Etiketler:
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    38

izah etmek

Konu, 'I-İ' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

Bir şeyi izah etmek mecburiyetinde kaldığını görmek, kişiyi sıkıntıya sokacak bir durumla yüz yüze gelmeye, Bir meseleyi, dini bir konuyu açık ve seçik olarak, zorlanmadan ve tatlı dille açıkladığını görmek, insanlar için hayırlı ve yararlı biri olmaya; ilim ve irfanını insanların kurtuluşu için yaymaya delalet eder.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Mart 2008
izah etmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kerameti inkar etmek

kerameti inkar etmek

Meşhur Peçevi tarihinde anlatıldığına göre, Kanuni zamanında Arap-zade isimli bir alim vardı. Bu alim zahiri ilmi oldukça kuvvetli olduğu halde ilmi batından habersiz olduğu gibi keramete bile iznanmazdı. İşte bu alim Kanuni'nin Baş Veziri Rüstem Paşa'ya tesir ederek kendisini Mısır Baş Müderrisliğine tayinini gerçekleştirdi. Diğer taraftan zamanın alimleri Padişaha başvurarak Arap-zade nin...
  2. nefsi terbiye etmek

nefsi terbiye etmek

riyazet nasıl yapılır nefsi terbiye etmek Sual: Nefsimizi nasıl terbiye edebiliriz? CEVAP İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: Allahü teâlâ, (Şehvetlerinizi, [yani nefsin arzularını] haramlardan almamaya uğraşın ve bu cihadda sebat edin, dayanın) buyuruyor. Bunun içindir ki, aklı olanlar, din büyükleri, bu dünyanın bir pazar yeri gibi...
  3. Hadım etmek

Hadım etmek

hadım etmek, ne demek, Bir söz vardır, bilmem sizde duydunuz mu "ben hadımım diyorum, sen kaç çocuğun var diyorsun" diye bir söz. Bu sözü "yapamam, olmaz, imkansız" gibi durumlarda söylüyorlar. Ben her bu sözü duyduğumda hadım kelimesinin kısırlık anlamına geldiğini düşünürüm. Zira şimdi hadım kelimesinin tam anlamını öğrenmenin zamanı geldi Melek'ler:D:D Sizde merak...
  4. İsraf Etmek

İsraf Etmek

israf nedir israf etmek israf ne demek İsraf etmek denilince aklımıza hemen çöpe atılan ekmekler, yemekler, boşa akıtılan su, boşa yanan lambalar gelir melekler :) Oysa israf sadece materyallerde olmaz, bazen hayatımızı, dostlarımızı, arkadaşlarımızı da israf ederiz. Bakın İlahiyatçı yazar israfla ilgili ne kadar güzel bilgiler paylaşmış.. İsraf, gereksiz ve ölçüsüz harcamaktır. Biz her...

Sayfayı Paylaş