İzmir’in içme suyundaki arsenik oran düştü

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
İzmir’in içme suyundaki arsenik oran düştü
İzmir Büyükşehir Belediyesi, son arsenik oranlarından gelen haberle rahat bir nefes aldı.
İzmir’in içme suyunda standart değerlerin üzerinde olduğu tespit edilen arsenik, arıtma sisteminin devreye girmesiyle sınır değerlere doğru inişe geçti. Haziran ayında yapılan ölçümlerde litrede 50-60 mikrogram arsenik içeren Sarıkız ve Göksu kuyularından alınan son örnekler, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) yetkililerini sevindirdi.

Bu kuyulardan alınan su örneklerinde arsenik oranının litrede 3 mikrogram seviyesine indiği tespit edildi. 19 Aralık'ta dünyanın en büyük arsenik arıtma tesisinin ilk etabını devreye aldıklarını hatırlatan İZSU yetkilileri, arıttıkları suyu kent şebekesine vermeye başladıklarını, tesisin ilk etabının tamamlanmasıyla saniyede bin 500 litre su arıtıldığını bildirdi.

Yetkililer, Sarıkız ve Göksu kuyularından elde edilerek arıtılan suyun Çiğli, Karşıyaka, Bornova’nın bir kısmı ile Bayraklı ve Alsancak’a verildiğini belirtti. Arıtılan suyun, arıtılmayan suyla paçal yapılarak (karıştırılarak) kullanıldığını kaydeden yetkililer, musluklardan akan sudaki arsenik oranı değişiminin İl Sağlık Müdürlüğü’nün pazartesi günü yapacağı numune ölçümlerinden sonra kesin olarak ortaya çıkacağını kaydetti.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
819
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst