1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  İzzet Altınmeşe

  Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  izzet altinmese filmleri izetaltınmeşe izzet altınmeşe filmleri altınmeşe nazey filmi izet altin mese
  1945 Yılında Diyarbakır'ın Çüngüş İlçesine bağlı Arpadere Köyünde ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Bekir, annesi Fadime hanımdır.

  Altınmeşe'nin babasının sesi çok güzeldi ve kendi gayretiyle keman çalmayı öğrenmişti. Yörenin türkülerini kemanıyla çok güzel çalıp söylemekteydi. Dolayısıyla küçük İzzet'de evde ilk müzik derslerini farkında olmadan babasından almaya başladı.

  Yörede toprağın fazla verimli olmayışı ve ekonomik zorluklar Altınmeşe ailesinin 1946 yılında Adana'nın Dikili köyüne göçmesine neden oldu. Baba Altınmeşe önce (elinde bir mesleği olmadığı için) pamuk tarlalarında marabalık ve yarıcılık yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalıştı. Daha sonra aile, Bekir Altınmeşe'nin bir fabrikada işe girmesiyle Adana merkezde Kuruköprü Semtine yerleşti. İzzet Altınmeşe, İlkokula burada başladı, ayrıca yaz tatillerinde aile bütçesine katkısı olsun diye önce bir terzi yanında daha sonra da berberlik yapan Ali Usta'nın bir süre sonra da Ömer adlı yakınlarının yanında çalışmaya başladı. Önce kalfalık daha sonra ustalık belgesi alacak kadar da işinde uzmanlaştı.

  Ancak içindeki müzik sevgisi Altınmeşe'yi, Ömer Usta'nın teşvikiyle Kazım Karaörs'ün çalıştırdığı Adana Halk Eğitim Merkezi THM korosunun çalışmalarına taşıdı. Kazım Karaörs aynı zamanda Adana İl Radyosunda program hazırlamaktaydı. İzzet Altınmeşe'de radyo programlarında korist ve solist olarak göreve başladı. Bu çalışmalar doğal olarak sahne ve gazino çalışmalarına dönüştü. İlk profesyonel çalışmasına da Adana'nın Emirgan çay bahçesinde başladı. Kısa bir süre içinde tüm Adana'nın sevdiği ve beğeniyle dinlediği bir sanatçı oldu. Adana'lı bir müzisyen olan Selahattin Sarıkaya bu yıllarda Odeon Plak Şti. nin müzik direktörlüğünü yapmaktaydı ve bir iş nedeniyle geldiği Adana'da İzzet Altınmeşe ve sahnede şef sazlığını yapan Halit Araboğlu'nu plak yapmak üzere İstanbul'a davet etti. Birlikte İstanbul'a giden iki sanatçı arkadaş ilk plaklarını Odeon Plak Şti. ne yaptılar.

  Arkasından Amasya ve Merzifon'da vatani görevini tamamladıktan sonra Adana'ya döndü. Sahne çalışmalarını bir yıl burada sürdürdü. O günlerde Ankara'da yaşayan Ali Rıza adlı yakını "müzikte amaçladığı yere ulaşması ve düşüncelerini gerçekleştirmesi için" Ankara'ya gelmesi gerektiğini söyledi. Ve İzzet Altınmeşe 1970 yılında Ankaralı oldu.

  Ankara gazinolarında ki çalışmaları müzik yaşamında neyi, nasıl yapması gerektiğini öğreten ve belirleyen bir dönem oldu. Bu dönemde müzik yaşamını (sahne - plak - kaset) birlikte uzun yıllar sürdürdüğü İhsan Öztürk'le tanıştı ve Ankara sahnelerinde onun ekibiyle çalışmalarını sürdürdü. İleriki yıllarda çok sevilecek olan bir çok besteyi ve derlemeyi Ankara'da bulunduğu yıllarda yaptı.

  1971 yılında eşi Müzeyyen Hanımla evlendi. 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan "Biraz da Bana Gül Kader" isimli plağı o yılın en çok satan plaklarından biri oldu.

  1976 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavını kazandı. Aynı yıl önce Coşkun Güla'nın daha sonra Nida Tüfekçi'nin yönettiği THM korosunda (Belkıs Akkale, Hüsamettin Subaşı, Tuğrul Şan, Musa Eroğlu, İhsan Öztürk, İsmail Işık, Sadık Dinçer,
  Altan Demirel, Tevfik Arca gibi birçok arkadaşıyla) çalışmalarını sürdürdü.

  1977'de derleyerek 45 lik plak yaptığı "Maden Dağı" adlı türküyle bugünkü şöhretinin temelini atmış oldu. 1978 yılında plağa okuduğu "Esmerim" türküsü yılın hit parçası oldu.

  1980 yılında İstanbul'a taşınan Altınmeşe'nin Fatoş adlı bir kızı ile Murat ve Fırat adlı iki oğlu vardır. Devlet Halk Müziği Sanatçısı unvanı da olan Altınmeşe aynı zamanda Kültür Bakanlığı bünyesinde Solist Sanatçı olarak görev yapmakta olup yaşamını halen İstanbul'da sürdürmektedir.

  Halk Müziğimize kazandırdığı ve sevdirdiği Eserlerinden bazıları şunlardır:
  Le Hanım, Nazey, De Get Bayburt, Kurban Olam Ben O kaşı Karaya, Kınayı Getir Aney, Saza Niye Gelmedin, Sevdiğime Pişman Ettin, Yazımı Kışa Çevirdin, Fırat.
  Altınmeşe'nin bunların dışında 200'e yakın bestesi ve derlemesi; 7 tane de sinema filmi vardır.

  İhsan Öztürk   
İzzet Altınmeşe konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşık Ali İzzet Özkan

  Aşık Ali İzzet Özkan

  atatürk bakışlım sözleri Mühür gözlüm seni elden Sakınırım kıskanırım Uçan kuştan esen yelden Sakınırım kıskanırım Al'İzzeti ancalardan...
 2. Alemdar AĞa (İzzet AltinmeŞe)

  Alemdar AĞa (İzzet AltinmeŞe)

  ALEMDAR AĞA (İZZET ALTINMEŞE) Kara Eşref ve Sarı Eşref’i yetiştiren Alemdar Ağa, dürüstlüğü, mertliği ve adaleti ile herkesin saygı gösterdiği bir eski zaman kabadayısıdır. Alemdar Mahallesi’ni korurken can veren Alemdar Ağa’nın halefinin kim olacağı, Sarı Eşref ve Kara Eşref arasındaki amansız mücadelenin temelini atmıştır.
 3. Alemdar Ağa (izzet Altınmeşe)

  Alemdar Ağa (izzet Altınmeşe)

  ALEMDAR AĞA (İZZET ALTINMEŞE) Kara Eşref ve Sarı Eşref’i yetiştiren Alemdar Ağa, dürüstlüğü, mertliği ve adaleti ile herkesin saygı gösterdiği bir eski zaman kabadayısıdır. Alemdar Mahallesi’ni korurken can veren Alemdar Ağa’nın halefinin kim olacağı, Sarı Eşref ve Kara Eşref arasındaki amansız mücadelenin temelini atmıştır.
 4. Bolulu İzzet Mehmet Paşa

  Bolulu İzzet Mehmet Paşa

  Rum Mehmet Paşa ahfadından Hüseyin Bey adında birinin oğlu olup Zonguldak nahiyelerinden Çarşamba'nın Beylik köyündendir. 1136 H. - 1723 M.'tde köyünde doğmuştur. İstanbul'a gelip yirmi yaşını geçkin bir yaşta iken I. Mahmut zamanında Darüssaade ağası maktul Hafız Beşir ağa'nın himayesiyle eski saray baltacıları ocağına alınmış okuyup yazması sebebiyle kapı hasekisi (Babı âli ile saray...
 5. Ahmed İzzet Efendi Kimdir

  Ahmed İzzet Efendi Kimdir

  Ahmed İzzet Efendi Kimdir biyografisi hayatı hakkında bilgileri var mı acaba

Sayfayı Paylaş