1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İyi İletişimin Püf Noktaları

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İYİ İLETİŞİMİN PÜF NOKTASI Zaman zaman gerek iş ortamında gerekse aile ortamında olsun, karşımızdaki kişilerle iletişim kurmakta zorlanırız. Nedense sözlerimiz kimi zaman adeta karşımızdakine batar. Ne olduğunu tam olarak anlayamasak da bir sorun olduğunu düşünürüz. Karşımızdaki kişinin bizi rahatsız eden davranışlarını ifade ettiğimizde onu bize karşı hırçınlaştıran ve savunma pozisyonuna geçiren acaba nedir? İsterseniz bu konuyu örneklerle açıklamaya çalışalım.

  Çocuk okul çıkışında, eve, gelmesi gereken saatten geç bir saat de geliyor. Anne:

  -Neredesin bu saate kadar? İnsan bir haber verir. Zaten sen hep böyle yapıyorsun.

  Çocuk annesinin tam olarak neye kızdığının farkında değildir. Ya sesini yükselterek artık çocuk olmadığını kendisinin de gezip eğlenmeye hakkının olduğunu söyler ya da annesini sessiz bir şekilde dinler ve odasına çekilir.

  Burada annenin tam olarak kızdığı şey nedir? Çocuğun geç gelmesi mi? İzin almaması mı? Bu tür davranışların artık alışkanlık haline gelmiş olması mı? Bunu annenin ifadelerinden çıkartabilmek çok kolay değildir. Ortamı geren şeyde zaten bu belirsizliktir. Gelin şimdi aynı olayı birde farklı şekilde ele alalım: Anne:

  -Okul çıkışında hemen eve geleceğini düşünüyordum. Gecikince senin için endişelendim. Bir dahaki sefere geç geleceğini bildirirsen sevinirim.

  Sizce bu durumda çocuğun tepkisi nasıl olur. Elbette ki yukarıdaki tepkiden daha olumlu olur. Çünkü annenin neye kızdığı bellidir. Çocuk bir dahaki sefere daha dikkatli olacaktır.

  Aslında işin püf noktası karşımızdaki kişinin davranışlarından biz nasıl etkileniyoruz, bu mesajın, doğru bir şekilde ben dili ile net ifadelerle verilmesi gerekir. “Senin bu şekildeki davranışın beni bu nedenden dolayı üzdü” yada “senin bu şekilde konuşman beni rahatsız etti, üzüldüm” gibi ifadeler sorunun ben dili ile ifade edilmiş şeklidir. Ancak maalesef günümüzde insanlar sen dilini kullanıyorlar. “Sen şunu yaptın”, “sen hep bu şekilde davranıyorsun” gibi ifadeler, suçlayıcı ve karşıdakini savunma pozisyonuna getirici davranışlardır.

  Sevgili dostlar ne söylendiği kadar nasıl söylendiği de önemlidir. Sözlerimi bir öykü ile bitirmek istiyorum. Zamanın birinde ülkenin kralı bir rüya görür. Rüyasında, bir dişi dışında tüm dişlerinin döküldüğünü görür. Ülkesinde ki rüya yorumcularını toplar ve rüyasını yorumlamalarını ister. Yorumcular , “Yüce kralım ailenizin üyeleri birer birer ölecekler,siz yalnız kalacaksınız” derler. Kral bu yorumu yapan herkesi zindana attırır. Tekrar ülke geneline haber salınır ve rüyayı yorumlayana ödüller verileceği duyurulur. Bir köylü zindana atılmayı göze alarak rüyayı yorumlamak istediğini söyler. Kralın huzuruna çıkartılır. Köylü rüyayı yorumlar ve derki: “Yüce kralım ailenizden en uzun ömürlü siz olacaksınız”. Bu yorum, kralın hoşuna gider ve köylüyü ödüllendirir. Aslında söylenen şeyler aynı anlamı taşımaktadır. Ancak ikinci yapılan yorum kulağa daha hoş gelmektedir.

  Diğer insanlarla olan ilişkilerimizde ifadelerimize daha çok dikkat eder ve kelimelerimizi özenle seçersek kırıcı olmaktan kurtuluruz. Bu da çevremize negatif değil de pozitif enerji yaymamıza neden olur. Biz mutlu oluruz insanları da mutlu ederiz.

  alıntı

   
İyi İletişimin Püf Noktaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamanın püf noktaları!

  misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamanın püf noktaları!

  muzun kararmaması için ne yapmalı muz kararmaması meyvelerin için muzların muzun Misafirleriniz geliyor diye panik olmak yerine güzel bir sofra kurmanın ince tekniklerini öğrenerek, zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Misafirleriniz gelmeden önce yaşadığınız paniği en aza indirerek, en güzel yemeği hazırlamak için birkaç ufak ayrıntıya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Böylece hem eliniz...
 2. Püf Noktaları

  Püf Noktaları

  Elinin mürekkebiyle kadın işine soyunan, kısaca yalnız yaşayan erkeklere beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yemek yapmayı öğreten birkaç bilgi : Yemekleri daima tencerenin içinden yiyin. Böylelikle tabak kirletmemiş olursunuz asla sade pilav yapmayın. Domatesli pilav yaptığınızda altını tuttursanız bile renginden anlaşılmaz... Soğanlı bir yemek yapacaksanız asla soğana dokunmayın....
 3. İnce Görünmenin Püf Noktaları

  İnce Görünmenin Püf Noktaları

  Bayanlar kilo veremiyorsanız kendiniz olduğunuz gibi kabullenin. Ama arayışlarınızı sürdürün, kilo vermek yönünde degilde, daha ince nasıl görünürüm diye. Kıyafet ve ayakkabı seçimi yapmadan önce aynada kendizi baştan aşağı inceleyin.Basen bölgeniz ne kadar ince, boyunuz ne kadar uzun, beliniz kalın mı sorularına doğru yanıtları bulmaya çalışın.Bu soruların cevaplarını verdiğiniz takdirde...
 4. İyi bir balayı geçirmeniz için püf noktalar

  İyi bir balayı geçirmeniz için püf noktalar

  balayında yapılması gerekenler balayı fantezileri türkiyede balayı mekanları balayında cinsellik Her yeni evlenen çiftin hayalinde kurduğu balayı planı vardır kimi imkansızlıktan kimide zamandan dolayı bu hayini gerçekleştiremez ama kimide nikahtan hemen sonra tasarlamış olduğu balayını gerçekleştirir peki süper bir balayı geçirmek için nelere dikkat etmeli çiftler hangi ayrıntılar ve...
 5. Diyet Yapmadan İnce Görünmenin Püf Noktaları!

  Diyet Yapmadan İnce Görünmenin Püf Noktaları!

  diyet yapmadan ince görünme, yolları, ipuçları, tüyolar, nelere dikkat etmek lazım, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Diyet yapmak hiç te kolay bir olay değildir.Öncelikle beynimizde bu kararı vermemiz gerekir.Ancak bu şekilde diyetimizi uygulayabiliriz. Peki ya diyet uygulayamayanlar ya da çok az fazlası olup gizlemek isteyenler...Onlar içinde ince görünmenin...

Sayfayı Paylaş