1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İznik çinileri

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İznik çinileri < Konu Resmi..>
  İznik, Osmanlı döneminin, büyük çini merkezlerinden biridir. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen en eski çinileri, 1391 tarihinde inşaatı tamamlanan İznik yeşil Camii'nin minaresinde görmek mümkündür. Bu çinilerin renk ve kalite bakımından Selçuklu çinilerinden daha farklı bir işçiliği vardır.

  İznik'te 15. yüzyılın başlarında başlayan çinicilik, kısa bir zamanda büyük bir gelişme göstermiştir. Bundan dolayıda bu şehre İznik adı verilmiş. 17. yüzyılda iznik'e gelen Evliya çelebi "Seyahatname"sinde , şehrin dokuz mahallesinde halkın geçimini çinicilikle sağladığından ve 340 adet çini fırını bulunduğundan bahseder.
  Osmanlı devrinde mimari eserlerin iç süslemelerinde kullanılan çiniler 24x24 ebatlarında ve 2-3 cm. kalınlığındadır. İznik yeşil Camii minaresini süsleyen çiniler, kare, dikdörtgen ve eşkenar şeklinde tuğlalardan ibarettir. Bunlarda genellikle firuze, kahverengi ve koyu yeşildir ve desen yoktur. Selçuk çini sanatı, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk dönemlerinde bazı küçük değişikliklerle devam etmiştir.

  < Konu Resmi..>
  Günümüzde bir çok mimari eserimizi süsleyen ve Avrupa müzelerinde sergilenen İznik Çinileri, özellikle 16. yüzyılda önem kazanmıştır. Bu yüzyılda çinilerin renk ve motiflerinde beyaz zemin üzerinde çiçek ve yaprak desenlerine rastlanır.

  1557 yılından sonra kullanılan mercan kırmızısı 17. yüzyılda kaybolur ve ustasının ölümüyle mercan kırmızısı da sır olur. Daha sonraları ise desenler ve renklerde bozulma görülür. Osmanlı İmparatorluğu'nun duraklama döneminde çini sanatında da duraklama görülür ve eski önemini kaybeder.


   
İznik çinileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ankaradan BURSA İZNİK MUDANYA turları gezisi (ankara çıkışlı 29 ekim-Kurban bayramı

  Ankaradan BURSA İZNİK MUDANYA turları gezisi (ankara çıkışlı 29 ekim-Kurban bayramı

  İZNİK- BURSA –MUDANYA-SİYE- TİRİLYE-CUMALIKIZIK KÖYÜ- ULUDAĞ turu (2 gece 3 gün) 29 Ekim–31 Ekim (Cumhuriyet Bayramı) 30 GÜN ÖNCESİNE KADAR YAPILAN ERKEN KAYITTA ODABAŞINA 70 TL İNDİRİM UYGULANIR Müze kartınızı ofislerimizden alabilirsiniz (20TL) 1.GÜN: Saat 07.30 da Emekli Sandığı (Güvenpark üstü) önünden hareket. Otobüsteki sabah kahvaltımız ve gerekli molaların ardından...
 2. Ramazan Bayramı BURSA İZNİK MUDANYA TRİLYE ULUDAĞ turları gezisi (ankara çıkışlı)

  Ramazan Bayramı BURSA İZNİK MUDANYA TRİLYE ULUDAĞ turları gezisi (ankara çıkışlı)

  İZNİK- BURSA –MUDANYA-SİYE-TİRİLYE-CUMALIKIZIK KÖYÜ-ULUDAĞ-OYLAT (2 gece 3 gün) 30 AĞUS-01 EYLÜL (Ramazan Bayramı) 1.GÜN: Saat 07.30 da Emekli Sandığı (Güvenpark üstü) önünden hareket. Otobüsteki sabah kahvaltımız ve gerekli molaların ardından İznik’e varış. İznik gölü etrafındaki kısa yürüyüşümüzün ardından İznik’te Ayasofya Müzesi, Yeşil(Çinili) Camii, İznik Çini(Nilüfer Hatun...

Sayfayı Paylaş