Kırmızı yollar" cümlesini oluşturalım !
  yollar : le vie
  kırmızı ( lar ): rosse
  le vie rosse
  Burada ne oldu : kırmızı sıfatımız ismin hem cinsine hem de sayısına uydu. İsim dişi çoğul karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi dişi çoğulluğunu ortaya çıkardı. Gülmeyin !
  Şimdi bana gülen arkadaşların son kahkahalarını bitirmelerini bekliyorum.
  Şöyle düşünüyorsunuz; "Babacım, çok basit ya, ismin sonunda hangi harf varsa sıfatın sonuna da o harfi koy olsun bitsin "
  Ha ha ha ha beni güldürmeyin arkadaşlar
  Ya sıfat (erkek dişi farketmez ), -e bitimli ise
  Mesela "grande" italyanca'da büyük anlamına geliyor.
  Ne oldu gençler, durdunuz birden..........
  "Büyük tren" cümlesini oluşturalım !
  tren : il treno
  büyük : grande
  il treno grande
  Burada ne oldu : büyük sıfatımız ismin cinsine uydu. İsim erkek karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi erkekliğini ortaya çıkardı. Gördüğünüz üzere sıfatın erkek karakteri -e bitimli.
  "Büyük yol" cümlesini oluşturalım !
  yol : la via
  büyük : grande
  la via grande
  Burada ne oldu : büyük sıfatımız ismin cinsine uydu. İsim dişi karakter karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi dişiliğini ortaya çıkardı. Gördüğünüz üzere sıfatın dişi karakteri -e bitimli.
  "Büyük trenler" cümlesini oluşturalım !
  trenler : i treni
  büyük ( lar ) : grandi
  i treni grandi
  Burada ne oldu : büyük sıfatımız ismin hem cinsine hem de sayısına uydu. İsim erkek çoğul karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi erkek çoğulluğunu ortaya çıkardı.
  "Büyük yollar" cümlesini oluşturalım !
  yollar : le vie
  büyük ( lar ): grandi
  le vie grandi
  Burada ne oldu : büyük sıfatımız ismin hem cinsine hem de sayısına uydu. İsim dişi çoğul karakter taşıyordu. Sıfat'da kendi dişi çoğulluğunu ortaya çıkardı.
  Pekala aramızdaki buzları eritelim; sıfatlar isimden öncede sonrada gelebilir
  una casa bella
  una bella casa
   
italyanca sıfatlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İtalya

  İtalya

  İtalya Coğrafi Verileri Konum: Güney Avrupa, Akdeniz kıyısında yarımadada, kuzeydoğu Tunus'ta yer almaktadır. Coğrafi konumu: 42 50 Kuzey enlemi, 12 50 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: 301,230 km² Sınırları: toplam: 1,932.2 km sınır komşuları: Avusturya 430 km, Fransa 488 km, Holy See (Vatican City) 3.2 km, San Marino 39 km, Slovenya 232 km, İsviçre 740 km Sahil şeridi:...
 2. Sıfatların Mukayesesi

  Sıfatların Mukayesesi

  Türkçe cümlelerde sıfatların başına getirdiğimiz –daha- kelimesi ve isimlerden ikincisine ilave ettiğimiz -…den- eki ile kıyaslama yapılır. Daha küçük Bu elma şu elmadan daha küçüktür. Türkçe deki –daha- kelimesinin işini İngilizce de (tek veya iki heceli) sıfatlara ilave edilen (…er) eki görür. Small küçük Smaller daha küçük Big büyük Bigger daha büyük Short kısa Shorter...
 3. Yunanca Sıfatlar

  Yunanca Sıfatlar

  yunanca sıfatlar SIFATLAR bir ismin veya zamirin niteliğini belirten kelimelerdir. Niteledikleri isme bağlı olarak erkek, dişi veya yansız olabilirler. Her zaman niteledikleri isim veya kendilerinden önceki gelen isimle aynı biçimde kullanılırlar. Artikel her zaman isim ve sıfattan önce gelir ve her ikisi için de geçerli olur. Yunancada Türkçeden farklı olarak sıfatlar çekilirler. η καλή...
 4. Zati Sıfatlar

  Zati Sıfatlar

  zati sıfatlar Zafi sıfatları sizinle paylaşmak istedim ilk olarak tanımı yapıyorum.. Sadece Allah'ta bulunan,varlıklardan herhangi birisinde bulunmayan,bulunması da mümkün olmayan özelliklerdir. Vücut: var olmak demektir.Allah vardır,varlığı başkasından değil kendisindendir.Varlığı kendisine hastır. Kıdem: varlığının başlangıcı yoktur. Başlangıç itibariyle sonsuzdur, ezelidir. Beka:...
 5. Subuti Sıfatlar

  Subuti Sıfatlar

  subuti sıfatlar Allah'ın sıfatlarından subuti sıfatları sizlerle paylaşıyorum.. Benzerleri diğer varlıklarda bulunan fakat Allah'ta mükemmel ve sonsuz olarak bulunan özelliklerdir.İnsanda sınırlıdır. Hayat: Diri ve canlı olmaktır. Her türlü canlılığın kaynağı odur. İlim: Bilmek demektir.Allah herşeyi bilir.Allah'ın bilmesi yaratılanların bilmesine benzemez,onun bilgisi sınırsızdır....

Sayfayı Paylaş