1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  İyi bir baklava nasıl belli olur?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  adana köse tatlı köse baklava adana şekerlenmiş baklavaya ne yapılır şekerlenen baklavaya ne yapılır şekerlenen tatlıya İyi bir baklava nasıl belli olur?  Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, bayramda tüketicileri uyardı: "Kaliteli tatlı yiyin, bayramınız zehir olmasın" İyi baklava nasıl belli olur? Cevabı:


  Kaliteli tatlı yiyin, bayramınız zehir olmasın!
  Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, Ramazan bayramı öncesinde tüketicileri uyardı: “Kalitesinden, hijyeninden ve sağlıklı üretim kodeksinden emin olmadığınız tatlılardan, şekerlemelerden ve baklavalardan uzak durun!”

  Ramazan bayramı adım adım yaklaşırken, Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, Bayram dolayısıyla tüketilecek şekerleme, baklava ve tatlılar konusunda tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.
  Ramazan Bayramı’nda tatlı ve şeker tüketiminin zirve yaptığını vurgulayan Mehmet Yıldırım, şunları söyledi:

  “Ramazan Bayramı, birbirimize ikram ettiğimiz tatlılar, şekerlemeler ve çikolatalar dolayısıyla “Şeker Bayramı” olarak lanse edilmiştir. Tatlı ve şekerlemenin böylesine çok tüketildiği bu günlerde, tüketicilerimizin dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz ve onları uyarıyoruz. Kalitesinden, hijyeninden ve sağlıklı üretim kodeksinden emin olmadığınız tatlılardan ve şekerlemelerden uzak durun. Bugünlerde özellikle Ramazan Bayramı’na yönelik, her köşe başında, merdiven altlarında sağlık ve hijyen özelliklerinin ne olduğu bilinmeyen seri üretimler yapılıyor. Maalesef biz bu ticaret arsızı üreticileri belediye veya Sağlık Bakanlığı yetkililerimizin denetimlerinde görebiliyoruz. Yakalananlar da sadece denetimlerde ortaya çıkanlardır. Yakalanamayanlar ise ülkenin dört bir yanında Bayram’da ürettikleri kalitesiz, sağlıksız ürünleri vatandaşlarımıza satacaklardır. İşte, tüketicilerimiz merdiven altı üreticilere, köşe başlarında satılan sağlıksız tatlılara karşı uyanık olsunlar. Bilinçli tüketici, öncelikle sağlığına dikkat eden tüketicidir.”
  Pastanelerden, tatlı satıcılarından şekerleme ve tatlı alırken, kesinlikle üretim iznini, markasını, ne zaman üretildiğini sormak gerektiğini hatırlatan Yıldırım, “Herkes, tatlı konusunda uzman olacak diye bir kural yok. Ama, iyi bir tatlı veya iyi bir baklavanın kendisine has sırları vardır. Bu sırları bilmek, iyi bir tatlı almak için yeterlidir. Tüketicinin dikkat etmesi gereken şudur: Güvenilir yerlerden baklavalarını almaları gerekir. Kaliteli baklavaları tercih etmelidirler. Sokak satıcılarından, sokaklarda seyyar arabalar içinde satış yapanlardan kesinlikle tatlı ve baklava almamalıdır.. Çünkü, bu tatlıların nasıl üretildiği belli değildir, denetim mekanizmaları yoktur. Ucuzluğuna kanıp, tozun, toprağın, egzost dumanının içinden baklava satın alınmamalı. İnsanlarımız damak tatlarını ve sağlıklarını zedelememeli. Bir kilo ucuz baklava alacaklarına, yarım kilo kaliteli baklava alsınlar” dedi.
  İyi bir baklavanın sırrı
  Yıldırım iyi bir baklavanın sırrını şöyle özetledi: “Baklava insanda beş duyuya hitap etmeli:
  Birincisi, altın sarısı bir renkle göze hitap etmeli. Çünkü, baklava taze tüketilen bir üründür.
  İkincisi, çatalı batırdığınızda çıkan “hırşş” sesiyle kulağınıza hitap etmeli. Bayat baklavada, kalitesiz baklavada o ses çıkmaz.
  Üçüncüsü çatalı batırıp ters olarak baklavayı ağzınıza götürürken, içindeki Antep fıstığı ve tereyağıyla da burnunuza hitap etmeli.

  Ağzınıza aldığınızda lezzetiyle damağınıza hitap etmeli.
  Beşincisi de midenize hitap etmeli. Midenizde bir yanma, bir rahatsızlık meydana getirmemelidir. İnsanlarımız en azından şunu yapabilirler: Baklava alacakları yerdeki görevliye, “Baklavanızdan tatmak istiyorum” diyebilirler. Böyle bir teklife, hiç bir baklavacı hayır demez. Yer, hoşuna giderse; alır. Hoşuna gitmezse, “Baklavanızı beğenmedim”der çıkar gider. Hiç olmazsa, o satıcı da o ürünü değiştirme yoluna gider. Bu bir toplumsal sorumluluk bilincidir”
  Yıldırım, Bayram öncesinde denetimlerin de sıklaştırılması gerektiğini kaydederek, “Denetimler konusunda kesinlikle müsamaha ve gevşeklik gösterilmemeli. Bu mesele, tamamen insan ve toplum sağlığını ilgilendiren bir meseledir. Bizim üzerimize düşen, uyarı vazifemizi yapmamızdır. Bizim elimizde yetki yok. Biz ikaz ederiz, uyarırız. İnsan sağlığının ötesinde hiçbir şey yoktur” diye konuştu.


  haber7


   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.480
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: İyi bir baklava nasıl belli olur?
  sağol canım sayende ağzımız tatlandı baklavaları yemiş kadar olduk:D:D:D
   
İyi bir baklava nasıl belli olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İyi bir ilkyardımcı nasıl olur

  İyi bir ilkyardımcı nasıl olur

  yardımsever birey nasıl olur İyi bir ilkyardımcı: *Oturduğu ve çalıştığı yerleşim biriminin coğrafi özelliklerini, ulaşım olanaklarını, sağlık kuruluşlarının yerlerini, özelliklerini, uzaklıklarını bilir. *Yaşadığı ülkenin sağlık ve idari mevzuatına yabancı değildir, toplumsal ve bireysel sağlık sorunlarına duyarlıdır. Temel sağlık ve insan vücudu bilgisine sahiptir. *Birey olarak kendisini...
 2. Nasıl İnce Belli Olursunuz?

  Nasıl İnce Belli Olursunuz?

  İnce belli, kalın kalçalı olmak hem kalbinizi hem de verdiği mutsuzluk sebebiyle ruhunuzu yorar. Beliniz bir türlü incelmiyor mu? Bu bölgeler ilk yağ depolanan ve en son yakılabilen yağlardır. Bu kısımdaki yağların erimesi bilinçli bir diyet ve hızlandırılmış spor programı gerektirir. Diyet yaparken sadece karbonhidrat alımını düşürmek yetmez. Meyvelerden ve sebzelerden basit şeker alımı...
 3. Kozmetik alerjisi nasıl belli olur acaba?

  Kozmetik alerjisi nasıl belli olur acaba?

  Yüzüm fisir fisir oldu ve kızardı.Eczacıma sordum kozmetik alerjisi dedi.Cildiyeye gitme vakltim de olmadı. çalışıyorum.Bir arkadaşım burayı önerdi sizlere sormak istedim..Bilen var mı?
 4. Demir Eksikliği Nasıl Belli Olur?

  Demir Eksikliği Nasıl Belli Olur?

  demir eksikliği, demir eksikliği belirtileri, demir eksikliği nasıl anlaşılır Sevgili melekler, vücut için son derece önemli bir mineral olan demir eksikliği durumunda bazı tedavilerin yaptırılması şarttır. Sağlık açısından son derece önemli olan demirin eksikliği durumunda bakın insan vücudunda ne gibi belirtiler ortaya çıkıyor?.. Kronik yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve baş...
 5. Nasıl Daha İnce Belli Görünebilirsiniz?

  Nasıl Daha İnce Belli Görünebilirsiniz?

  ince belli görünmek için, ince belli olmak için, ince belli olmanın sırları Sevgili melekler, her kadın vücut orantısı açısından şanslı olmaz. Yapısal özellikler, genetik farklılıklar sebebiyle vücut tipleri de değişik değişiktir. Özellikle bel inceliği herkeste yeterli derecede olmayabilir. Ancak belim kalın diye üzülmenize de gerek yok. Zira dikkat edilecek bazı noktalar ve giyim hileleri...

Sayfayı Paylaş